Övergångar 2011

 

Allsvenskan
Mjällby AIF
In:
Pär Ericsson, IFK Göteborg (lån), Erton Fejzullahu, NEC Nijmegen (lån), Pavel Zavadil, Örgryte, Joachim Lantz, Kalmar FF, Samuel Petrone, New Jersey Rangers, USA, Anton Dahlström, Karlskrona AIF, Andreas Johansson, Kristianstads FF (lån under våren).
Ut: Moestafa El Kabir, Cagliari (Italien), Peter Gitselov, flyttat till Ryssland, Juan Robledo, Kasimpasa (Turkiet), Adam Larsson, Keflavik (lån), Emanuel Svensson, Falkenberg (lån), Christopher Nilsson, Västerås SK/Eskilsminne (lån), Kim Thörnberg, Bromölla, Anton Persson, Hässleholms IF.

Division I Södra
Kristianstads FF
In:
Gunnar Nielsen, Kolding (Danmark), Andreas Karlsson, Ängelholms FF (lån), Patrik Redo, Jönköping Södra, Joakim Karlsson, Kalmar FF, Enes Smajlovic, Öster, Phillip Pedersen, Bröndby (Danmark), Philip Andersson, Landskrona BoIS (lån), Nsima Peter, Wikki Tourists FC (Nigeria), Marek Skurczynski, tränare Nosaby.
Ut: Enes Ahmetovic, Ljungby, Christoffer Eklund,VMA, Fredrik Andersson, sabbatsår, Ali Jasim, Umeå FC, Peter Hiir-Salakka, Markaryd, Adnan Bajgora, Markaryd, Simon Sjöfors, tränare i Älmhult, Andreas Svensson, Fjälkinge, Petter Augustsson, Umedalen, Adeshina Lawal, ny klubb ej klar, Jimmy Rossander, VMA, Alexander Malmström, Sölvesborgs GIF, Andreas Johansson, Mjällby (lån under våren), Philip Sandgren, Blue Raider Athletics (USA).

Division II Södra Götaland
VMA IK
In:
Christoffer Eklund, Kristianstads FF, Jimmy Rossander, Kristianstads FF, Pierre Rosén, Åsum, Max-Ludvig Gustafsson, Kristianstads FF (lån), Muhamet Ahmeti, Kristianstads FF (lån), Berwar Rewar, Kristianstads FF, Ola Eriksson, Sölvesborg.
Ut: Andreas Grahm, Trelleborgs FF, David Winnberg, Nosaby, Robin Olsson, Fjälkinge, Martin Everbring, Åhus HBK, Johan Grönkvist, Viby, Albin Ekvall, Viby, Krenar Ejupi, Sölvesborgs GIF, Patrik Persson, Fjälkinge, Christoffer Eklund, Kristianstads FF, Niklas Svensson, Yngsjö, Philip Sandgren, Blue Raider Athletics (USA).

Division III Södra Götaland
Nosaby IF
In:
Claes Olofsson, comeback, Elvis Hasanaj, Åsum, David Winnberg, VMA, Haris Obradovac, Kristianopel, Joel Isendahl, Hanaskog, Hampus Frank, tränare Åsum.
Ut: Julian Grozdanovski, Hjärsås/Värestorp, Wayne Johansson, Kivik, Claes Olofsson, slutar, Rickard Persson, Fjälkinge, Emil Rydh-Persson, Bromölla, Kalle Andersson, Glimåkra, Rasmus Olsson, Glimåkra, Jakub Mesanovic, Mjällby, Samuel Rosvall, Vanneberga, Per Tillström, slutar, Dawid Drzymala, Ovesholm, Marek Skurczynski, tränare Kristianstads FF.

Ifö/Bromölla IF
In:
Kim Thörnberg, Mjällby, Johan Holgersson, Karlshamn, Johan Persson, Tollarp, Emil Rydh-Persson, Nosaby, Robin Lindskog, Mjällby, Fredrik Wernersson, Everöd, Viktor Götesson och Pontus Kamph, båda från egna leden.
Ut: Berat Gjyrevci, Sölvesborg, Wayne Johansson, Nosaby, Sebastian Valentinsson, Tosteberga, Daniel Lundin, långtidsskadad, Martin Michalski, blir assisterande tränare, Linus Lavergren, Hörviken, Hampus Johansson, Näsum, Johan Ljungkvist, slutar, Robin Nilsson, Edenryd, Armin Feratovic, Kristianstad BoIS (lån).

Division III Sydvästra Götaland
IFK Hässleholm
In:
Dauda Kanu, East End Lions (Sierra Leone), Sandile Hadebe, Stars of Africa (Sydafrika), Chadley Jacobs, Stars of Africa (Sydafrika), Johan Waldemarsson, Ballingslöv, Tobias Karlsson, BW90, Kristian Eriksson, Högaborg, Andile Xaba och Ayanda Nkili, båda från Stars of Africa (Sydafrika).
Ut: Tokelo Rantie, Orlando Pirates (lån), Burim Rexhepi, BW90, Nicklas Andersson, Önnestad, Guyguy Lema, Torslanda, Dida, Malta, Anton Persson, Hässleholms IF, David Adolfsson, Perstorp, Fredrik Hägglund, slutar, Christoffer Olsson, Markaryd.

Hässleholms IF
In:
Peter Richter, Perstorp, Christoffer Ekelund, Vinslöv, Anton Persson, Mjällby/IFK Hässleholm, Emil Szymanski, Ballingslöv, Hampuz Jönsson, Markaryd, Dan Olofsson, Perstorp (spelande tränare).
Ut: Emil Olsson, Glimåkra, Jonas Thordeman, Ballingslöv, Linus Lindfors, Osby, Martin Johansson, Vittsjö, Bengt Emil Andersson, tränare Hanaskog.
 

Division IV Östra
Näsums IF
In:
Hampus Johansson, Bromölla, Andreas Olsson, Edenryd, Magnus Näsman, Jämshög, Johan Andreasson, Jämshög, Samuel Jönsson, Union.
Ut: Andreas Johansson, Fjälkinge, Djeylan Sadoula, Tosteberga/Nymölla, Joakim Kullman, slutar som spelare, Martin Lundborg, slutar.

Åhus HBK
In:
Martin Everbring, VMA, Fisnik Zeka, Åsum, Sanjin Tufek, Åsum, Viktor Jönsson, Yngsjö, Adrian Sirbu, Åsum, Mikael Bergqvist, Tosteberga/Nymölla IF (spelande tränare).
Ut: Johan Olsson, Tollarp, Enis Bajrami, Näsby, Jeton Buzolli, Näsby, Hoger Ibrahim, Åsum, Adrian Karimani, Åsum, Robin Nilsson, Yngsjö, Jens Nilsson, Yngsjö, Joacim Welander, tränare Tomelilla IF.
På väg ut: Adrian Sirbu, Näsby.

Åsums BK
In:
Charles Duc, Hörviken, Enis Bajrami, Näsby, Serdar Cicek, Astrio, Simon Hurtig, Gärds Köpinge, Qendrim Buzolli, Kristianstads FF, Blerdi Behrami, A/C Trencin (Slovakien), Hoger Ibrahim, Åhus HBK, Adrian Karimani, Åhus HBK, Marcus Larsson, comeback, Tobias Widell, Filip Nihlén, Niclas Björkman, Oskar Bloom, Armin Aganovic, Jacob Helgesson, Anton Bloom, Visar Maliqi, Robiel Mecconen, Anton Wallebäck, Marcus Thuvesson, Adam Winnberg, Hekuran Qiriqi, Hayder Ali, Ali Mahmud, Adam Nilsson, alla från egna leden, Claes Björkman, tränare från egna leden.
Ut: Artan Alija, Näsby, Elvis Hasanaj, Nosaby, Simon Thoresson, Mjällby Tipselit, Fatos Gashi, Kristianstad BoIS, David Lindgren, Vanneberga, Daniel Nilsson, Degeberga, Robert Barsoum, Fjälkinge, Besnik Llazani, Näsby, Rasmus Ingvert, Kristianstad BoIS, Simon Rittbo, Kristianstads FF, Pierre Rosén, VMA, André Åberg, Hanaskog, Sanjin Tufek, Åhus HBK, Adrian Sirbu, Åhus HBK, Erik Lindberg, Tollarp, Fisnik Zeka, Åhus HBK, Robin Hägglund, Wä, Fredrik Tagesson, Ovesholm, Kadri Bucolli, Kristianstad BoIS, Hampus Frank, tränare Nosaby.

Division V Nordöstra
Ballingslövs GoIF
In:
Jonas Thordeman, Hässleholms IF, Fredrik Olsson, Sösdala, Filip Reimers, Hästveda, Ömer Demir, Tyringe, Emil Olsson, Vankiva, Marcus Kidbro, Perstorp, Mattias Lindahl, Perstorp.
Ut: Fredrik Svensson, Vankiva, Joakim Osberg, Markaryd, Johan Waldemarsson, IFK Hässleholm, Emil Szymanski, Hässleholms IF.

Fjälkinge IF
In:
Andreas Johansson, Näsum, Fredrik Andersson, Torn, Andreas Svensson, Kristianstads FF, Rickard Persson, Nosaby, Robin Olsson, VMA, Christian Westberg, Gualöv, Victor Törnqvist, Kiaby, Dan Axelsson, Gärds Köpinge, Christoffer Werngren, Kiaby, Robert Barsoum, Åsum, Patrik Persson, VMA.
Ut: Adnan Becirovic, Wä, Rasmus Jönsson, Önnestad, Robin Gunnarsson, Tosteberga/Nymölla.

Glimåkra IF
In:
Kalle Andersson, Nosaby, Richard Blennborn, Hanaskog, Jens Bertilsson, Broby, Emil Olsson, Hässleholms IF, Andrija Lucic, Broby, Rasmus Olsson, Nosaby, Adnan Avdic, Hjärsås/Värestorp, Fabian Grahn, Broby.
Ut: Linus Isaksson, Broby, Lukas Nilsson, Broby, Erik Thomasson, flyttar.

Hanaskogs IS
In:
André Johannesson, Sibbhult, Rasmus Jönsson, Broby, Sebastian Persson, Sibbhult, Philip Isaksson, Hjärsås/Värestorp, Berat Zolufi, Svängsta, André Åberg, Åsum, Fredrik Ottosson, Oliver Routtinen, Anton Scholander, David Stridsman, Felix Voutilainen, Viktor Karlsson, Daniel Bengtsson, Jimmy Ljunggren, Victor Antonsson, Martin Nilsson, alla från egna leden, Bengt Emil Andersson, tränare Hässleholms IF.
Ut:
Richard Blennborn, Glimåkra, Joel Isendahl, Nosaby, Andreas Persson, Åhus IF, David Johnsson, Broby, Alfred Olsson, Broby, Robin Johansson, Broby, Jens Karlsson, Sölvesborgs GIF, Fiton Buzuku, Kristianstad BoIS, Edin Nargilic, Näsby, Richard Andersson, tränare.

IFK Osby
In:
Johan Holmén, Strömsborg, Linus Lindfors, Hässleholms IF, Pontus Björnsson, comeback, Martin Sandberg, comeback.
Ut:
Johan Nilsson, slutar.

Kiaby IF
In:
Ali Al-Hammadi, Kristianstad BoIS, Mikael Nyman, Tosteberga/Nymölla IF, Fredrik Abrahamsson, Tosteberga/Nymölla IF.
Ut:
Victor Törnkvist, Fjälkinge, Christoffer Werngren, Fjälkinge.

Lönsboda GIF
In:
Inga.
Ut: Inga.

Sösdala IF
In:
Anton Nordahl, Höör, Kalle Olsson, IFK Hässleholm.
Ut:
Fredrik Olsson, Ballingslöv, Johan Lauber, långtidsskadad.

Tosteberga/Nymölla IF
In:
Djeylan Sadoula, Näsum, Stefan Nord, Gualöv, Sebastian Valentinsson, Bromölla, Tobias Torstensson, Gualöv, Björn Svensson, Gualöv, Niklas Hafström, Edenryd, Daniel Bohlin, Gualöv, Henrik Busk, Gualöv, Robin Gunnarsson, Fjälkinge, Elvis Puzar, Gualöv, Ricki Hallberg, Gualöv, André Petersson, Gualöv, Johan Lindfors, Gualöv, Christoffer Skoog, Sölve, Emil Johansson, Sölvesborg United, Robert Balla, Ungern, senast i Gualöv, Thomas Andersson, tränare comeback, Elvin Jakus, assisterande tränare Gualöv.
Ut: Tim Holmqvist, Edenryd, Mikael Bergqvist, Åhus HBK, Martin Malmberg, Edenryd, Ola Karlsson, Kamp, Mikael Hassesson, Kamp, Thomas Bengtsson, Kamp, Niklas Hafström, Kamp, John Beck, Rinkaby, Mikael Nyman, Kiaby, Fredrik Abrahamsson, Kiaby.

Vanneberga IF
In:
David Lindgren, Åsum, Jens Barsegård, Kamp, Viktor Stedt Nordgren, Kiaby, Hjalmar Tell, Nosaby, Joakim Persson, Viby, Samuel Rosvall, Nosaby, Joakim Kullman, Knislinge, Jörgen Jönsson, comeback.
Ut: Bertil Lundin, Venestad.

Viby IF
In:
Johan Grönkvist, VMA, Erik Karlsson, Drottningsskär, Mattias Stedt, Kristianstad BoIS, Amar Osmanagic, Kristianstad BoIS, Oscar Hall, Hjärsås/Värestorp, Mikael Brorsson, Skattskär, Oskar Mauritzson, Mjällby Pojkelit, Albin Ekvall, VMA.
Ut: Joakim Persson, Vanneberga, Andreas Svensson, Yngsjö, Nicholas Harrison, Wä, Greger Andersson, slutar.

Vinslövs IF
In:
Morgan Lindgren, Vankiva, Fredrik Borggren, IFK Hässleholm J, Daniel Svensson, Nävlinge, Rickard Hedlund, Tyringe, Andreas Hansson, Mala.
Ut: Christoffer Ekelund, Hässleholms IF, Joakim Forsell, Venestad, Johan Lindell, Venestad, Tefik Agusi, Nävlinge, Sakir Agusi, Nävlinge, Emil Nilsson, Nävlinge, Tomas Nilsson, Nävlinge, Christoffer Erlandsson, Knislinge.

Division V Sydöstra
Everöds IF
In:
Anton Andersson, Östra Sönnarslöv, Alexander Andersson, Östra Sönnarslöv, Fredrik Trulsson, Österslöv, Oliver Hallin, Degeberga.
Ut: Fredrik Wernersson, Bromölla, Jonas Kajsson, Tollarp, Jonni Kylbo, Ovesholm.

Ovesholms IF
In:
Dawid Drzymala, Nosaby, Fredrik Winberg, Kristianstad BoIS, Jonni Kylbo, Everöd, Christoffer Olsson, Rinkaby, Fredrik Tagesson, Åsum, Sebastian Nyström, Alsterbro, Rutger Swenson, tränare, comeback.
Ut: Andreas Persson, Venestad, Christoffer Nilsson, Åhus IF, Oskar Welander, Åhus IF, Johan Persson, Venestad, Jesper Lindström, Venestad, Christian Persson, Rinkaby, Daniel Silverberg, Venestad, Håkan Hellberg, tränare Venestad.

Tollarps IF
In:
Jimmy Björk, Kristianstad BoIS, Erik Lindberg, Åsum, Jonas Kajsson, Everöd, Kim Jepsson, Venestad, Simon Jepsson, Venestad, Tony Svensson, Näsby, Johan Olsson, Åhus HBK, Daniél Nilsson, Winnö.
Ut: Johan Persson, Bromölla, Markus Turtoft, Gualöv, Joakim van Beelen, Vittskövle, Viktor Bertilsson, Linderöd, Viktor van Beelen, Vittskövle, Simon Lindell, Kristianstads FF J, Filip Haak, Kristianstads FF J, Rasmus Bertilsson, Kristianstads FF J, David Björk, studier USA, Eric Svensson, Linderöd.

Vittskövle IF
In:
Martin Svärd, Glumslöv, Faton Berami, Eksjö, Joakim van Beelen, Tollarp, Viktor van Beelen, Tollarp.

Wä IF
In:
Adnan Becirovic, Fjälkinge, Rickard Bodén, Winnö, Daniel Starnäs, Venestad, Nicholas Harrison, Viby, Robin Hägglund, Åsum, Jonas Mattsson, Huaröd, Pontus Anderberg, comeback.
Rykten in: Alexander Bertilsson, Skepparslöv.
Ut: David Widuch, Borensbergs IF FK/FC Innerstan, Emil Svensson, Huaröd, Viktor Paulsson, Huaröd, Victor Nilsson, Huaröd.

Åhus IF
In:
Andreas Persson, Hanaskog, Henrik Fondell, Linderöd, Tobias Arildsson, Linderöd, Fredrik Käck, senast i Åhus HBK, Oskar Welander, Ovesholm, Christoffer Nilsson, Ovesholm, Jonas Holmberg, Yngsjö.
Ut:
Peter Gerdin, Degeberga, Sonny Andersson, Linderöd, Jonas Bladh, Hjärsås/Värestorp.


Division VI Nordöstra
Gärds Köpinge IF
In:
Hampus Ström, Åsum J, Granit Qiriqi, Åsum J.
Ut:
Simon Hurtig, Åsum, Dan Axelsson, Fjälkinge, Jakob Fröjdh, Broby, Henric Fröjdh, tränare Broby.

Ignaberga IF
In:
Aldin Duratovic, Bjärnum, Bajram Peci, Vankiva, Simon Järveskog, Vankiva.
Ut:
Robin Vendel, Vankiva, Kålle Lindh, Nävlinge, Jan Vendel, tränare Vankiva.

Kristianstad BoIS
In:
Marcus Nehlin, comeback, Marcus Andersson, Nosaby, Atdhe Metaj, Nosaby, Fatos Gashi, Åsum, Rasmus Ingvert, Åsum, Jetmir Isufi, Rinkaby, Fiton Buzuku, Hanaskog, Jetmir Bucolli, Näsby, Jacob Malmgren, Näsby, Semir Feratovic, Näsby, Georgios Tsilfidis, comeback, Peter Lindgren, tränare Åsum.
Ut: Kadri Bucolli, Näsby, Jimmy Björk, Tollarp, Kujtim Muqa, tränare Näsby, Fitim Selaci, Näsby, Ali Al-Hammadi, Kiaby, Mattias Stedt, Viby, Amar Osmanagic, Viby, José Alvarez, Österslöv, Francisco Feiva, Österslöv, Leopoldo Silva, Österslöv, Besim Halili, Näsby, Fredrik Winberg, Ovesholm, Ari Abdullah, Näsby, Aws Alhalili, Östra Sönnarslöv, Adam Hedström, Winnö, Marcus Svalner, Venestad.

Linderöds IF
In:
Eric Svensson, Tollarp, Joakim Ljungkvist, Skepparslöv, Simon Roth, Östra Sönnarslöv, Daniel Johansson, Östra Sönnarslöv, Mikael Hylén, Teckomatorp, Sebastian Strömberg, Venestad, Christoffer Andersson, Venestad, Joakim Jönsson, Östra Sönnarslöv, Anders Åberg, Gualöv, Viktor Bertilsson, Tollarp, Sonny Andersson, Åhus IF, David Nilsson, Marc Olsson, comeback.
Ut: Henrik Fondell, Åhus IF, Tobias Arildsson, Åhus IF, Roger Lundström, Venestad.
På väg ut:
Ulf Löfquist, slutar?

Näsby IF
In:
Artan Alija, Åsum, Kadri Bucolli, Kristianstad BoIS, Besnik Llazani, Åsum, Kujtim Muqa, spelande tränare Kristianstad BoIS, Fitim Selaci, Kristianstad BoIS, Besim Halili, Kristianstad BoIS, Edin Nargilic, Hanaskog, Jeton Buzolli, Åhus HBK, Ari Abdullah, Kristianstad BoIS, Qendrim Sylejmani, comeback.
På väg in: Adrian Sirbu, Åhus HBK.
Ut: Enis Bajrami, Åsum, Tony Svensson, Tollarp, Jetmir Bucolli, Kristianstad BoIS, Jacob Malmgren, Kristianstad BoIS, Semir Feratovic, Kristianstad BoIS, André Silverberg, Winnö, Lasse Ek, tränare, slutar.

Nävlinge IF
In:
Tefik Agusi, Vinslöv, Sakir Agusi, Vinslöv, Tomas Nilsson, Vinslöv, Emil Nilsson, Vinslöv, Simon Kromolicki, Hässleholm Freeflow, Kålle Lindh, Ignaberga, Jörgen Thurn, tränare Vankiva.
Ut: Rickard Linderoth, Skepparslöv.

Rinkaby GoIF
In: Sebastian Isaksson, comeback, Christoffer Grahm, comeback, John Beck, Tosteberga/Nymölla, Henrik Johansson, Skepparslöv, Bruno Miguel Tavares, Portugal, Christian Persson, Ovesholm, Peter Nilsson, Österslöv, Pontus Karlsson, Nosaby J, Shpend Maliqi, IFK Hässleholm J, Hermann Nilsson, Huaröd, Tony Caplander, tränare Österslöv.
Ut: Jetmir Isufi, Kristianstad BoIS, Christoffer Olsson, Ovesholm, Pierre Lindström, slutar, Henric Ekewald, tränare, slutar.

Skepparslövs IF
In:
Alexander Nilsson, comeback, Richard Linderoth, Nävlinge, Johan Persson, klubblös.
Ut: Joakim Ljungkvist, Linderöd, Henrik Johansson, Rinkaby.
Rykten ut: Alexander Bertilsson, Wä.

Venestads IF
In:
Andreas Persson, Ovesholm, Johan Persson, Ovesholm, Joakim Forsell, Vinslöv, Johan Lindell, Vinslöv, Roger Lundström, Linderöd, Jesper Lindström, Ovesholm, Dennis Daludd, Åsum, Marcus Svalner, Kristianstad BoIS, Daniel Silverberg, Ovesholm, Emil Persson, comeback, Markus Hilm, comeback, Håkan Hellberg, tränare Ovesholm.
Ut: Daniel Starnäs, Wä, Joakim Pettersson, Önnestad, Sebastian Strömberg, Linderöd, Christoffer Andersson, Linderöd, Tomas Serban, klubb okänd, Kim Jepsson, Tollarp, Simon Jepsson, Tollarp, Dan Åstedth, tränare.
På väg ut: Patrik Book, slutar?, Johan Hansson, Östra Sönnarslöv.

Winnö IF
In:
Mikael Ekdahl, Gualöv, Mikael Olsson, Bjärlöv, Philip Johannesson, Önnestad, Martin Karlsson, Åsum J, Marcus Johannesson, Åsum J, Anton Rosengren, Åsum J, Bakhtiar Ibrahim, Bjärlöv, André Silverberg, Näsby, Mattias Åkesson, Önnestad, Robin Andersson, Önnestad, Jens Möllerstedt, Knislinge, Thomas Persson, Knislinge, Niklas Andersson, Kiaby, Marcus Svensson, klubblös, Adam Hedström, Kristianstad BoIS.
Ut: Rickard Bodén, Wä, Paul Sjöblom, slutar, Kristofer Åkesson, slutar, Daniél Nilsson, Tollarp.

Yngsjö IF
In:
Henrik Nygren, Bjärlöv, Anes Salemovic, Balkan United, Gylfi Sigurdsson, Bjärlöv, Andreas Svensson, Viby.
Rykten in: Niklas Svensson, VMA, Christian Yanez, Åhus HBK.
Ut: Jonas Holmberg, Åhus IF.

Önnestads BI
In:
Rasmus Jönsson, Fjälkinge, Joakim Pettersson, Venestad, Martin Flou, Lilla Torg.
Ut: Daniél Nilsson, Winnö/Tollarp, Mattias Åkesson, Winnö, Robin Andersson, Winnö.

Division VI Sydöstra
Degeberga GoIF
In:
Daniel Nilsson, Åsum, Peter Gerdin, Åhus IF, Peter Alexsson, Östra Sönnarslöv, Johan Åberg, Östra Sönnarslöv.
Ut:
Jimmy Oskarsson, Hanaskog, Oliver Hallin, Everöd, Oskar Sjöberg, Huaröd, Axel Sjöberg, Huaröd.

Huaröds IF
In:
Emil Svensson, Wä, Viktor Paulsson, Wä, Emil Lundin, Östra Sönnarslöv, Oskar Sjöberg, Degeberga, Axel Sjöberg, Degeberga, Victor Nilsson, Wä.
Ut: Jonas Mattsson, Wä, Hermann Nilsson, Rinkaby, Ulf Brodin, Sölvesborg United.

Division VI Norra
Bjärnums GoIF
Ut:
Aldin Duratovic, Ignaberga, Mats Svensson, Vankiva.

Broby IF
In:
Sebastian Johansson, Sibbhult, Johan Persson, Östanå Bruk, David Johnsson, Hanaskog, Robin Ivarsson, Bjärlöv, Jakob Fröjdh, Gärds Köpinge, Linus Isaksson, Glimåkra, Alfred Olsson, Hanaskog, Robin Johansson, Hanaskog, Lukas Nilsson, Glimåkra, Henric Fröjdh, tränare Gärds Köpinge.
Ut:
Per Nilsson, tränare, klubb ej känd, Jens Bertilsson, Glimåkra, Cristoffer Jönsson, Knislinge, Andrija Lucic, Glimåkra, Rasmus Jönsson, Hanaskog, Sebastian Svantesson, Sibbhult, Gordon Liljegren, Östanå, Dennis Nilsson, Knislinge.

Farstorps GoIF
In:
Josef Ander, Vankiva.
Ut:
Besnik Vilanca, Vankva, Robert Järkeborn, slutar.

Hjärsås/Värestorps IF
In:
Julian Grozdanovski, Nosaby, Jonas Bladh, Åhus IF.
Ut: Oscar Hall, Viby, Philip Isaksson, Hanaskog, Adnan Avdic, Glimåkra.
Rykten ut:
Kim Bladh, Glimåkra.

Hästveda IF
Ut:
Filip Reimers, Ballingslöv, Krister Andersson, tränare Tyringe.

Hörja IF
In:
Marko Tikkanen, tränare Nävlinge/Vinslövs damer.
Ut: Martin Avander, Treby.

Jägersborgs IF
In:
Johan Nilsson, Osby, Robin Lundin, Hallaryd, Jonathan Jönsson, klubblös, Daniel Wendel, Strömsborg, Oyebanji Ebire, Strömsborg, Daniel Johnsson, tränare Verum.
Ut: Tobias Reimer, Treby, Federico Marenco, Panamericano, Andreas Glimbrink, Östanå.

Sibbhults IF
In:
Jonathan Svensson, Vittsjö, Sebastian Svantesson, Broby, Bertil Skarp, tränare.
Ut: Sebastian Johansson, Broby, Fredrik Hansson, Östanå Bruks IF, André Johannesson, Hanaskog, Sebastian Persson, Hanaskog, Kenan Güner, juniortränare Bromölla.

Strömsborgs IF
Ut:
Morgan Nilsson, ny klubb ej känd, Cristian Herbertsson, Treby, Oyebanji Ebire, Jägersborg, Daniel Wendel, Jägersborg, Johan Holmen, Osby.

Treby IF
In:
Cristian Herbertsson, Strömsborg, Tobias Reimer, Jägersborg, Ivan Susak, Älmhult, Akram Abdulkarim, Älmhult, Alexander Johansson, Virestad, Martin Avander, Hörja, Kristoffer Bramwehl, Wisseltofta, Sonny Dzabic, Älmhult, André Spång, Älmhult.

Tyringe IF
In:
Ut:
Ömer Demir, Ballingslöv.

Vittsjö GIK
In:
Martin Johansson, tränare Hässleholms IF.
Ut: Jonathan Svensson, Sibbhult.

Division VII
Balkan United IK
Ut:
Anes Salemovic, Yngsjö.

Edenryds IF
In:
Tim Holmqvist, Tosteberga, Fredrik Högstedt, comeback, Victor Herdmo, comeback, Henrik Ericsson, comeback, Daniel Söderberg, comeback, Johan Nyberg, Sölve, Martin Malmberg, Tosteberga/Nymölla IF, Daniel Holmqvist, comeback, senast i Bromölla, Robin Nilsson, Bromölla, Torbjörn Björk, tränare Bromölla.
Ut: Niklas Hafström, Tosteberga, Andreas Olsson, Näsum, Emil Alm, Kamp, Joakim Wendelsson, Gualöv, Daniel Strid, Gualöv, Sebastian Wahlman, Gualöv, Riadh Ouachi, Gualöv, Khaled Ouachi, Gualöv, Johan Rosenquist, Gualöv, Christian Larsson Hedberg, Kamp.

IFK Knislinge
In:
Cristoffer Jönsson, Broby, Christoffer Erlandsson, Vinslöv, Dennis Nilsson, Broby.
Ut: Vanja Hadrovic, Fjälkinge, Joakim Kullman, Vanneberga, Jens Möllerstedt, Winnö, Thomas Persson, Winnö.

Gualövs GoIF
In:
Markus Turtoft, spelande tränare Tollarp, Timmy Erlandsson, Kamp (ass tränare), Tobias Erlandsson, Kamp, Erik Ohliv, Kamp, Joakim Wendelsson, Edenryd, Daniel Stridh, Edenryd, Sebastian Wahlman, Edenryd/Tosteberga, Riadh Ouachi, Edenryd, Khaled Ouachi, Edenryd, Johan Rosenquist, Edenryd, Thimmy Nielsen, Kamp.
Ut:
Stefan Nord, Tosteberga, Tobias Torstensson, Tosteberga, Björn Svensson, Tosteberga, Christian Westberg, Fjälkinge, Kristian Persson, Kamp, Daniel Bohlin, Tosteberga, Henrik Busk, Tosteberga, Christian Skoog, Kamp, Mikael Ivarsson, Kamp, Patrik Persson, Kamp, Mikael Ekdahl, Winnö, Elvis Puzar, Tosteberga/Nymölla IF, Ricki Hallberg, Tosteberga/Nymölla IF, André Petersson, Tosteberga/Nymölla IF, Johan Lindfors, Tosteberga/Nymölla IF, Anders Åberg, Linderöd, Niklas Andersson, Kamp, Elvin Jakus, tränare Tosteberga/Nymölla IF.

Österslövs IS
In:
José Alvarez, Kristianstad BoIS, Francisco Feiva, Kristianstad BoIS, Leopoldo Silva, Kristianstad BoIS.
Ut: Viktor Jönsson, Borrby, Fredrik Trulsson, Everöd, Peter Nilsson, Rinkaby, Tony Caplander, tränare, Rinkaby.
Rykte ut: Carlos Bobrovnikov, Fjälkestad, Dario Olguin, Fjälkestad.

IK Kamp
In:
Kristian Persson, Gualöv, Henrik Ljungkvist, comeback, senast i Gualöv, Ali Alaskari, Bromölla, Ghaith Jabbar, Bromölla, Taha Saleh, Bromölla, Emil Alm, Edenryd, Thomas Bengtsson, comeback, Mikael Ivarsson, Gualöv, Christian Skoog, Gualöv,  Anton Westesson, Bromölla, Marcus Ruuska, Bromölla, Jimmy Pedersen, comeback senast i Edenryd, Tony Flood, Gammalstorp, Patrik Persson, Gualöv, Christian Larsson Hedberg, Edenryd, Håkan Rubin, comeback, Stefan Carlsson, comeback, Glenn Johansen, comeback, Mikael Hassesson, Tosteberga/Nymölla, Ola Karlsson, Tosteberga/Nymölla, Axel Tullgren, comeback, senast i Bromölla, Niklas Andersson, Gualöv, Henrik Hansson, comeback, senast i Belganet/Hallabro, Niklas Hafström, Tosteberga/Nymölla, Björn Johansson, comeback, senast i Trolle Ljungby IF, Jonas Olofsson, comeback, Robert Hafström, Jämshög, Hussam Abdulkarim Taha, klubb okänd.
Ut: Timmy Erlandsson, Gualöv, Tobias Erlandsson, Gualöv, Jens Barsegård, Vanneberga, Erik Ohliv, Gualöv, Thimmy Nielsen, Gualöv, Pierre Colbrand, tränare.

Fjälkestads IF
Rykte in:
Carlos Bobrovnikov, Österslöv, Dario Olguin, Österslöv.
Ut: Omar Abdulrazzay, Östra Sönnarslöv.

Bjärlövs IF
In:
André Danielsson, klubb okänd, Robin Palmblad, klubb okänd, Andreas Holmgren, klubb okänd, Tobias Jönsson, tränare.
Rykten in: Patrik Andersson, Östra Sönnarslöv, Jimmy Rubin, Östra Sönnarslöv, Mads Oster, Bröndby J, Claus Sivertsen, Bröndby J, Björn Bakke, Brann J.
Ut: Robin Ivarsson, Broby, Henrik Nygren, Yngsjö, Gylfi Sigurdsson, Yngsjö, Mikael Olsson, Winnö, Bakhtiar Ibrahim, Winnö, Joacim Wennberg, Östra Sönnarslöv.

Östra Sönnarslövs IF
In:
Joacim Wennberg, Bjärlöv, Omar Abdulrazzay, Fjälkestad, Aws Alhilali, Kristianstad BoIS, Naser Ismael.
På väg in: Johan Hansson, Venestad.
Ut: Simon Roth, Linderöd, Daniel Johansson, Linderöd, Joakim Jönsson, Linderöd, Anton Andersson, Everöd, Alexander Andersson, Everöd, Emil Lundin, Huaröd, Peter Alexsson, Degeberga, Johan Åberg, Degeberga, Per-Ola Johannesson, slutar.
Rykten ut: Patrik Andersson, Bjärlöv, Jimmy Rubin, Bjärlöv.

Vankiva IF
In:
Fredrik Svensson, Ballingslöv, Besnik Vilanca, Farstorp, Christopher Szuls, IFK Hässleholm U, Dennis Lundström, KFF U, Robin Zymek, Hässleholm Freeflow, Mattias Gustavsson, comeback, Andrej Jugovic, comeback, Robin Vendel, Ignaberga, Peter Karlsson, IFK Hässleholm U, Mats Svensson, Bjärnum, Andreas Karlsson, IFK Hässleholm U, Andreas Svensson, comeback, Lucas Sjölin, Hässleholms IF U, Anton Sjödahl, Hässleholms IF, John Paulsson, comeback, Robin Nilsson, comeback, Bejtulla Preshtreshi, Hässleholms Freeflow, Jan Vendel, tränare Ignaberga.
Ut: Morgan Lindgren, Vinslöv, Josef Ander, Farstorp, Emil Olsson, Ballingslöv, Bajram Peci, Ignaberga, Simon Järveskog, Ignaberga, Jörgen Thurn, tränare Nävlinge.

Finja IF
In:
Bo Ekström, tränare.

Wisseltofta IF
Ut:
Kristoffer Bramwehl, Treby.

Hässleholm Freeflow
Ut:
Robin Zymek, Vankiva, Simon Kromolicki, Nävlinge, Bejtulla Preshtreshi, Vankiva.

Verums GoIF
Ut:
Daniel Johnsson, tränare Jägersborg.

Östanå Bruks IF
In:
Fredrik Hansson, Sibbhult, Mikael Törneklint, comeback, Josip Raic, Gordon Liljegren, Broby, Andreas Glimbrink, Jägersborg.
Ut: Johan Persson, Broby.

Damallsvenskan:
Kristianstads DFF
In:
Johanna Rasmussen, Magic Jack (USA), Sandra Betschart, FC Zürich (Schweiz), Lisa Petersson, IFK Kalmar, Hedvig Lindahl, Kopparbergs/Göteborg, Sif Atladottir, 1. FC Saarbrücken, Tyskland, Elin Nilsen, Öster, Anna Persson, Öster, Hanna Persson, Ovesholm, Emelie Berglund, Borgeby,  Julia Persson, Sölvesborgs GIF, Lisa Gustavsson, Sölvesborgs GIF, Franziska Brüggemann, Sölvesborgs GIF, Matilda Nilsson, Asarum, Frida Olsson, Svängsta, Frida Brynö, Bromölla, Katja Jönsson, Degeberga.
Ut: Nathalie Madsen, Borgeby (lån), Leyla Güngör, LB07, Rebecca Johansson, Eskilsminne, Sandra Wahldén, trappar ner, Sofie Andersson, Vittsjö, Kirsty Yallop, inget nytt kontrakt, Katie Kelly, inget nytt kontrakt, Frida Parkhagen, Vittsjö, Johanna Rosén, Vittsjö, Thomas Mårtensson, tränare Vittsjö.

Damettan:
Vittsjö GIK
In:
Kirsty Yallop, klubblös, Sofie Andersson, Kristianstads DFF, Johanna Rosén, Kristianstads DFF, Frida Parkhagen, Kristianstads DFF, Josefine Mårtensson, Ovesholm, Vlora Bajraktaraj, Salamis, Cypern, Tanja Pihlblad, Ovesholm, Erika Martinsson, Vittsjö DFK, Thomas Mårtensson, tränare Kristianstads DFF.
Ut: Emma Sjödahl, studier i USA, Robyn Decker, QBIK.

Damtvåan:
Ovesholms IF (nedlagt)

Ut:
Hanna Persson, Kristianstads DFF, Josefine Mårtensson, Vittsjö, Maria Nilsson, Fjälkinge, Jessica Hultén, Wä, Emma Persson, Wä, Desiree Tiittanen, Wä, Marie Berntsson, Fjälkinge, Rebecca Persson, Fjälkinge, Louise Persson, Glimåkra, Tanja Pihlblad, Vittsjö, Maria Lundström, Åhus IF, Johanna Stedt, Åhus IF, Amanda  Olsson, Åhus IF, Amanda Wennström, Wä, Anna Liljehov, Wä, Lina Holmlund, Wä, Jonna Lindau, Näsby.

Glimåkra/Knislinge
In:
Linnea Bjerre, Önnestad, Sandra Brattenhof, Stattena, Louise Persson, Ovesholm.
Ut: Erika Lindstrand, Hanaskog, Kristina Persson, Hanaskog, Malin Gunnarsson, mammaledig.

Damtrean
Wä IF
In:
Jessica Hultén, Ovesholm, Emma Persson, Ovesholm, Desiree Tiittanen, Ovesholm, Malin Wallvik, Umeå, Cornelia Nylander, Åsum, Klara Nylander, Åsum, Donjeta Breznicca, Åsum, Emelie Björkman, Hanaskog, Sandra Jonsson, Åsum, Sofie Erlandsson, Önnestad, Anna Liljehov, Ovesholm, Lina Holmlund, Ovesholm, Amanda Wennström, Ovesholm.
Ut: Inga.

Åhus IF
In:
Nellie Karlsson, Degeberga, Fanny Henriksson, Hästveda, Linnéa Lindén, Önnestad, Sara Gustavsson, Önnestad, Maria Lundström, Ovesholm, Johanna Stedt, Ovesholm, Amanda Olsson, Ovesholm, Elin Persson, Åsum, Malin Holmkvist, Åsum, Tove Jensen, comeback.
Ut: Marie Williamsson, Näsby, Sarah Mustafa, Fjälkinge, Pernilla Tillgren, slutar, Linda Bondesson, slutar, Ellenor Bondesson, slutar, Marika Svensson, Degeberga.

FC Hessleholm
In:
Emma Dahl, comeback, Sofie Johnsson, Frida Nilsson och Julia Ottosson, uppflyttade från egna leden.
Ut: Sandra Heingard, slutar.

Bjärnums GoIF
In:
Melissa Ekstrand, Nävlinge, Carolin Hedlund, Sösdala.
Ut: Evelina Nilsson, Sösdala.

Ifö/Bromölla IF
In:
Har lyft upp hela F15-laget.
Ut:
Elin Rubin, Näsum, Frida Brynö, Kristianstads DFF.

IFK Osby
In:
Emelie Henriksson, Sösdala, Sandra Malm, Hästveda, Linna Malm, Hästveda.
Ut: Linda Algotsson, slutar, Anna Hansen, mammaledig, Frida Lind, Treby.

Vittsjö DFK
In:
Sara Gunnarsson, Kornhult/Hishult, Johanna Karlsson, Kornhult/Hishult, Simone Jouhila, Kornhult/Hishult, Sabine Jouhila, Kornhult/Hishult,  Ebba Salomonsson, Hinneryd, Sofia Persson, Råstorp/Timsfors, Salome Knutsson, Råstorp/Timsfors, Emelie Ylvenberg, Eket.
Ut: Erika Martinsson, Vittsjö GIK, Ida Larsson, slutar, Malin Lindh, slutar.

Näsums IF
In:
Elin Rubin, Bromölla, Tobias Tufvesson, tränare Treby.
Ut: Nathalie Persson, Näsby, Per Leviné, tränare Sölvesborg.

Önnestads BI
Ut:
Linnea Bjerre, Glimåkra/Knislinge, Cecilia Nordahl, Näsby, Linnéa Lindén, Åhus IF, Sofie Erlandsson, Wä, Sara Gustavsson, Åhus IF, Stefan Bjerre, tränare sabbatsår.

Treby IF
In:
Frida Lind, Osby, Ana Jankovic, Älmhult, Sandra Karlsson, comeback, Erika Eriksson, comeback, Anne-Lie Nilsson, comeback, Hanna Kroon, comeback, Madeleine Persson, comeback, Pernilla Staxered.
Ut:
Mia Roslund, Fjälkinge, Tobias Tufvesson, tränare Näsum.

Fjälkinge IF
In:
Maria Nilsson, Ovesholm, Sarah Mustafa, Åhus IF, Marina Nilsson, Degeberga, Mia Roslund, Treby, Anette Martinsson, Kristianstads DFF, Malin Rindvik, Åsum, Marie Berntsson, Ovesholm, Rebecca Persson, Ovesholm.
På väg in: Maria Lundström, Ovesholm, Amanda Wennström, Ovesholm.
Ut: Elin Färm, Näsby.

Näsby IF
In:
Marie Williamsson, Åhus IF, Cecilia Nordahl, Önnestad, Charlotte Nordahl, Degeberga, Petra Andersson, Hanaskog, Sofia Hansson, klubb okänd, Nathalie Persson, Näsum, Elin Färm, Fjälkinge, Jonna Lindau, Ovesholm.

Sösdala IF
In:
Evelina Nilsson, Bjärnum.
Ut: Carolin Hedlund, Bjärnum, Emelie Henriksson, Osby.

Hästveda IF
Ut:
Fanny Henriksson, Åhus IF, Sandra Malm, Osby, Linna Malm, Osby.

Hanaskogs IS
In:
Erika Lindstrand, Knislinge, Kristina Persson, Knislinge.
Ut: Petra Andersson, Näsby, Emelie Björkman, Wä.

Degeberga GoIF
In:
Sanna-Li Lövgren, Gärds Köpinge.
Ut:
Charlotte Nordahl, Näsby, Nellie Karlsson, Åhus IF, Marina Nilsson, Fjälkinge, Katja Jönsson, Kristianstads DFF.

Åsums BK (nedlagt)
Ut:
Malin Rindvik, Fjälkinge, Cornelia Nylander, Wä, Klara Nylander, Wä, Donjeta Breznicca, Wä, Sandra Jonsson, Wä, Elin Persson, Åhus IF, Malin Holmkvist, Åhus IF.

Gärds Köpinge IF
Ut:
Sanna-Li Lövgren, Degeberga, Rolf Persson, tränare Tollarp.

Tollarps IF
In:
Rolf Persson, tränare Gärds Köpinge.

Nävlinge IF
Ut:
Melissa Ekstrand, Bjärnum.

Röke IF
In:
Lisa Johansson, Tjörnarp, Jessica Nilsson, Vankiva.

Vankiva IF
Ut:
Jessica Nilsson, Röke.

Fotbollsbloggen
Patrik Persson är en av Kristianstadsbladets mest populära bloggare. Han har spelat fotboll i bland annat Åhus HBK, Åsums BK och Fjälkinge IF, på meritlistan finns även ett par matcher med presslandslaget. Som sportjournalist har han följt den lokala fotbollen i över 20 år. Här på bloggen skriver han om fotboll på alla nivåer, från eliten till gärdsgårdsserierna.

Senaste kommentarer

Kategorier

Arkiv

Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu