Träningsfotboll 2010

träningsboll

Bild: Tommy Svensson, Kristianstadsbladet

Fredag 29 Januari:
Öster-Mjällby 2-2
Mjällby:
Marcus Ekenberg, Johan Svensson.

Lördag 6 Februari:
Nordsjälland-Mjällby 0-0

Söndag 7 Februari:
Kristianstads DFF-Jitex 1-1 (1-1)
KDFF:
Susanne Moberg.

Torsdag 11 Februari:
Bromölla J-Kamp 1-2

Lördag 13 februari:
LdB FC Malmö-Kristianstads DFF 2-2 (1-1)
KDFF:
Antonia Göransson, Susanne Moberg.
Ängelholms FF-Mjällby 1-1 (1-1)
Mjällby:
Tobias Grahn.
Kristianstads FF-Älmhult uppskjuten
Nosaby-Jämshög 2-0 (1-0)
Målen:
Emil Rydh Persson 2.
Sölvesborg-Bromölla 2-4 (2-4)
Bromölla:
Suad Brahimi, Berat Gjyrevci, Jakob Lennartsson, självmål.
Ovesholm-Fjälkinge 2-2
Ovesholm:
Robin Moustafa 2. Fjälkinge: Adnan Becirovic, Henrik Rydberg.
Hittarp-Tollarp inställd
Hörby-Everöd 3-4 (1-2)
Everöd:
Daniel Hjalmarsson, Sven Isaksson, Mattias Thurban, Niklas Svensson.

Söndag 14 Februari:
Kristianstad BoIS-Åsum 1-2
Åsum:
Besnik Llazani, Daniel Kristic.
Sölve-Gualöv 0-6 (0-3)
Målen:
Stefan Nord 2, Christian Westerberg 2, Daniel Bohlin, Mattias Karlsson.
Tjörnarp-Sösdala 3-4
Olympic-Wä Dam 1-1

Tisdag 16 Februari:
Bjärnum-Hässleholms IF 0-5 (0-4)
HIF:
Haris Crnalic 3, Emil Olsson, Filip Andersson.

Onsdag 17 Februari:
FC Rosengård-Mjällby 1-2 (0-2)
Mjällby:
Johan Svensson, Christopher Nilsson.

Torsdag 18 Februari:
Bromölla J-Edenryd inställd

Fredag 19 Februari:
Mjällby-Lyngby inställd
Everöd-Vittskövle inställd
Linderöd-Ovesholm inställd

Lördag 20 Februari:
Kristianstads FF-Lindsdal 2-2 (1-0)
KFF:
Fredrik Andersson, Henrik Rosvall.

Mjällby U21-IFK Hässleholm inställd

Högadal-Tosteberga inställd
Nosaby-Hanaskog 6-0 (2-0)
Målen:
Kalle Rydhög, Emil Rydh-Persson, Johan Ström, Julian Grozdanovski, David Lindborg, Jakub Mesanovic.
Jämshög–Näsum inställd
Vanneberga-Sölvesborgs United 4-0
Kivik-Yngsjö 4-2 (3-0)
Yngsjö:
Victor Jönsson, Stefan Olsson.
Kristianstads FF J-Tollarp inställd
Osby-Glimåkra inställd

Lönsboda-Delary/Pjätteryd inställd
Askeröd-Sösdala 4-1
Union-Gualöv inställd
Kiaby-Vinslöv inställd
Broby-Bjärlöv inställd

Österslöv-Näsby inställd
FC Hessleholm-Glimåkra/Knislinge inställd
Ljungby-Osby Dam inställd
Wä Dam-Köpingebro (13,00, Björkvallen).

Söndag 21 Februari:
IFK Hässleholm-Glimåkra 2-0 (1-0)
Målen:
Anton Persson, Alexander Björnlund.
Ovesholm-Åhus IF 0-0
Tollarp-Wä 1-1
Tollarp:
Självmål. Wä: Jens Fredriksson.
Kristianstad BoIS-Fjälkinge 3-10 (1-6)
Fjälkinge:
Rasmus Jönsson 5, Adnan Becirovic 2, Henrik Rydberg, Mohammad Ahmed, Stefan Hansson.
Ballingslöv-Tyringe 4-0
Målen:
Johan Nilsson 2, Joakim Christensson, Linus Wennerlund.
Sölve-Edenryd 2-2 (2-1)
Sölvesborg-Fjälkinge Dam 2-1
Fjälkinge:
Emma Rapp.

Måndag 22 Februari:
Linderöd-Ovesholm 7-4

Tisdag 23 Februari:
Åhus HBK-Åsum 1-3
IFK Hässleholm J-Sösdala 3-4

Onsdag 24 Februari:
Mjällby-FC Ural 0-0

Torsdag 25 Februari:
Taastrup-Glimåkra/Knislinge Dam 6-0

Lördag 27 Februari:
Kristianstads FF-LB07 0-1
VMA-IFK Hässleholm 5-1 (3-0)
Målen:
1-0 Christian Andersson, 2-0 Andreas Grahm, 3-0 Rasmus Lundin, 3-1 Filip Thurn, 4-1 David Winnberg, 5-1 Andreas Grahm.
Karlskrona-Bromölla
5-3 (1-3)
Bromölla:
Jesper Karlsson 2, Linus Lavergren.
Nosaby-Åhus HBK 1-1 (0-1)
Nosaby:
Jakub Mesanovic. Åhus: Mikael Taha.
Ovesholm-Tosteberga/Nymölla 5-1
Ovesholm:
Robin Moustafa 2, Mahmud Zana 2, Fredrik Berlin.
Tosteberga: Martin Persson, straff.
Olofström-Näsum 2-5
Näsum:
Mikael Nilsson 2, Peter Mattsson, Niklas Tidblad, Mattias Svensson.
Yngsjö-Wä inställd
Askeröd-Everöd 7-0

Tyringe-Kiaby 3-2
Sibbhult-Hjärsås/Värestorp 2-4
Stehag-Sösdala 3-2
Perstorp-Ballingslöv 2-1
Ballingslöv:
Christoffer Nilsson.
Strömsborg-Eneryda 1-0
Vinslöv-Röke 5-1
Östra Sönnarslöv-Rinkaby B uppskjuten
GOF-Viby 5-0
Degeberga-Österslöv 2-3

Bjärlöv-Fjälkestad inställd
Näsby-Skepparslöv inställd

Lönsboda-Liatorp 3-0
Linderöd-Venestad 1-0
Jägersborg-Finja 4-6

Ovesholm Dam-Åsum HJ 1-4
Osby DFF-Lönsboda 2-3
Sundby-Glimåkra/Knislinge Dam 1-14
Bröndby-Glimåkra/Knislinge Dam 4-4

Söndag 28 Februari:
Mjällby-Avantgard Podolsk uppskjuten
Högadal-Hanaskog 2-2 (1-1)
Hanaskog:
Andreas Nilsson, Andrée Vidrichs.
Hässleholms IF-Fjälkinge 0-0

Vittskövle-Åhus IF 0-3
Vanneberga-Nosaby U 2-4
Vanneberga:
Jimmy Olsson Ted Sayadkhanian.
Kristianstad BoIS-Tollarp 2-3 (0-0)
Tollarp:
Jimmy Fröberg, Robin Lindskog, Christian Andersson.
Treby-Osby 1-7
Vilshult-Gualöv 2-3 (1-1)
Gualöv:
Christian Westberg 2, Daniel Bohlin.
Kick-Ovesholm Dam 7-2
Sösdala Dam-Wä 0-7
Fjälkinge Dam-Hästveda 2-1
Fjälkinge:
Sandra Nilsson, Mikaela Ekberg.
Lörby-IFK Osby 0-3
Treby Dam-Näsby 1-2

Måndag 1 mars:
Mjällby-Avantgard Podolsk 0-1

Tisdag 2 mars:
Everöd-Vittskövle 1-2
Everöd:
Fredrik Wernersson.
Vittskövle: Markus Svärd, Jakob Kronbäck.

Torsdag 4 mars:
Mjällby U-Bromölla inställd
Åhus HBK-Gärds Köpinge 4-0
Österslöv-Näsby inställd
Union-Gualöv inställd

Fredag 5 mars:
Kristianstad BoIS-Yngsjö 1-1 (0-0)
Yngsjö:
Jonas Holmberg.
Viby-Vittskövle (DM) 2-3
Viby:
Andreas Kardum, Henrik Sjöberg.
Vittskövle: Marcus Dahlbom, Tobias Åkesson, självmål.

Lördag 6 mars:
Landskrona BoIS-Mjällby 1-1
Målen:
1-0 Fredrik Olsson, 1-1 Tobias Grahn.
Kristianstads DFF-Nosaby HJ inställd
Kristianstads FF-Öster 2-2 (2-1)
Målen:
0-1 Charles Anderson, 1-1 Gazmend Xhemajli, 2-1 Fredrik Andersson, 2-2 Alexander Henningsson.
Höör-VMA 1-4 (0-2)
Målen:
0-1 Andreas Grahm, 0-2 Rasmus Lundin 0-3 Rasmus Lundin, 1-3 Jens Sloth, 1-4 Thomas Mårtensson.
Högaborg-IFK Hässleholm 3-1
IFK Hässleholm:
Daniel Engel.
Nosaby-Bromölla 4-0 (3-0)
Målen
: 1-0 Jörgen Bengtsson, straff, 2-0 Kalle Rydhög, 3-0 Emil Rydh-Persson, 4-0 Emil Rydh-Persson, straff.
Hässleholms IF-Näsum 4-2 (1-2)
Målen:
0-1 Andreas Johansson, 0-2 Mikael Nilsson, 1-2 Anders Karlsson, 2-2 Emil Olsson, 3-2 Simon Andersson, 4-2 Anders Karlsson.
Ovesholm-Åsum 2-2
Ovesholm:
Erik Henrysson, Andreas Persson.
Åsum: Alber Barsoum, Daniel Kristic.
Näsby-Wä 1-4
Wä:
David Rydén, Christoffer Ehlde, Jens Fredriksson, Thomas Clementson.
Kiaby-Sibbhult 5-1
Kiaby:
Andreas Nilsson 2, Marc Röseler, Anders Hansson, André Sellgren.
Önneköp-Sösdala 0-3
Winnö-Nävlinge 0-2

Degeberga-Gärds Köpinge 3-3
Treby-Traryd 3-2

Österslöv-Rinkaby 1-2 (0-2)
Rinkaby:
Christoffer Grahm 2.
Huaröd-Venestad 2-1
Bjärlöv-Finja 1-3

Röke–Hörja 0-2
Ovesholm Dam-Hammenhög (15,15).
Gärsnäs-Wä Dam 2-2
IFK Osby Dam-Glimåkra 1-2 (0-1)
Målen:
0-1 Lina Fridlund, 1-1 Lenny Gunnarsson, 1-2 Erika Olsson.

Söndag 7 mars:
Tollarp-Åhus HBK 0-3 (0-1)

Åhus IF-Tosteberga/Nymölla 0-0
Fjälkinge-Hanaskog 2-0 (1-0)
Målen:
1-0 Christian Jönsson, 2-0 Henric Nilsson.
Vittsjö-Önnestad (DM) 2-6
Önnestad:
Christoffer Tillman 3, Tim Hansson 2, Daniel Nilsson.
Knislinge-Ignaberga (DM) 2-1
Tjörnarp-Hässleholm Freeflow FC (DM) 1-3

Ballingslöv-Hjärsås/Värestorp (DM) 4-2
Hallaryd-Osby 1-7
Lönsboda-Broby 6-2
Fjälkinge Dam-Degeberga 6-0
Målen:
Mickaela Ekberg 2, Sandra Nilsson 2, Emma Rapp, Emely Sörensen.
Osby DFF-Knislinge 1-2 (1-0)
Knislinge: Ronja Håkansson, Annie Håkansson.
Näsby Dam-Önnestad 4-1
Näsby:
Fia Sehlin 2, Therese Svensson, Filippa Hylén.
Näsum Dam-Hörviken 6-0
Målen:
Frida Svensson 2, Johanna Olsson, Ann-Sofie Eriksson, Jessica Peltonen.
Treby Dam-Nävlinge 4-1

Tisdag 9 mars:
Sölvesborg-IFK Hässleholm 0-0
Vanneberga-Viby 1-0
Malet:
Jimmy Olsson.

Onsdag 10 mars:
Kristianstads FF-Karlskrona AIF inställd
Hörby FF-Vittskövle (DM) 4-1
Östra Sönnarslöv-Rinkaby
2-3
Vanneberga Dam-Simrishamn 3-1

Torsdag 11 mars:
Kristianstads DFF-Bröndby 1-0
Malet:
Susanne Moberg.
Näsum-Glimåkra 1-4
Glimåkra:
Magnus Johansson 3, Joel Kronholm.
Everöd, Gärds Köpinge 6-4
Everöd:
Fredrik Wernersson 4, Sven Isaksson, Fredrik Hedenrud.
Gärds Köpinge: Stefan Bondesson 2, Torbjörn Nilsson, Henrik Ekstrand.
Yngsjö-Wä 1-3
Yngsjö:
Henrik Ekstrand. Wä: Thomas Clementson 2, David Rydén.

Fredag 12 mars:
VMA-Bromölla inställd
Ballingslöv-Hässleholm Freeflow FC (DM) 8-2
Treby-Eneryda 1-5

VV Puth, Holland-Näsby 0-3
Vittsjö Dam-Breidablik inställd

Lördag 13 mars:
Kristianstads FF-BSV 1-1
KFF:
Jörgen Nilsson.
Älmhult-IFK Hässleholm 0-2
Målen:
0-1 Bobby Alm Nilsson, straff, 0-2 Joel Wedenell.
Nosaby-Eskilsminne 0-0
Höör-Åhus HBK 2-2

Tollarps IF-Tosteberga 1-5

Tosteberga:
Robert Holmqvist 2, Jesper Karlsson, Daniel Axelsson, John Beck.
Hässleholms IF-Ystads IF 4-3 (2-0)
HIF:
Emil Olsson 2, Oskar Olsson, Liridon Ahmeti.
Nosaby J-Hanaskog 1
-7
Hanaskog:
Rasmus Johansson 2, Jens Karlsson 2, Andrée Vidrichs, Anton Bergh, Jim Ringström.
Vinslöv-Ovesholm 1-2 (1-0)
Ovesholm:
Rasmus Simonsen, Conny Hanna.
Broby-Yngsjö 2-3

Yngsjö: Henrik Ekstrand, Anders Isacsson, Stefan Olsson.
Kiaby-Osby 3-4
Kiaby:
André Sellgren, Andeas Nilsson, Johan Molin.
Önneköp-Everöd 1-0
Sibbhult-Delary/Pjätteryd 0-1
Granum-Rinkaby 4-2
Huaröds-Skepparslöv 2-4
Degeberga-Venestad 3-2
Winnö-Knislinge inställd
Bjärlöv-Balkan United  inställd
Glimåkra/Knislinge Dam-Åhus IF inställd
Älmhult-FC Hessleholm 1-1
Wormo-IFK Osby Dam 2-1
Wormo-Osby DFF 1-0

Söndag 14 mars:
Kristianstads DFF-Breidablik 2-0
Målen:
Erla Arnardóttir, Antonia Göransson.
Glimåkra-Åsum 0-6
Bromölla U-Fjälkinge inställd
Hörviken-Åhus IF uppskjuten

Vanneberga-Kristianstad BoIS 4-1 (0-1)
Målen:
Fredrik Hultén 2, Jimmy Olsson, Markus Olsson.
Gualöv-Jämshög 0-6
Åhus HBK-Wä 1-1
Åhus: Adrian Karimani. Wä: Nicholas Harrisson.
Wisseltofta-Önnestad (DM) 2-4
Höör B-Sösdala 3-1
Linderöd-Vinslöv (DM) 1-2
Ovesholm Dam-Åhus IF 2-1
Ljungby-Glimåkra/Knislinge Dam 2-3

Näsby Dam-Nävlinge 6-0
Målen:
1-0 Jennie Svensson, 2-0 Johanna Jarl, 3-0 Jonna Krusell, 4-0 Jennie Svensson, 5-0 Johanna Jarl, 6-0 Jennie Svensson.

Måndag 15 mars:
Kristianstads FF-Helsingborgs IF U 2-1
KFF:
Jörgen Nilsson 2.
VMA-Bromölla 4-2 (2-0)
Målen:
1-0 Eric Ek, 2-0 Andreas Grahm, 3-0 Thomas Mårtensson, 3-1 Suad Brahimi, 3-2 Daniel Nilsson, 4-2 Anders Giselsson.
Hörviken-Åhus IF 3-0
Treby-Glimåkra 2-1
Österslöv-Linderöd 2-4

Tisdag 16 mars:
Hässleholms IF-Sösdala inställd

Österslöv-Näsby 1-3
Näsby:
Egzon Shala 2, Besart Binaku.
Gärds Köpinge-Wä J 3-0
Åhus IF Dam-Önnestad 2-1

Onsdag 17 mars:
Kristianstads DFF-Öster 5-1 (1-0)
KDFF:
1-0 Sofie Andersson, 2-0 Susanne Moberg, 3-0 Margret Lara Vidarsdottir, 4-0 Margret Lara Vidarsdottir, 5-0 Antonia Göransson.
Mjällby J-Näsum 0-3 (0-2)
Målen:
0-1 Niklas Nilsson, 0-2 Mikael Nilsson, 0-3 Mikael Nilsson.
Everöd, Huaröds 4-1
Broby-Sibbhult 0-1
Degeberga-Rinkaby 3-4
Degeberga:
Victor Kristoffersson 2, Oskar Hazelius. Rinkaby: Kenneth Fredriksson 3, Christoffer Grahm.
Hanaskog Dam-Fjälkinge 3-2

Torsdag 18 mars:
Bromölla-IFK Hässleholm inställd
Tollarp-Åhus IF 3-2 (1-1)
Tollarp
: David Björk, Richard Svensson, Patrik Winberg.
Nosaby A/J-Åsum 0-3
Målen:
Artan Alija 2, Visar Maliqi.
BK Kick-Wä Dam 5-2
Näsum Dam-Asarums FF 1-2
Näsum:
Malin Högman.

Fredag 19 mars:
Treby-Hästveda 0-3
Sölvesborgs GIF U-Yngsjö 3-2
Yngsjö:
Victor Jönsson, Henrik Ekstrand.
Glimåkra-Åsljunga 3-3

Lördag 20 mars:
VMA-Markaryd 1-2
VMA:
Rasmus Lundin.
Näsum-Åhus HBK 2-4
Åhus:
Victor Möller, Mikael Taha, Joel Nilsson, Christian Yanez.
Kristianstads FF J-Åsum inställd
Hässleholms IF-Perstorp 0-1

Ovesholm-Viby 3-0
Målen:
Jim Persson 2, Max Dahlqvist.
Tollarp-Kiaby 1-3
Kiaby:
Sebastian Ristevski, Martin Ljungberg, Richard Rosenkvist.
Everöd-Hammenhög 4-5
Everöd:
Henrik Andersson, Dan Thorsson, Mattias Thurban, Niklas Svensson.
Önnestad-Vankiva (DM) 0-2

Yngsjö-Venestad 6-2 (2-2)
Yngsjö:
Anders Isacsson 3, Filip Andersson 2, Filip Johansson.
Vinslöv-Farstorp (DM) 4-1

Degeberga-Näsby 1-1

Nävlinge-Linderöd (DM) 3-3
Gualöv-Broby inställd
Lönsboda-Virestad 3-0
Vittskövle-Svensköp (DM) 3-1
Nosaby J-Winnö 0-1
Malet:
Radomir Stanic.
Gärds Köpinge-Hörja B 9-1
Tjörnarp-Ballingslöv (DM) 1-6
Bjärlöv-Skepparslöv 1-4

Hässleholm Freeflow FC-Hjärsås/Värestorp (DM) 0-8
Vittsjö-Wisseltofta (DM) 3-1
Ovesholm Dam-Glimåkra/Knislinge 4-1

Råå-FC Hessleholm 0-3

Näsum Dam-Åhus IF 1-0 (0-0)
Malet:
Amanda Holm.


Söndag 21 mars:

Kristianstads FF U-Åhus HBK inställd

Tosteberga/Nymölla IF-Fjälkinge 2-3 (1-3)
Tosteberga:
Mårten Persson, Rasmus Lindwall. Fjälkinge: Henric Nilsson 2, Rasmus Jönsson.
Åhus IF-Wä 3-1
Wä:
David Rydén.
Kristianstad BoIS-Önnestad 0-10

Viby-Hörby FF (DM) 4-2

Gärds Köpinge-Fjälkestad 8-2

Osby-Strömsborg 2-3
Norra Rörum-Hörja 3-5

Knislinge-Hästveda (DM) 3-3

Tyringe-Bjuvstorp (DM) 4-1

Ignaberga-Bälinge (DM) 0-3

Treby Dam-Fjälkinge 1-1

Ovesholm-Glimåkra/Knislinge 3-2

Janstorp-Åhus IF Dam inställd
IFK Osby Dam-Ljungby 1-2
Näsby Dam-Åsum 5-0 (2-0)
Målen:
1-0 Jennie Svensson, 2-0 Fia Sehlin, 3-0 Jennie Svensson, 4-0 Jessika Smith, 5-0 Jennie Svensson.
Sösdala Dam-Hardeberga (DM) 2-1
Vanneberga Dam-Degeberga 0-2

Måndag 22 mars:
Hanö-Rinkaby 1-2 (1-0)
Rinkaby:
Kenneth Fredriksson, Christian Andersson.
Edenryd-Sölvesborg United 1-1

Tisdag 23 mars:
Nosaby-Sölvesborg inställd

Onsdag 24 mars:
Vanneberga-Fjälkinge 2-0
Winnö-Östra Sönnarslöv 3-1
Winnö:
David Andersson, Marcus Frank, Kristofer Åkesson.
Broby-Bjärlöv 11-1

Torsdag 25 mars:
Nosaby J-Skepparslöv 5-3

Fredag 26 mars:
Treby-Lönsboda 0-2
Målen:
Johan Carlsson 2.
FC Giffarna-Näsum 4-3
Näsum:
Mikael Nilsson 2, Andreas Johansson.

Lördag 27 mars:
Kristianstads FF-Värnamo inställd

Bromölla-Älmhult 3-1 (3-1)
Bromölla:
Hampus Lundkvist, Berat Gjyrevci (straff), Sebastian Valentinsson.
Ovesholm-Hanaskog inställd
Vittskövle-Ovesholm 1-1 (0-1)
Vittskövle:
Calle Ivarsson. Ovesholm: Självmål.
Hässleholms IF-Åsljunga 5-1
HIF:
Emil Olsson 2, Oskar Olsson, Ola Gunnarsson, Karim Al-Asi.
Hallands Nation-Fjälkinge 3-4 (2-1)
Fjälkinge:
Rasmus Jönsson 3, Robin Gunnarsson.
Kristianstads FF J-Wä 0-2
Målen:
Thomas Clementson, Håkan Mårtensson.
Vanneberga-Strömsborg 5-1

Yngsjö-Tollarp 1-1
Yngsjö:
Kristian Ekstrand. Tollarp: David Björk.
Kristianstad BoIS-Everöd 1-3 (1-0)
Everöd:
Fredrik Wernersson 2, Henrik Andersson.
Önnestad-Vinslöv (DM) 4-2
Önnestad:
Christoffer Tillman 2, Tim Hansson, Daniel Nilsson.
Viby-Broby 2-3
Broby:
Magnus Wiberg, Andreas Olofsson, Ayan Rayzas.
Huaröd-Balkan United 0-5

Glimåkra-Delary/Pjätteryd 2-8

Edenryd-Hanö 0-2
Dalen/Krokslätt-Ballingslöv 1-1
Osby–Sibbhult 4-0
Helsingborgs AIS-Winnö 9-1
Österslöv-Rinkaby 2-3 (1-2)
Rinkaby:
Kenneth Fredriksson 2, Niklas Gyllengahm.
Degeberga-Skepparslöv 2-3
Gualöv-Granum 6-5
Gualöv:
Daniel Bohlin 2, Ricky Hallberg, Daniel Nilsson, Stefan Nord, Christian Westberg.
Kamp-Sölvesborg United 5-5
Bjärlöv-Östanå Bruk 6-3
Glimåkra / Knislinge Dam-Lönsboda 2-2
Asarum-Glimåkra/Knislinge Dam 2-3

Söndag 28 mars:
Kristianstads DFF-Vittsjö 0-4 (0-3)
Målen: 0-1 Sandra Adolfsson, 0-2 Lina Larsson, 0-3 Emma Unkurri, 0-4 Sandra Adolfsson.
Kristianstads FF A/U-Åsum 3-0
Målen:
1-0 Henrik Fribrock, 2-0 Philip Sandgren, 3-0 Gazmend Xhemajli.
VMA B-Vinslöv 5-3
Nosaby J-Näsby 1-2
Näsby: Egzon Shala, Fiton Buzuku.
Maglasäte-Sösdala 5-5
Gylle-Ballingslöv (DM) 0-3

FC Hessleholm-Ovesholm Dam 1-4
IFK Osby Dam-Hästveda 4-0

Fjälkinge Dam-Wa 1-5

Måndag 29 mars:
Hörviken B-Edenryd 2-2
Gualöv-Sölve 6-0

Hörby FF-Balkan United 3-0

Tisdag 30 mars:
Bromölla-Karlshamn 3-0 (1-0)
Målen:
1-0 Wayne Johansson, 2-0 Berat Gjyrevci, 3–0 Anton Mejrud.
Tosteberga/Nymölla IF-Åhus HBK 3-3 (1-3)
Tosteberga:
Jesper Karlsson 3.
Everöd-Venestad 1-2
Hörviken-Näsum 0–2

Onsdag 31 mars:
Åhus IF-Åsum 1–1
Gärds Köpinge-Åsum P93 1–1
Spjutstorp-Osby (18.00).
Sösdala-Vankiva (18.00).
Östra Sönnarslöv-Linderöd 1–9

Torsdag 1 april:
Högaborg-VMA 7–3
VMA:
Andreas Grahm, Rasmus Lundin, Patrik Persson.
Yngsjö-Brösarp 0–2

Sibbhult-Östanå 11–1

Fredag 2 april:
IFK Hässleholm-Halmia 0–1

Nosaby-Saxemara 5–0 (3–0)
Målen
: Emil Rydh-Persson 2, Kalle Rydhög 2, Julian Grozdanovski.
Bromölla-Ljungby 2–1 (0–1)
Bromölla:
Daniel Nilsson, Sebastian Valentinsson, straff.
Vanneberga-Tosteberga/Nymölla 0–0
Hanaskog-Everöd 2–3
Hanaskog:
Anton Bergh, Albin Andersson. Everöd: Sven Isaksson 2 (1 straff), Filip Jarl.
Wä-Lönsboda 1–1
Glimåkra-Fjälkinge 2–1 (0–1)
Glimåkra:
Magnus Johansson 2. Fjälkinge: Rasmus Jönsson.
Ovesholm–Kristianstad BoIS 2–2
Tollarp-Strömsborg 1–3
Önnestad-Bräkne Hoby 2–0

Broby–Knislinge 2–1
Östra Sönnarslöv-Winnö 0–2
Målen:
Ola Carlsson, Kristofer Åkesson.
Sösdala-Tyringe 4–3
Vittskövle-Venestad inställd
Gärds Köpinge-Huaröd 3–0
Målen:
Jimmy Arvidsson 2, Alexander Fröjd.
Treby-Alvesta 2–7
Jämshög-Jägersborg 3–1
Lörby-FC Hessleholm 1–3

Näsby Dam–Fjälkinge 2–2
Näsum Dam– Jämshög 2–1 (1–1)
Näsum:
Sara Svensson, Ann-Sofie Eriksson.

Lördag 3 april:
Kristianstads FF–IFK Klagshamn 4–2 (4–2)
Målen:
1–0 Jörgen Nilsson, straff (8), 2–0 Gazmend Xhemajli (17), 3–0 Henrik Fribrock (22), 3–1 Bovar Karim (26), 4–1 Jörgen Nilsson (40), 4–2 André Grabowski (43).
Viby–Kiaby 0–2 (0–1)
Målen:
Anders Hansson, Rickard Rosenkvist.
Hörby-Ballingslöv 0–0
Degeberga-Wollsjö 4–0

Hjärsås/Värestorp-Visby AIK 3–0
Edenryd-Sölvesborg United 2–1
Linderöd-Oskarström 0–4
Kamp-Hanö 2–3
Björnås-Balkan United 1–1

Söndag 4 april:
Viby-Alingsås 1–4
Bjärlöv-Fjälkestad inställd

Måndag 5 april:
Åhus HBK-VMA 2–1 (1–1)
Målen:
0–1 Christian Andersson, 1–1 Viktor Möller, 2–1 Viktor Möller.
Hanaskog-Åhus IF 1–1
Hanaskog:
Albin Andersson.
Laholm-Hässleholms IF 1–3
HIF:
Anders Karlsson, Emil Olsson, Liridon Ahmeti.
Nosaby U-Sibbhult.
Sölve BK-Rinkaby inställd
Vittskövle-Österslöv 4–0
Gualöv–Kamp 9–0

Skepparslöv-Finja (13.00).
Helsingborgs DFF–Ovesholm inställd
Fjälkinge Dam-Åsum 5–0
Treby Dam-Delaryd inställd

Tisdag 6 april:
Ramlösa Södra–IFK Hässleholm 4–2
IFK Hässleholm:
Anton Persson 2.
Tosteberga/Nymölla-Glimåkra inställd

Onsdag 7 april:
Malmö FF U21–Kristianstads FF 5–2 (2–0)
Målen:
1–0 Edward Ofere, 2–0 Edward Ofere, 3–0 Alex Nilsson, 4–0 Dardan Rexhepi, 4–1 Jörgen Nilsson, 5–1 Dardan Rexhepi, 5–2 Emil Nilsson.
VMA–Nosaby 0–4 (0–2)
Målen:
0–1 Emil Rydh-Persson, 0–2 Kristoffer Svensson, 0–3 Jonathan Cederholm, 0–4 Kalle Rydhög.

Lördag 10 april:
Kristianstads FF-Ramlösa Södra (13.00, Talldalsplanen i Vä).
IFK Hässleholm–Rydaholm 1–1
Sölvesborg-VMA (10.00).
Nosaby–Karlshamn 2–1 (1–0)
Nosaby:
Emil Rydh-Persson, Andreas Dahlbom.
Bromölla-Höör 0–2 (0–1)

Fotbollsbloggen
Patrik Persson är en av Kristianstadsbladets mest populära bloggare. Han har spelat fotboll i bland annat Åhus HBK, Åsums BK och Fjälkinge IF, på meritlistan finns även ett par matcher med presslandslaget. Som sportjournalist har han följt den lokala fotbollen i över 20 år. Här på bloggen skriver han om fotboll på alla nivåer, från eliten till gärdsgårdsserierna.

Senaste kommentarer

Kategorier

Arkiv

Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu