Övergångar 2010

Allsvenskan:
Mjällby AIF
In:
Craig Henderson, Dartmouth College, Jesper Westerberg, Landskrona BoIS, Daniel Nicklasson, Gais, Peter Gitselov, Rubin Kazan, Tobias Grahn, Randers, Moestafa El Kabir, NEC Nijmegen.
Ut: Tobias Johansson, Ängelholms FF, Robin Kakaniklic, inget nytt kontrakt, Jukka Santala, Finland, Rickard Fransson, Karlskrona AIF, Anton Persson, IFK Hässleholm (lån), Adam Larsson, IFK Hässleholm (lån).

Division I Södra:
Kristianstads FF
In:
Richard Sandström, Värnamo, Adnan Bajgora, Markaryd, Igor Utkovic, Carlstad, Henrik Fribrock, Helsingborgs IF, Emil Nilsson, Nosaby, Adeshina Lawal, Vejle BK, Christopher Nilsson, Mjällby (lån), Petter Augustsson, Ängelholms FF, Ali Jasim, LB07.
Ut: Patrick Nilsson, BW 90, Andreas Nilsson, Perstorp, Niclas Fischer, Markaryd, Nicklas Andersson, IFK Hässleholm, David Rehn, IFK Karlshamn, Adam Kaarle, IFK Karlshamn, Anders Qvist, FC Köpenhamn, Mohammed Abdalas, Hvidovre, Johan Persson, Tollarp, Shervin Shohoudi, flyttat till Göteborg, Gazmend Xhemajli, LB07 (lån), Jörgen Nilsson, Ängelholms FF, Max-Ludwig Gustafsson, Wä (lån).

Division II:
VMA IK
In:
Patrik ”Putte” Persson, Fjälkinge, Hampus Kvist, Perstorp, Ola Lindahl, Tollarp, Eric Ek, Kristianstads FF U, Martin Everbring, Yngsjö, Niclas Borg-Dahlman, BW90.
Ut: Krenar Ejupi, ingen ny klubb, Daniel Lindström, Önnestad, Tim Hansson, Önnestad, André Paulsson, Österslöv, Vleron Bashotaj, Åsum, Robin Olsson, Fjälkinge, Djengiz Shefkiji, Linderöd, Kristian Önnervik, Vanneberga.

IFK Hässleholm
In:
Viktor Bergström, Hallands Nation, Nicklas Andersson, Kristianstads FF, André Bengtsson, Hanaskog, Anton Persson, Mjällby (lån), Jacob Lang, Joel Wedenell, Linus Karlsson, Linus Berg, Diego Delgado, Vladimir Barazza, Islam Miree, Calle Lindell, Alexander Björnlund, lyfts alla upp från egna leden, Adam Larsson, Mjällby (lån), Mattias Andersson, Tyresö, Dida, Kenya, Stefan Jansson, tränare.
Ut: Joel Ringström, Höör, Daniel De Stefano, Sösdala, Peter Olsson, Sösdala, Oskar Olsson, Hässleholms IF, Jesper Bertilsson, Hässleholms IF, Simon Larsson, klubb ej klar/slutar, Fisnik Alaj, klubb okänd, Bradley Surprise, Landskrona BoIS, Daniel Nilsson, tränare Markaryd, Ricardo Gomes de Deus, Valsta Syrianska.

Division III:
Ifö/Bromölla IF
In:
Linus Lavergren, Hörviken/Sölvesborg, Joakim Svensson, comeback efter skada, senast i Kristianstads FF, Johan Ljungkvist, Tosteberga, Viktor Dahl, Kristianstad BoIS, Mattias Häggström, Marcus Johnsson, Anton Mejrud, Marcus Hansson, Hampus Johansson och Måns Andersson, alla uppflyttade från juniorlaget.
Ut: Jesper Karlsson, Tosteberga/Nymölla, Joel Nilsson, Åhus HBK, Andreas Sterner, Åhus HBK, Martin Lindstrand, Hässleholms IF, Mattias Svensson, Sölvesborg/Karlshamn, Johan Holgersson, Karlshamn, Pontus Brynö, Mjällby J.

Nosaby IF
In:
Hampus Dahl, Hanaskog, Kalle Andersson, Broby, Thomas Tecle, Önnestad, Julian Grozdanovski, Ovesholm, Armin Feratovic, Mjällby (lån).
Ut: Peter Martinsson, slutar, Shervin Shohoudi, flyttat till Göteborg, Emil Nilsson, Kristianstads FF, Martin Tsilfidis, Kristianstads FF J, Andreas Dahlbom, utlandsresa.

Division IV Östra:
Åhus HBK
In:
Enis Bajrami, Kristianstad BoIS, Joel Nilsson, Bromölla, Andreas Sterner, Bromölla, Pontus Axelsson, Edenryd, Kim Ekelund, comeback, Christoffer Persson, Vanneberga, Joacim Welander, tränare Wä.
Ut: Jimmy Olsson, Vanneberga, Sanjin Tufek, Åsums BK, Thomas Clementson, Wä, Andreas Svensson, Viby, Martin Persson, Yngsjö, Jacob Nilsson, slutat, Mats Herrmann, tränare.

Tosteberga/Nymölla IF
In:
Jesper Karlsson, Bromölla, Martin Andersson, Bromölla, Martin Malmberg, Bromölla, Alexander Thomasson, Sölve, Charlie Karlsson, Näsum, Robin Friberg, Bromölla, Henrik Pettersson, Fjälkinge, Robin Strid, Bromölla, Rasmus Lindvall, Bromölla, Oscar Wendel, Bromölla, Johan Nyberg, IFK Motala.
Ut: Johan Ljungkvist, Bromölla, Björn Andersson, Näsum, Emil Johansson, Sölvesborg United.

Hanaskogs IS
In:
Richard Blennborn, Sibbhult, Eddie Lundgren, Knislinge, Nils Berg, Sibbhult, Andreas Nilsson, Winnö, Andrée Vidrichs, Winnö, Martin Bergvall, Näsby, Jimmy Rosén, comeback, Daniel Båvelid, comeback, Calle Svensson, Kristianstad BoIS, Johan Nyrén, comeback, Richard Andersson, tränare Rinkaby.
Ut: André Bengtsson, IFK Hässleholm, Linus Nilsson, Åhus IF, Hampus Dahl, Nosaby, Stefan Noresson, slutar, Patrick Isaksson, Glimåkra, Adnan Avdic, Hjärsås/Värestorp, Rikard Oredsson, Hjärsås/Värestorp, Magnus Nilsson, tränare Fjälkinge, Peter Lindquist, tränare Linderöd.

Åsums BK
In:
Fatos Gashi, Näsby, Besnik Llazani, Kosova IF, Christian Ingemansson, Tomelilla, Daniel Kristic, Önnestad, Artan Alija, Näsby, Sanjin Tufek, Åhus HBK, Vleron Bashotaj, VMA, Daniel Nilsson, Degeberga (åter efter utlåning).
Ut: Kujtim Muqa, Kristianstad BoIS, Marcus Larsson, flyttat, Fitim Selaci, Kristianstad BoIS, Mattias Stedt, Kristianstad BoIS, Andreas Svensson, Ovesholm.

Hässleholms IF
In:
Martin Lindstrand, Bromölla, Oskar Olsson, IFK Hässleholm, Jesper Bertilsson, IFK Hässleholm, Daniel Reinholdsson, Ballingslöv, Patrik Svensson och David Huynh, båda uppflyttade från juniorlaget.
Ut:
Richard Jönsson, Vittsjö, Erik Persson, uppehåll, Adrian Andersson, Wä, Emil Szymanski, Ballingslöv, Stefan Paulsson, slutar, Viktor Andersson, Vinslöv, Niklas Lindberg, Bjärnum, Fatri Rexhepi, Ignaberga, Benny Palmqvist, slutar.

Division V Nordöstra:
Fjälkinge IF
In:
Rasmus Jönsson, Ovesholm, Ola Holmquist, Näsum, Adnan Becirovic, WA, Joakim Andersson, Bromölla, Tobias Nilsson, Bromölla, Emanuel Mengstu, Fjälkestad, Carl Eneroth, Viken, Paul Eriksson, Vederslöv/Dänningelanda, Björn Lindau, Viby, Stefan Hansson, comeback, Andreas Håkansson, Edenryd, Bajar Amedi, Åsum, Robin Olsson, VMA, Magnus Nilsson, tränare Hanaskog.
Ut: Patrik ”Putte” Persson, VMA, Jonathan Svensson, Winnö, Djengiz Shefkiji, VMA/Linderöd, Patrik Ranefjord, Kiaby, Henrik Pettersson, Tosteberga, Anders Nicklasson, tränare Bjärnum.

Näsums IF
In:
Joakim Kullman, spelande tränare Jämshög, Martin Lundborg, Edenryd, Björn Andersson, Tosteberga/Nymölla, Mattias Svensson, Bromölla, Svante Svensson, comeback, Daniel Svensson, Jämshög, Kim Lundkvist, Näsum.
Ut: Ola Holmquist, Fjälkinge, Sebastian Andersson, Hörviken, Marcus Pettersson, Märserum?, Charlie Karlsson, Tosteberga, Håkan Larsson, Strömsborg, Christofer Augustsson, tränare Mjällby.

Vanneberga IF
In:
Jimmy Olsson, Åhus HBK, Ted Sayadkhanian, Rinkaby, Niklas Barsegård, Gualöv, Hannes Stjernfeldt, comeback, Kristian Önnervik, VMA.
Ut: Christoffer Persson, Åhus HBK.

Tollarps IF
In:
Johan Lindhe, Vittskövle, Markus Turtoft, Edenryd, Johan Persson, Kristianstads FF, Daniel Holmgren, Kristianstad BoIS, Kim Jepsson, comeback.
Ut: Ulf Löfquist, Linderöd, André Nilsson, Östra Sönnarslöv, Simon Roth, Östra Sönnarslöv, Daniel Johansson, Östra Sönnarslöv, Ola Lindahl, VMA, Calle Strindberg, Vittskövle lån), Jesper Lövstrand, långresa, Linus Nilsson, Gärds Köpinge, Jimmy Oscarsson, Degeberga, Pär-Ola Mårtensson, slutar.

Åhus IF
In:
Linus Nilsson, Hanaskog, Martin Gustavsson, Linderöd, Benny Wanstadius, Linderöd, Peter Gerdin, Degeberga, Markus Andersson, Degeberga, Marcus Olsson, Yngsjö, Olle Månsson, Ovesholm, Sonny Andersson, Linderöd.
Ut:
Peter Aronsson, slutar  och blir assisterande tränare i klubben, Rickard Gunnarsson, Rinkaby, Joel Holgersson, Linderöd, Johan Holgersson, Huaröd.

Wä IF
In:
Thomas Clementson, Åhus HBK, Adrian Andersson, Hässleholms IF, Sebastian Rosenberg, Kristianstad BoIS, Ola Nordin-Eriksson, Rörums SK, Johan Engblom, Everöd, Max-Ludwig Gustafsson, Kristianstads FF (lån), Mikael Thomasson, tränare Kristianstads FF.
Ut:
Adnan Becirovic, Fjälkinge, Adrian Cederholm, studier, Ola Olbers, studier, Jesper Engvall, flyttar, Zana Mahmud, Ovesholm, Joacim Welander, tränare Åhus HBK.

Ovesholms IF
In: Johan Persson, Venestad, Dennis Kylbo, Everöd, Jim Ekberg, comeback, Daniel Nordén, Sibbhult, Robin Moustafa, Kristianstad BoIS, Mattias Berggren, Skepparslöv, Andreas Svensson, Åsum, Zana Mahmud, Wä, Fabio Östlind, Kristianstad BoIS, Joel Lennartsson, comeback, Rasmus Simonesen, Köpingebro.
Ut: Rasmus Jönsson, Fjälkinge, Lars Mårtensson, Gärds Köpinge, Fredrik Winberg, Kristianstad BoIS, Julian Grozdanovski, Nosaby, Olle Månsson, Åhus IF.

Önnestads BI
In:
Daniel Lindström, VMA, Tim Hansson, VMA, Mattias Åkesson, Winnö, Andreas Henrysson, Venestad, Alexander Lindström, Bjärlöv, Rasmus Nilsson, Venestad, Filip Johannesson, Bjärlöv, Hasse Persson, tränare.
Ut: Daniel Kristic, Åsum, Thomas Tecle, Nosaby, Rutger Swenson, tränare.
På väg ut: Albin Andersson, Bjärlöv.

Everöds IF
In:
Daniel Hjalmarsson, Venestad, Jimmy Nilsson, Degeberga.
Ut:
Dennis Kylbo, Ovesholm, Erik Holmberg, Viby, Johan Engblom, Wä, Jonnie Kylbo, slutar, Christian Persson, uppehåll, Oskar Rask-Olsson, Vittskövle.

Kiaby IF
In:
André Sellgren, Rinkaby, Patrik Ranefjord, Fjälkinge.
Ut:
Kalle Appé.

Yngsjö IF
In:
Martin Nygren, Bjärlöv, Thomas Almström, comeback, Martin Persson, Åhus HBK, Marcus Eriksson, Åhus HBK J, Robin Hägglund, Yngsjö.
Ut:
Martin Everbring, VMA, Marcus Olsson, Åhus IF, Måns Persson, studier.

Division V Norra:
Sibbhults IF
In:
Fredrik Hansson, Östanå, Ola Lundström, Drottningskär, Pontus Fransson, Didrik Nilsson och Oskar Nilsson, från egna leden.
Ut:
Richard Blennborn, Hanaskog, Nils Berg, Hanaskog, Marcus Nehlin, slutar, Milenko Krznaric, slutar, Daniel Nordén, Ovesholm, Andreas Kardum, Viby, Johan Wikström, Viby, Ludwig Nilsson, Glimåkra.

Glimåkra IF
In:
Deni Vujicic, Knislinge, Ludvig Nilsson, Sibbhult, Patrick Isaksson, Hjärsås/Värestorp.
Ut:
Magnus Wiberg, Broby.

Hästveda IF
In:
Tommy Falkelood, Bjärnum, Jeromy Ekstrand, Östanå, Robin Svensson, Östanå.
Ut: Christian Jockmus-Stöcke, Osby, Richard Andersson, Osby, Simon Larsson, Osby.

Ballingslövs GoIF
In:
Linus Vennerlund, Finja, Emil Szymanski, Hässleholms IF, Joakim Osberg, Bjärnum, Martin Olsson, IFK Hässleholm, Simon Nilsson, tränare IFK Hässleholm J.
Ut: Daniel Andersson, Sösdala, Arucaj Faton, Ignaberga, Pierre Zalas, Ignaberga, Dan Fredriksson, Vankiva, Daniel Reinholdsson, Hässleholms IF.

Sösdala IF
In:
Daniel De Stefano, IFK Hässleholm, Peter Olsson, IFK Hässleholm, Daniel Andersson, Ballingslöv, Jimmy Eek, Bjärnum, Knut Nordahl, Tjörnarp, Anton Svensson, IFK Hässleholm, Kalle Olsson (lån), IFK Hässleholm.
Ut: Johan Svensson, Lilla Torg.

Vinslövs IF
In:
Christoffer Ekelund, IFK Hässleholm, Filip Melin, IFK Hässleholm, Peter Bruno, Vankiva, Viktor Andersson, Hässleholms IF.
Ut:
Marcus Ohlsson, Linderöd.

Strömsborgs IF
In:
Håkan Larsson, Näsum, Ebire Oyebanji, Osby, Jasmin Islanovic, Osby, Christian Herbertsson, Wisseltofta, Mikael Nilsson, Wisseltofta.
Ut:
Mattias Nilsson, slutar, Henrik Ekberg, Jägersborg, Henrik Ekstrand, slutar, Branko Balen, Delary/Pjätteryd.

Näsby IF
Ut:
Fatos Gashi, Åsum, Orhan Yavuzkir, Rinkaby, Artan Alija, Åsum, Arber Jashari, Kristianstad BoIS, Dzemal Hadzic, Kristianstad BoIS, Harris Feratovic, Kristianstad BoIS, Leopoldo Silva, Kristianstad BoIS, Francisco Leiva, Kristianstad BoIS, Andreas Erlandsson, Österslöv, Martin Bergvall, Hanaskog, Nazmi Jashari, Knislinge, Jetmir Isufi, Rinkaby.

Linderöds IF
In:
Djengiz Shefkiji, VMA, Ulf Löfquist, Tollarp, Anton Jönsjö, Östra Sönnarslöv, Martin Helgesson, Östra Sönnarslöv, Marcus Ohlsson, Vinslöv, Per-Ola Nilsson-Malmberg, comeback, Simon Åkesson, Östra Sönnarslöv, Per Gunnarsson, Östra Sönnarslöv, Kristoffer Månsson, comeback, Henric Johnsson, comeback, Roger Lundström, Rörum, Tobbe Jacobsson, Joel Holgersson, Åhus IF, Peter Lindquist, tränare Hanaskog.
Ut: Martin Gustavsson, Åhus IF, Benny Wanstadius, Åhus IF, Linus Hjertqvist, Österslöv, Jörn Fjärdemyr, Hörby FF, Dennis Nilsson, Jämshög, Tobias Bergkvist, Rinkaby, Sonny Andersson, Åhus IF, Lennart Weidenstolpe, tränare Jämshög.

Winnö IF
In:
Fredrik Olausson, Gualöv, Håkan Andersson-Svensson, Fjälkestad, Jonathan Svensson, Fjälkinge.
Ut: Andreas Nilsson, Hanaskog, Andrée Vidrichs, Hanaskog, Mattias Åkesson, Önnestad, Ola Nilsson, Nävlinge, Marcus Dahlbom, Vittskövle.

Rinkaby GoIF
In:
Pierre Lindström, comeback, Christian Olsson, comeback, Robin Håkansson, Nosaby J, Rickard Gunnarsson, Åhus IF, Orhan Yavuzkir, Näsby, Kalle Andersson, comeback, Roger Sandin, comeback, Jetmir Isufi, Näsby, Christian Andersson, Tallboda, Tobias Bergkvist, Linderöd, Henrik Ekewald, tränare.
In väg i: Philip Lindström, Nosaby J, Pontus Karlsson, Nosaby J.
Ut: Kenneth Fredriksson, Granum, Ted Sayadkhanian, Vanneberga, André Sellgren, Kiaby, Martin Karlsson, Viby, Markus Nilsson, slutar, Dario Olguin, Österslöv, Mattias Pålsson, slutar, Rickard Andersson, tränare Hanaskog.

Edenryds IF
In:
Christian Hedberg, Jämshög, Roger Mattisson, tränare.
Ut: Martin Lundborg, Näsum, Markus Turtoft, Tollarp, Stefan Olofsson, Hörviken, Andreas Håkansson, Fjälkinge, Pontus Axelsson, Åhus HBK.

Gualövs GoIF
Ut:
Fredrik Olausson, Winnö, Niklas Barsegård, Vanneberga, Roberto Balla, flyttar till Ungern.

Kristianstad BoIS
In:
Fredrik Winberg, Ovesholm, Fitim Selaci, Åsum, Mattias Stedt, Kristianstad BoIS, Arber Jashari, Näsby, Harris Feratovic, Näsby, Dzemal Hadzic, Näsby, Leopoldo Silva, Näsby, Francisco Silva, Näsby, José Alvarez, Viby, Mohannad Issa, Lilla Tjärby, Kujtim Muqa, Tränare, Åsum.
Ut: Enis Bajrami, Åhus HBK, Robin Moustafa, Ovesholm, Daniel Holmgren, Tollarp, Sebastian Rosenberg, Wä, Fabio Östlind, Ovesholm, Daniel Larsson, flyttar, Jimmy Björk, utlandsresa, Viktor Dahl, Bromölla, Quendrim Buzolli, Kristianstads FF J, Jesper Erlandsson, Österslöv, Calle Svensson, Hanaskog, Anders Svahn, juniortränare Kristianstads FF.

Gärds Köpinge IF
In:
Lars Mårtensson, Ovesholm, James Freyer, Venestad, Anders Lundin, Skepparslöv, Linus Nilsson, Tollarp, Svante Christensen, Christian Kuler, Tobias Persson, Axel Oxvall, Andreas Andersson, alla comeback.
Ut: Kristoffer Jönsson, slutar, Henric Fröjd, slutar.

Viby IF
In:
André Melander, Senast i Ängelholms FF, Jimmy Podgorniak, VMA, Stevan Maksinovic, FC Jedinstvo, Johan Wikström, Sibbhult, Andreas Kardum, Sibbhult, Andreas Svensson, Åhus HBK, Erik Holmberg, Everöd, Martin Karlsson, Rinkaby, Greger Andersson, comeback, Peter Harrison, tränare.
Ut:
Jonas Jönsson, Vittskövle, José Alvarez, Kristianstad BoIS, Björn Lindau, Fjälkinge, Mark Leander, Östra Sönnarslöv, Ronny Capion, tränare Östra Sönnarslöv.

Vittskövle IF
In:
Jonas Jönsson, Viby, Jimmy Svensson, Degeberga, Calle Strindberg, Tollarp, Oskar Rask-Olsson, Everöd.
Ut: Johan Lindhe, Tollarp, Martin Svärd Glumslövs FF, Björn Kronkvist Hammenhögs IF.

Skepparslövs IF
In:
Denise Sandmark, Venestad.
På väg in: Jens Levin, comeback.
Ut:
Andreas Ekström, flyttar, Mattias Berggren, Ovesholm, Anders Lundin, Gärds Köpinge.

Division VI Norra
Bjärnums GoIF

In: Niklas Lindberg, Hässleholms IF, Aldo Castillo, Perstorp, Stefan Eriksson, Perstorp, Mats Svensson, Vankiva.
Ut: Tommy Falkelood, Hästveda, Joakim Osberg, Ballingslöv, Jimmy Eek, Sösdala.

Broby IF
In: Alexander Fridlund, Vinslövs IF, Anton Nilsson, IFK Knislinge, Magnus Wiberg, Glimåkra IF, Per Nilsson, Bjärlövs IF, Henrik Lilja, Östanå, Rickard Carström, Östanå, Markus Rytterdal, IFK Knislinge.
Ut: Oskar Nolhage, Hässleholms IF, Kalle Andersson, Nosaby IF, Johan Andersson, flyttar.

Farstorps GoIF
In: Niklas Tano, klubblös, Johan Rosengren, Västra Torup, Lars Andersson, comeback.
Ut: Besart Vilanca, Hässleholm Freeflow FC.

Finja IF
In: Rikard Persson, Åsums BK, Andreas Jansson, Skånes Fagerhult, Mikael Håkansson Skånes Fagerhult, Peter Zetterqvist, Hörby FF, Ibrahim Bilkavic, IFK Hässleholm, Christian Lindell, Ignaberga IF, Robin Persson, Hyllinge IF.
Ut: Dan la Fleur, Strömsborgs IF, Linus Vennerlund, Ballingslövs IF, Hans Felander, WAFF.

Hjärsås/Värestorps IF
In: Adnan Avdic, Hanaskog, Kim Bladh, IFK Knislinge, Rikard Oredsson, Hanaskog, Marcus Magnusson, comeback, Philip Isaksson, IFK Knislinge, Victor Persson, IFK Knislinge.
Ut: Peter Rosén, slutar, Jonas Juneman, IFK Knislinge, Patrick Isaksson, Glimåkra,

Hörja IF
In: Henrik Nilsson, Röke IF, Johan Nilsson, Röke IF, Ases Karimi, Nävlinge IF, Rasmus Johannesen, Mala IF, Martin Avander, Hässleholms IF J, Robert Cosma, Hässleholms IF J, Erik Larsson, Vankiva IF, Daniel Ahlgren, Korpen, André Ahlgren, klubblös, Asad Sultani, klubb okänd, Mustafa Azad, klubb okänd, Mathias Sjöberg, comeback, Christoffer Bengtsson, klubb okänd, Hadi Hosseini, klubb okänd, Tom Persson, klubb okänd.
Ut: Patrik Ekberg, Tyringe.

IFK Osby
In: Viktor Nordqvist, IFK Hässleholm, Jonathan Persson, Landskrona BoIS, Christian Jockmus-Stöcke, Hästveda, Richard Andersson, Hästveda, Simon Larsson, Hästveda.
Ut: Ebire Oyebanji, Strömsborg, Jasmin Islanovic, Strömsborg, Muamar Redzovic, Älmhult, Felix Hernebring, Hallaryd, Martin Svensson, Hallaryd.

Röke IF
In: Inga.
Ut: Inga.

Treby IF
In: Emil Berglund, Häradsbäcks IF, Henrik Karlsson, Häradsbäck, Elis Abdullahi, Häradsbäcks IF, Elias Pedersen och Kevin Johansson, uppflyttade fran juniorlaget.
Ut: Jonas Martinsson, Delaryd/Pjätteryd, David Persson, Virestads IF, Markus Åberg, Eneryda.

Tyringe IF
In: Kent Wallin, Tjörnarp, David Backendahl, comeback, Andreas Sördin, Perstorp.
Ut: Inga.

Vankiva IF
In: Robin Salomonsson, klubblös, Jonas Nilsson, Mala IF, Johan Eliassson, Mala, Karl Lidman, klubblös.
Ut: Erik Larsson, Hörja IF, Peter Bruno, Vinslövs IF.

Vittsjö GIK
In: Erdinech Mehmed, Hörja IF, Mattias Johannesen, Mala IF, Thomas Månsson, comeback, Niklas Persson, spelande Tränare, Bjärnums IF, Ibrahim Aliosman, Hörja IF, Jonathan Månsson, comeback.
Ut: Alexander Svensson, Studier.

Division VII Nö B
Balkan United
In: Adi Aganovic, Alen Kuric, Elvis Arslanovic, Hans Leander, Jonas Jamhour, Kim Myrstrand, Neven Ozegovic, Pontus Ljungberg, alla fran Fjälkestads IF, Anes Salemovic, Åhus IF, Emir Vejzovic, Mustafa Al Hamani, Isuf Veseli tilbaka efter skada, Zanin Tufek , Mirsad Sarhatlic och Jose Pontiago, alla comeback.
Ut: Bili Racic, slutar.

Bjärlövs IF
In: Johan Sandmark, comeback, Jörgen Hagman, Venestad, Joakim Wennberg, Wä, Philip Pålsson, klubb okänd, Tobias Jönsson, Näsby IF.
Ut: Filip Johannesson, Önnestad, Peter Olsson, slutar, Per Nilsson, Broby, Martin Nygren, Yngsjö, Alexander Lindström, Önnestad.

Degeberga GoIF
In: Jonas Persson, Östra Sönnarslöv, Jimmy Oscarsson, Tollarps IF.
Ut: Tobias Martinsson, Brösarps IF, Peter Gerdin, Åhus IF, Markus Andersson, Åhus IF, Jimmy Nilsson, Everöd, Jimmy Svensson, Vittskövle, Niclas Borg-Dahlman, VMA, Daniel Nilsson, Åsum (tillbaka efter lån).

Fjälkestads IF
In: Ali Alshammari, klubb okänd, Ali Abbed, klubb Okänd, Aws Hadi, klubblös, Balazs Petrik, klubblös, Hassan Hassan, klubblös, Hassan Abed, klubblös, Imre Bekefi, klubblös, Kreshnik Koci, klubblös, Mohammed Alewi, klubblös, Viktor Serban, Baldersnäs, Hya al-shahmani, klubblös, Bahaa Talid Hassan, klubblös.
Ut: Jonas Jamour, Balkan United, Pontus Ljungberg, Balkan United, Kim Myrstrand, Balkan United, Adi Aganovic, Balkan United, Neven Ozegeovic, Balkan United, Elvis Aslanovic, Balkan United, Johan Olsson, Winnö IF, Hans Leander, Balkan United, Delshad Palami, klubb okänd, Arlied Krasniqi, klubb okänd, Emanuel Mengstu, Fjälkinge, Håkan Andersson-Svensson, Winnö.

Huaröds IF
In: Johan Holgersson, Åhus IF, Mattias Almkvist, comeback, Niklas Andersson, Östra
Sönnarslöv.
Ut: Christian Paulsson, klubb okänd, Jonas Hägglund, Ovesholms IF.

Hässleholm Freeflow FC
Spelartrupp:
Tommie Lunde Andersen, Anton Karlsson, Bejtulla Preshtreshi, David Skinner, Joakim Dahl, Karwan Baker, Hetcheli Mawutor, Krasniqi Mentor, Milot Krasniqi, Nazmi Vilanca, Besart Vilanca, Kromolicki Simon, Veton Ahmeti, Muhedin Ahmeti, Dennis Dahlkvist, Ajdin Kujundzic, Danny Ngo, Göran Aziz, Nghi Troung.

IFK Knislinge
In: Jonas Junemalm, Hjärsås/Värestorp, Johan Birgersson, VMA IK, David Pikvar, comeback, Sebastian Lund, Hanaskog, Jerry Tedevall, comeback, Johan Thurnstedt, Hjärsås/Värestorp, Arlied Krasniqi, Fjälkestads IF, Delshad Palami, Fjälkestads IF, Simon Gustafsson, Jämshög, Johan Kullman, Olofström, Viktor Rosenqvist, Österslöv, Jens Jonsson, Hjärsås/Värestorp, Nazmi Jashari, Näsby.
Ut: Mikael Nilsson, slutat, Per Thurnstedt, slutat, Kim Bladh, Hjärsås/Värestorp, Eddie Lundgren, Hanaskog, Deni Vujicic, Glimåkra, Victor Persson, Hjärsås/Värestorp, Philip Isaksson, Hjärsås/Värestorp.

IK Kamp
In: Robin Bäckman, Gualöv, Anders Sjöberg, Sölve BK.
Ut: Thimmy Nielsen, Hallaryds IF, Niklas Johansson, Edenryds IF.

Venestads IF
In: Jesper Nilsson, Önnestad, Stefan Fritzon, klubb okänd, Ulf Åstedth, comeback, Rickard Ahlstedt, Nosaby.
Ut: Johan Persson, Ovesholm, Daniel Hjalmarsson, Everöd, Andreas Henrysson, Önnestad, James Freyer, Gärds Köpinge, Jörgen Hagman, Bjärlöv, Denise Sandmark, Skepparslöv.

Österslövs IS
In: Dario Olguin, Rinkaby, Jesper Erlandsson, Kristianstad BoIS, Andreas Erlandsson, Näsby, Linus Hjertqvist, Linderöd, André Paulsson, VMA, Jens Lindström, Nosaby.
Ut: Viktor Rosenqvist, Knislinge.

Östra Sönnarslövs IF
In: Mark Leander, Viby, André Nilsson, Tollarp, Simon Roth, Tollarp, Daniel Johansson, Tollarp, Emil Lundin, Tollarp, Joakim Jönsson, klubblös, Anton Andersson, Everöd.
Ut: Anton Jönsjö, Linderöd, Martin Helgesson, Linderöd, Simon Åkesson, Linderöd, Per Gunnarsson, Linderöd, Jonas Persson, Degeberga GoIF, Niklas Andersson, Huaröds IF.

Division VII Norra
Ingnaberga IF

In: Besnik Dibrani, Ballingslöv GoIF, Faton Arucaj, Ballingslöv GoIF, Bulent Moutalib, Vinslövs IF, Berat Dibrani, comeback, Remzi Dibrani, comeback, Besart Ahmeti, comeback, Jasmin Cejvanovic, Vinslövs IF, Fitim Ahmeti, Vinslövs IF, Fatri Rexhepi, Hässleholms IF.
Ut: Marcus Karlsson, Nävlinge IF, Christian Lindell, Finja IF.

Jägersborgs IF
In: Henrik Ekberg, Strömsborg, Jonas Streling, Wisseltofta, Johan Lindell, Wisseltofta, Christian Glimbrink, Östanå Bruks IF, Freddy Olofsson, Östanå Bruks IF, Tobias Reimer, IFK Osby, Kestutis Balcius, klubblös, Elof Holmer, klubblös, Joel Persson, Osby.
Ut: Inga.

Mala IF
In: Viktor Svensén, Ignaberga IF, Fredrik Jönsson, Hässleholms IF, Benjamin Olsson, Hässleholms IF, Daniel Nordgren, Hästveda IF, Dennis Andersson, klubblös, Jimmy Johansson, klubblös.
Ut: Johan Eliasson, Vankiva IF, Jonas Nilsson, Vankiva IF, Rasmus Johannesen, Hörja IF, Mike Cardenas, flyttat, Alexander Olsson, Vankiva IF.

Nävlinge IF
In: Anders Larsson, comeback, Rikard Clausen, comeback, Krister Nilsson, comeback, Anders Karlsson, comeback, Ola Nilsson, Winnö IF, Henrik Jönsson, comeback, Anders Dahlbom, comeback, Per-Anders Moen, comeback, Christian Öhrn, tränare comeback.
Ut: Simon Kromilicki, klubb okänd, Henrik Magnusson, studier, Martin Ahlfelt, slutar.

Verums GoIF
In: Timmie Andersson, klubblös, Robbie Andersson, klubblös, Marcus Jönsson, Wisseltofta IF, Niklas Sturesson, klubb okänd, Johan Arvidsson, IFK Hässleholm, Kim Lindberg, klubblös.
Ut: Inga.

Wisseltofta IF

In: Mattias B Nilsson, Strömsborgs IF, Andreas Werner-Bertilsson, Delaryd/Pjätteryd,
Mensur Halimovic, IFK Osby, Ervin Skoric, IFK Osby, Serhat Özdemir, IFK Osby, Qendrim Krasniqi, IFK Osby, Rufael Negash, IFK Osby, Admir Shala, IFK Osby, Hajdar Alija, IFK Osby, Martin Nellerud, J Bromölla, Ahmed Raade , klubblös, Zebastian Ottordahl, Jägersborgs IF.
Ut: Christian Herbertsson, Strömsborg, Mikael Nilsson, Strömsborg, Marcus Jönsson, Verum, Johan Lindell, Jägersborg.

Östanå Bruks IF
In: Inga.
Ut: Kristian Glimbrink, Jägersborg, Freddy Olofsson, Jägersborg.

Damallsvenskan
Kristianstads DFF
In:
Kirsty Yallop, Pali Blues, Los Angeles, USA, Katie Kelly, Chicago, Katrin Omarsdottir, KR Reykjavik, Anna Maria Picarelli.
Ut: Sofie Persson, Tyresö, Emma Sjödahl, Vittsjö, Brett Maron, USA, Hólmfridur Magnúsdóttir, Atlanta, Dafina Memedov, Stattena, Frida Sjöfors, mammaledig, Pernilla Falk, flyttat till Halmstad, Veronica Persson, trappar ner?, Desiré Tiitanen, Ovesholm, Jessica Hultén, Ovesholm, Emma Unkuri, Vittsjö.
På väg ut:
Therese Persson, Skurup.

Vittsjö GIK
In:
Emma Sjödahl, Kristianstads DFF, Emma Unkuri, Kristianstads DFF, Sandra Adolfsson, Husie, Malin Winqvist, Ljungby, Sara Nilsson, Osby, Nathalie Nilsson, Halmia, Thomas Persson, tränare, comeback.
Ut:
Erika Petersson, studier i Linköping.

Damtvåan Södra G
Ovesholm
In:
Desirée Titanen, Kristianstads DFF, Lina Holmlund, Kristianstads DFF, Jessica Hultén, Kristianstads DFF, Veronica Persson, Kristianstads DFF, Louise Nilsson, Önnestads IF, Amanda Olsson, Degeberga GoIF.
Ut: Elenor Gustavsson, mammaledig.

Damtrean
Wä IF
In: Johanna Hellström, Gärds Köpinge, Lisbeth Raftmark, Vinslöv, Johanna Björklund, comeback, Frida Lövvall, comeback.
Ut: Frida Persson, slutar.

Glimåkra IF
In: Inga.
Ut: Inga.

FC Hessleholm
In: Rebecka Larsson, Vittsjö, Caroline Hedlund, Sösdala, Terese Ericsson, Röke, Alice Nordin, Röke.
Ut: Sandra Heinerd, skadad, Lisa Nilsson, uppehåll, Frida Jönsson, Bjärnum, Viktoria Bojanovic, Bjärnum.

IFK Osby
In: Linnea Johansson, Kvidinge, Anna Hansen, Sösdala.
Ut: Sara Nilsson, Vittsjö DFK, Caroline Herbertsson, mammaledig, Johanna Nilsson, mammaledig.

Ifö/Bromölla IF
In: Inga.
Ut: Linnea Berner, Lörby.

Vittsjö DFK
In: Inga.
Ut: Rebecca Larsson, FC Hessleholm, Hanna Dahl, Bjärnums GoIF, Snezana Stanic, Stattena IF.

Åhus IF
In: Frida Andersson, Degeberga, Filippa Andersson, tillbaka fran lumpen, Melissa Gojak, comeback.
Ut: Linnéa Lindén, Önnestad, Nanna Christensen, skadad,
Martina Pålsson, slutar, Milena Jacuniak, slutar, Therese Åkesson, slutar.

Damfyran
Fjälkinge IF

In: Sara Skoug, Treby, Mikaela Ekberg, Wä, Malin Svensson, Ovesholm, Malin Osberg, IFK Hässleholm.
Ut: Ulrika Lund, slutar, Amanda Månsson, slutar.

Önnestad
In: Linnéa Bjerre, Osby, Linnéa Lindén, Åhus IF, Amanda Elfving, Knislinge.
Ut: Therese Svensson, Näsby, Caroline Svensson, slutar, Johanna Sjöström, slutar, Carola Nilsson, mammaledig, Maria Troberg, mammaledig, Axelina Jonsson, uppehåll, Linnéa Jonsson, uppehåll, Louise Nilsson, Önnestad.

Nävlinge
In: Daniela Andersen, Vinslöv, Diana Ekenberg, Vanneberga.
Ut: Inga.

Bjärnum
In: Hanna Dahl, Vittsjö, Magdalena Nilsson, Vittsjö, Johanna Esbjörnsson, Vittsjö, Sofie Rilöv, Vittsjö, Frida Jönsson, Hessleholm, Viktoria Bojanovic, Hessleholm.
Ut: Inga.

Näsums IF
In:
Inga.
Ut: Hanna Svensson, flyttat till Göteborg för studier, Louise Svensson, slutar.

Sösdala IF
In: Inga.
Ut: Anna Hansen, IFK Osby, Caroline Hedlund, FC Hessleholm.

IFK Knislinge
I: Inga.
Ut: Inga.

Lönsboda GoIF
In: Daniella Ramsten, Glimåkra IF, Therese Pihlblad, comeback, Jenny Hansson, Osby, Sara Ericsson, Uppsala.
Ut: Matilda Cederqvist, mammaledig, Daniella Wilhelmsson, timeout.

Treby IF
In: Jennifer Hedin, Liatorp, Melani Elvstrand, Osby, Emma Ståhl, Älmhults IF, Malin Kramer, Älmhults IF, Veronica Gustavsson, Älmhults IF.
Ut: Kajsa Andersson, studerar, Lisa Persson, studerar, Anna Petersson, studerar, Sara Skoug, Fjälkinge.

Osby DFF
In: Linnea Johansson, Kvidinge, Anna Hansen, Sösdala.
Ut: Sara Nilsson, Vittsjö, Caroline Herbertsson, mammaledig, Johanna Nilsson, mammaledig.

Damfemman
Tollarps IF

In: Inga.
Ut: Amanda Persson, Kristianstads DFF, Julia Persson, Kristianstads DFF, Sandra Mårtensson, Kristianstads DFF.

Vanneberga IF
In: Emelie Ferm, Fjälkinge.
Ut: Malin Jönsson, Höllviken, Sofie Jönsson, Höllviken, Katarina Weber, Studier, Louise Sonesson, studier.

Vinslövs IF
In: Inga.
Ut: Daniela Andersen, Nävlinge, Erika Petersen, slutar, Ida Strandkvist, slutar, Therese Blixt-Ericsson, slutar.

Åsums BK
In: Sofia Hansson, Vinslöv, Malin Holmqvist, Åhus IF, Elin Persson, Åhus IF.
Ut: Inga.

VMA IK
In: Ameli Hansson, Knislinge, Sara Barna, Knislinge, Julia Wedenell, Hanaskog/Bjärlöv, Emelie Franzén, Knislinge, Maria Fransson, Näsby, Ida Björk, Knislinge.
Ut: Inga.

Hanaskog/Bjärlövs IF
In: Madelene Johansson, comeback, Jenny Gottfridsson, comeback.
Ut: Diana Ekenberg, Nävlinge.

Näsby IF
In: Flor Dissieux, Degeberga, Anna Lindau,  tillbaka fran mammaledighet, Therese Svensson, Önnestad, Caroline Svensson, Önnestad, Johanna Jarl, comeback, Jonna Krusell, comeback, Johanna Stjärnfeldt, Hanaskog/Bjärlöv, Carina Olsson, Jämshög.
Ut: Maria Fransson, VMA, Sofie Lidén, slutar.

Degeberga GoIF
In: Caroline Mårtensson, Ovesholm, Sara Ekström, tillbaka fran mammaledighet, Therese Martinsson, tillbaka fran mammaledighet, Jenny Borg, Brösarp, Josefine Jönsson, comeback.
Ut: Flor Dissieux, Näsby, Frida Andersson, Åhus IF, Amalia Claussøn, studier, Sara Pramberg, studier.

Gärds Köpinge IF
In: Emma Lassen, Ovesholms IF, Ida Joansson, Ovesholms IF, Josefine Molin, Ovesholms IF.
Ut: Johanna Hellström, Wä.

Fotbollsbloggen
Patrik Persson är en av Kristianstadsbladets mest populära bloggare. Han har spelat fotboll i bland annat Åhus HBK, Åsums BK och Fjälkinge IF, på meritlistan finns även ett par matcher med presslandslaget. Som sportjournalist har han följt den lokala fotbollen i över 20 år. Här på bloggen skriver han om fotboll på alla nivåer, från eliten till gärdsgårdsserierna.

Senaste kommentarer

Kategorier

Arkiv

Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu