Arkiv för ‘Fotbollsbloggen’

Veckans elva #2

Publicerad den 23 april 2014 klockan 07:53 av Patrik Persson

veckans elva#2

Här är säsongens andra elva.
”Veckans elva” riktar sig mot herrarnas division 5, 6 och 7 och närmare 30 spelare slogs om de åtråvärda platserna i elvan.
Ser ni någon framöver som definitivt borde vara aktuell för elvan? Mejla patrik.persson@kristianstadsbladet.se eller skicka via twitter @kbpersson

 

Målvakt:
Christoffer Eklund, Vittskövle IF

Backar:
Aldo Castillo, Ballingslövs GoIF
Alexander Fröjd, Ovesholms IF
Fredrik Berlin, Ovesholms IF

Mittfältare:
David Björk, Degeberga GoIF
Linus Hurtig, Hjärsås/Värestorps IF
Ola Karlsson, Winnö IF
Rasmus Johansson, Broby IF

Forwards:
Jimmie Oskarsson, Degeberga GoIF
Krister Mogianos, Ballingslövs GoIF
Besnik Dibrani, Vankiva IF

Ersättare:
Lumala Abdu, Gualövs GoIF
Robert Hafström, IK Kamp
Olle Bogren, Edenryds IF
André Sellgren, Kiaby IF
Alexander Fridlund, Broby IF
Hampus Källström (mv), Vanneberga IF

Vilka tar plats i nya elvan?

Publicerad den 22 april 2014 klockan 06:55 av Patrik Persson

Andra upplagan av ”Veckans elva” är på väg att ta form.
De första namnen är redan på plats och senast i kväll (tisdag) vill jag ha in era förslag. Nya elvan presenteras i morgon onsdag.
Har ni sett någon som definitivt borde vara aktuell för elvan? Mejla patrik.persson@kristianstadsbladet.se eller skicka via twitter @kbpersson
Notera att det gäller spelare i division 5, 6 och 7.

 

Skön frisparksvariant

Publicerad den 19 april 2014 klockan 13:45 av Patrik Persson

Här är en skön frisparksvariant värd att prova.
Vilket lag blir först att kopiera den här?
Det ryktas om att Vilans BoIF redan på 1970-talet körde varianten. Resultatet är dock okänt.

Seriestart: Division 4 Sydöstra damer

Publicerad den 19 april 2014 klockan 08:02 av Patrik Persson

Fotbollsbloggens tips:
1. Sankt Olofs IF/Kiviks AIF
2. Vollsjö AIF
3. Blentarps BK
4. Lövestads IF
5. Everöds IF
6. Rydsgårds AIF/Skivarps GIF

Kommentar: Everöds IF är ett nytt ungt lag i en minst sagt rumphuggen Österlenserie. Bara sex lag återstår sedan Degeberga, FC Österlen och Skurups DFF dragit sig ur. Lagen möts tre gånger och serien spelas över 15 omgångar.

Everöds IF
Nyförvärv: Inga.
Förluster: Hannah Ahlstedt, Ovesholm, Linn Nilsson, Degeberga, Hanna Mårtenson, Degeberga, Caroline Larsson, Degeberga.
Tränare: Marcus Hellberg.
Seriefavoriter: Vollsjö.
Målsättning: Gör vårt första år inom seniorfotbollen och vill fortsätta utvecklas som lag och förhoppningsvis vinna ett par matcher.

Premiäromgången:
19 april: Vollsjö–Blentarp (10.30).
20 april: Lövestad–Everöd (13.00).
21 april: Rydsgård/Skivarp–Sankt Olof/Kivik (13.00).

Seriestart: Division 1 Västra Götaland damer

Publicerad den 18 april 2014 klockan 13:53 av Patrik Persson

Fotbollsbloggens tips:
1. Kungsbacka DFF
2. IF Böljan
3. Borgeby FK
4. IFK Örby
5. FC Hessleholm
6. Eskilsminne DIF
7. Stattena IF
8. Glimåkra IF
9. Skurups AIF
10. Torslanda IK
11. Nittorps IK
12. Valinge IF

Kommentar: Kungsbacka, som blev tvåa efter Halmia förra säsongen, är tunga guldfavoriter. FC Hessleholm och Glimåkra IF har båda förutsättningar att förbättra fjolårets placeringar (FC åtta, Glimåkra nia), men FC har tappat några tunga namn och Glimåkras trupp är oroväckande tunn om det skulle bli fler skador.

 

FC Hessleholm
Nyförvärv: Moa Pettersson, Wä, Matilda Agardius, Wä, Linnéa Svensson, LB07, Ida Olsson, Vittsjö.
Förluster: Isabel Aguilar, Borgeby, Malin Bornander, uppehåll, Emelie Henriksson, uppehåll.
Tränare: Daniel Nilsson och Olle Nilsson, andra året.
Seriefavoriter: Kungsbacka och Böljan.
Målsättning: Topp-sex.
Fjolårsplacering: Åtta i division 1 södra.

Glimåkra IF
Nyförvärv: Vlora Bajraktaraj, Vittsjö, Sonja Fransson, Vittsjö, Emelie Björkman, Wä, Tintin Hansson, Hjärsås/Värestorp.
Förluster: Veronica Persson, långtidsskadad, Jenny Gunnarsson, Broby, Evelina Grahn, slutat, Maja Grahn, slutat.
Tränare: Rikard Svensson, andra året.
Seriefavoriter: Kungsbacka, Böljan, Borgeby.
Målsättning: Mittenplats.
Fjolårsplacering: Nia i division 1 södra.

Premiäromgången:
18 april: Böljan–Glimåkra (14.00), Eskilsminne–Nittorp (14.00).
19 april: Stattena–Hessleholm (12.00).
21 april: Kungsbacka–Valinge (14.00), Borgeby–Örby (14.00), Torslanda–Skurup (15.00).

Seriestart: Division 7 Mellersta

Publicerad den 18 april 2014 klockan 10:37 av Patrik Persson

Fotbollsbloggens tips:
1. Linderöds IF
2. Degeberga GoIF
3. Harlösa IF
4. Svensköps IF
5. Norra Rörums GIF
6. MKSF Pelagonija
7. Östra Sönnarslövs IF
8. Södra Rörums Bygdeförening
9. Hurva IF
10. Tjörnarps BoIF

Kommentar: Linderöd och Degeberga borde absolut vara med i guldstriden och är alltså, i mina ögon, klara aspiranter för att ta steget upp i sexan. Är det Harlösa och Svensköp som blir de främsta utmanarna i toppen?

Degeberga GoIF
Nyförvärv: Jimmie Oskarsson, Yngsjö, David Björk, Tollarp, Nichlas Borg-Dahlman, VMA IK, Anton Nyström, comeback, Måns Persson, Yngsjö, Martin Bruhn-Jensen, senast i Wä, Niklas Persson, comeback, Patrik Olsson, Huaröd, Henrik Eklund, Oskar Andersson, Hannes Jönsson, André Persson, Erik Bondesson, från egna leden.
Förluster:
 Sebastian Karlsson, Everöd, Erik Göthner, Vittskövle, Kåre Göthner, slutat, Simon Johnsson, slutat, William Nilsson, flyttat, Albert Bajramaj, flyttat.
Tränare: Martin Michalski, andra året.
Seriefavorit: Linderöd.
Målsättning: Vill gå upp igen.
Fjolårsplacering: Elva i division 6 nordöstra.

Linderöds IF
Nyförvärv: Robert Wanstadius, Huaröd, James Freyer, Gärds Köpinge, Stefan Bondesson, Gärds Köpinge, Joel Isendahl, Skepparslöv, Mattias Mahlgård, Löberöd, Filip Rönnholm, Tollarp, Christian Billgren, Huaröd.
Förluster: Tim Strandberg, Gärds Köpinge, Simon Ekström, Viby, Martin Gustafsson, Vittskövle, Oskar Månsson, Kappelshamn.
Tränare: Robert Wanstadius och Magnus Englesson, första året.
Seriefavorit: Degeberga och Svensköp.
Målsättning: Topp-fyra.
Fjolårsplacering: Fyra i division 7 nordöstra.

Östra Sönnarslövs IF
Nyförvärv: Egor Solovev, klubb okänd, Ali Mahmud, senast i Ovesholm, Christoffer Nilsson, Åhus IF, Omar Abdull-razzaq, comeback, Ehab Rada, Kristianstads FF, Per Hellgren, Viby.
På väg in: Marcus Lundgren, Everöd, Henrik Karlsson, Venestad.
Förluster: Dennis Kylbo, Everöd, Joakim Ljungkvist, Viby, Patrik Blomdahl, Viby, Jonas Mårtensson, Viby, Kristoffer Madsen, Rinkaby, Fredrik Jönsson, Ovesholm, Jesper Lindström, Ovesholm, Daniel Ahrer, Ovesholm, Karrar Ali, Fjälkinge.
Tränare: Mattias Berggren.
Favoriter: Degeberga och Linderöd.
Målsättning: Bättre än förra året.
Fjolårsplacering: Sjua i division 7 nordöstra.

Premiäromgången:
17 april: Harlösa IF–Tjörnarps BoIF (18.30).
18 april: Linderöds IF–Södra Rörums Bygdeförening (13.00).
19 april: Hurva IF–Svensköps IF (13.00).
20 april: Östra Sönnarslövs IF–Degeberga GoIF (15.00).
22 april: MKSF Pelagonija–Norra Rörums GIF (19.15).

Säsongspremiär för veckans match

Publicerad den 18 april 2014 klockan 09:55 av Patrik Persson

Veckans match är tillbaka.
Först ut är Winnö IF–Huaröds IF i sexan på långfredagen. Kommunens äldsta fotbollsförening fyller nämligen 100 år i år och har flyttat hem till Winnö IP efter ett år i Bjärlöv. Invigningen av nyanlagda planerna sker just i dag.
Avspark 12.00.

***
Förslag på veckans match framöver tas tacksamt emot. Svara direkt i kommentarsfältet eller mejla patrik.persson@kristianstadsbladet.se  eller via twitter @kbpersson

Seriestart: Division 7 Nordöstra

Publicerad den 17 april 2014 klockan 15:01 av Patrik Persson

Fotbollsbloggens tips:
1. Nävlinge IF
2. Mala IF
3. Strömsborgs IF
4. IK Kamp
5. Wisseltofta IF
6. Bjärlövs IF
7. Gualövs GoIF
8. Tyringe IF
9. Skepparslövs IF
10. Östanå Bruks IF

Kommentar: Nävlinge, som missade kvalplatsen med två poäng i fjol, har fått tillbaka Jörgen Olofsson som tränare och är min klara guldfavorit. I racet bakom tror jag framförallt på Mala, Strömsborg och Kamp.

Bjärlövs IF
Nyförvärv: Aldin Music, Näsby, Dino Mesanovic, Kristianstad BoIS, Vladimir Stevic, Eldin Avdic, senast i Balkan, Mirel Joaca-Bine, klubblös, Darius Parylo, klubblös, Ymer Hajdari, Islingby IK, Anes Salemovic, Sanid Salemovic, Rasim Bajrektarevic, Adnan Musija, Emir Smajic, Mustafa Omerovic alla Viby IF.
Förluster: Patric Nelson, Viby, Fredrik Hedenrud, slutar, Aldon Shala, klubb okänd, Dardan Veselaj, klubb okänd, Fitim Salihu, slutat, Jimmy Åberg Cheung, Skepparslöv.
Tränare: Izet Music, andra året.
Seriefavoriter:  Nävlinge och Strömsborg med Mala som outsider.
Målsättning: Topp-fyra.
Fjolårsplacering: Åtta i division 7 nordöstra.

Gualövs GoIF
Nyförvärv: Sebastian Persson, Näsum, Junior Nilsson, Tosteberga/Nymölla, Carl-Johan Johansson, Edenryd, Anton Lindskog, Kamp, Velerij Persson, comeback, Jens Barsegård, Vanneberga, André Hansson, Vanneberga, Henrik Busk, Tosteberga/Nymölla, Ulf Brodin, Rinkaby, ”Khader”, klubb okänd, ”Abdu”, klubb okänd, Christoffer Lang, senast i Näsum, Filip Karlsson, klubb okänd, Alexander Magnusson, klubb okänd, Tobias Hedberg, klubb okänd, Fredrik Porsche, Tosteberga/Nymölla, Mohammed, klubb okänd, Toleq, klubb okänd, Yeah, klubb okänd, Robin Andersson, Broby, Markus Carlsson, Ifö/Bromölla, Abduka, klubb okänd, Petrit Racaj, Sölvesborg United, Magnus Håkansson, comeback, Imran Raihha, Kamp.
Förluster: Dejan Belic, klubb okänd, Sotiris Kaspos, Kiaby.
Tränare: Elvin Jakus (ny, senast i Tosteberga).
Seriefavorit: Mala.
Målsättning: Bättre placering än förra säsongen.
Fjolårsplacering: Tia i division 7 nordöstra.

IK Kamp
Nyförvärv: Viktor Jönsson, Skepparslövs IF, Oskar Jönsson, Skepparslövs IF, Joakim Hassini, Skepparslövs IF, Fredrik Törnros, Skepparslövs IF, Henrik Knutsson, klubblös, Timmie Erlandsson, Vanneberga IF, Robin Malmberg, Vanneberga IF, Olle Andersson, Vanneberga IF, Kadri Bucolli, Näsby IF, Johan Stensson, comeback, Carlos Bobrovnikow, Rinkaby GoIF.
Förluster: Lars-Olof Andersson, Jämshögs IF, Anton Lindskog, Gualövs GoIF, Casper Olsson, Ifö/Bromölla IF J, Emil Johansson, Tosteberga/Nymölla IF.
Tränare: Viktor Jönsson (ny från Skepparslöv).
Seriefavorit: Mala och Nävlinge.
Målsättning: Svetsa samman spelarna, samt nya tränarduon. Lyckas vi med det så hoppas vi att vi kan plocka så mycket poäng att det kan räcka till en kvalbiljett.
Fjolårsplacering: Tolva i division 6 nordöstra.

Mala IF
Nyförvärv: Alexander Bergkvist, Östra Sönnarslöv, Bejtula Preshtreshi, Vankiva, Besnik Vilanca, Vankiva, Besart Vilanca, Vankiva, Nazmi Vilanca, Vankiva, Felix Johnsson, Hässleholms IF, Mikael Nilsson, Hässleholms IF, Fredrik Sundgren, Vittsjö, Goran Aziz, klubblös, Linus Wester, klubblös, Veton Ahmeti, Hässleholm Freeflow, Philip Lindberg, Hinneryd.
Förluster: Andreas Bax, Hörja, Leslie Thörn, Hörja, Johnny Thulin, Farstorp, Rasmus Kristoffersen, Farstorp.
Tränare: Krister Andersson, första året.
Seriefavorit: Nävlinge och Strömsborg.
Målsättning: Kval.
Fjolårsplacering: Sexa i division 7 norra.

Nävlinge IF
Nyförvärv: Oskar Johansson, Vinslöv, Daniel Svensson, Vinslöv, Niklas Sturesson, Vinslöv, Hampus Nilsson, Vinslöv, Linus Wennerlund, klubblös, Filip Svensson, klubblös, Filip Påhlsson, klubblös.
Förluster: Inga.
Tränare: Jörgen Olofsson, första året.
Seriefavoriter: Kamp och Strömsborg.
Målsättning: Översta platserna.
Fjolårsplacering: Femma i division 7 nordöstra.

Skepparslövs IF
Nyförvärv: Christopher Svensson, Önnestad, Dennis Persson, comeback, Henrik Salomonsson, Huaröd , Jakob Björk, Wä, Jens Borg, Everöd, Jim Ekberg, Venestad, Jimmy Åberg Cheung, Bjärlöv, Jonas Carlsson, Östra Sönnarslöv, Martin Persson – Önnestad, Michael Eriksson, Kristianstads IS, Michael Davidsson, Herrljunga SK FK, Michael Bryhagen, Degeberga, Mustafa Meric, Kristianstad IS, Peter Hägg, Fjärdsjömåla AIF, Rasmus Ekberg, Önnestad, Robin Karlsson, Åsum, Ronnie Nilsson, comeback, Sebastian Thörn, comeback, Tomas Davidsson Nordenberg, comeback., Sonny Bäckman, comeback, Sebastian Alveback, Kristianstads IS, Kritsana Tamas, ingen tidigare klubb.
Förluster: Alexander Nilsson, Rinkaby, Carlos Bobrowknikov, Rinkaby, Oskar Jönsson, Kamp, Joakim Hassini, Kamp, Fredrik Törnros, Kamp, Viktor Jönsson, Kamp, Emil Blomgren, Rinkaby, Sonny Bäckman, Ovesholm, Anders Larsson, Everöd, Dinese Sandmark, Venestad, Jimmy Mårtensson, Önnestad, Oscar Hagberg, Österslöv, Arben Mehmeti, Viby, Joel Isendahl, Linderöd.
Tränare: Martin Scholander.
Seriefavoriter: IK Kamp, Nävlinge och Tyringe.
Målsättning: Ha lag till varje match och ha kul.
Fjolårsplacering: Åtta i division 6 nordöstra, begärde sig ner i division 7.

Strömsborgs IF
Nyförvärv: Ola Kronholm, Glimåkra, Robin Karlsson, Osby, Robiel Haile, Osby, Samed Semsovic, Osby, Mergim Curri, Wisseltofta, Adam Järletoft, Broby.
Förluster: Aldin Dreco, Wisseltofta, Danijel Mikic, Wisseltofta.
Tränare: David Johnsson, första året.
Seriefavoriter: Kamp och Wisseltofta.
Målsättning: Topp-fyra.
Fjolårsplacering: Elva i division 6 norra.

Tyringe IF
Nyförvärv: Mathias Hardarsson, Vankiva, Tim Svensso, Vankiva.
Förluster: Inga.
Tränare: Kenny Johansson, andra året.
Seriefavoriter: Nävlinge.
Målsättning: Få ihop ett fungerande lag.
Fjolårsplacering: Drog sig ur division 6 mellersta.

Wisseltofta IF
Nyförvärv: Michael Nilsson, Maglasäte, Danijel Mikic, Strömsborg, Aldin Dreco, Strömsborg, Jonas Nilsson, Strömsborg, Pär Andersson, klubblös, Fredrik Gullberg, klubblös.
Förluster: Torbjörn Persson, Vittsjö, Håkan Larsson, Jägersborg.
Tränare: Morgan Nilsson, fjärde året.
Seriefavoriter: Nävlinge, Kamp och Strömsborg.
Målsättning: Topp-fyra.
Fjolårsplacering: Tolva i division 6 norra.

Östanå Bruks IF
Nyförvärv: Jens Andersson, tillbaka efter uppehåll, Mikael Stenström, Sibbhult, Lukas Andersson, Knislinge.
Förluster: Hampus Flink, Sibbhult, Johan Persson, Sibbhult.
Tränare: Kent Mjärdestam, första året.
Seriefavoriter: Kamp och Tyringe.
Målsättning: Övre halvan.
Fjolårsplacering: Åtta i division 7 norra.

Premiäromgången:
17 april: Mala–Nävlinge (18.30), Gualöv–Wisseltofta (19.00).
19 april: Kamp–Strömsborg (13.00).
21 april: Skepparslöv–Tyringe (14.00), Östanå–Bjärlöv (15.00).

Seriestart: Division 1 Södra

Publicerad den 17 april 2014 klockan 07:08 av Patrik Persson

Fotbollsbloggens tips:
1. Örgryte IS
2. IK Oddevold
3.Trelleborgs FF
4. Lunds BK
5. Utsiktens BK
6. FC Trollhättan
7. Qvidings FIF
8. IS Halmia
9. IFK Uddevalla
10. Norrby IF
11. Kristianstads FF
12. Oskarshamns AIK
13. Skövde AIK
14. Motala AIF

Kommentar: Kristianstads FF gör en satsning med lite mer lokal touch och blir spännande att följa. Det lär bli en tuff säsong på nedre halvan, men på sikt kan det bära frukt. I toppen är alla överens om att det står mellan Trelleborgs FF, Örgryte och Oddevold.

IS Halmia
Nyförvärv: Mårten Andersson (b) Vinberg, Erik Ferman (b) IFK Värnamo, Kamal Mustafa (mf) Qviding FIF, Vigan Ademi (mf) Snöstorp Nyhem, Andreas Wrele (mf) Kristianstads FF, Kristoffer Frantzich (f) Fässberg.
Förluster: Johan Karlsson (mv) klubb ej klar, Adam Johansson (b) Astrio, Sebastian Möller (b) Vinberg, Simon Klang (b) slutat, Ronny Sabo (mf) Jönköpings Södra, Yuennes Bekkaoui (mf) BW90, Carl Genberg (f) Borstahusen, Nehat Bregaj (f) klubb ej klar, Kushtrim Maholli (f) Östsiden.
Tränare: Peter Lindau.
Seriefavoriter: Örgryte, Trelleborg, Oddevold, Lund.
Målsättning: Övre halvan.
Fjolårsplacering: Fyra.

Kristianstads FF
Nyförvärv: André Möllestam (b) FC Höllviken, Armin Aganovic (b) Mjällby (lån), William Möllestram (b) Helsingborgs IF U21, Tomislav Kolobaric (b) Höganäs BK, Egzon Sekiraca (mf) Malmö FF (lån), Albert Ejupi (mf) Sölvesborgs GIF, Andreas Grahm (f) Ängelholms FF, Joel Nilsson (f) Mjällby AIF U-lag, Adam Berner (f) Mjällby AIF.
Förluster: Muhamet Ahmeti (b) Nosaby IF, Andreas Wrele (b) Halmia, Andreas Johansson (b) FC Linköping City, Robin Kacaniklic (mf) Örgryte IS, Niclas Rönne (mf) Landskrona, Eldin Karisik (mf) klubb ej klar, Ermal Hajdari (mf) Nike Academy, England, Sedin Alic (mf) klubb ej klar, Alvaro del Moral (f) First Vienna 1894, Österrike, Fabian Gustafsson (f) Höllviken, Anton Henningsson (f) Raufoss, Norge.
Tränare: Christian Carlsson.
Seriefavoriter: Trelleborg, Örgryte, Oddevold.
Målsättning: Övre halvan.
Fjolårsplacering: Elva.

Lunds BK
Nyförvärv: Patrik Behm-Fransson (mv) GIF Nike, Andreas Persson (b) KSF Prespa Birlik, Tobias Lewicki (mf) LB07, Noaollah Amiri (mf) KSF Prespa Birlik, Emil Pedersen (mf) Toms IF, Ted Helmesjö (mf) BW90, Martin Johansson (mf) Växjö BK, Jesper Rindmo (f) Malmö FF U-lag.
Förluster: Christoffer Matwiejew (mv) Huddinge, Mårten Nordbeck (b) Landskrona BoIS, Mattias Freij (b) Helsingborgs IF, Stefan Ilic (mf) Östersund, Daden Mustafa (f) Gefle IF.
Tränare: Nils-Erik Persson.
Seriefavoriter: Oddevold, Trelleborg, Örgryte.
Målsättning: Topp-fyra.
Fjolårsplacering: Tia.

Motala AIF FK
Nyförvärv: Viktor Hansson (mv) Östersund, Mate Duilo (b) Mariehamn, Finland, Vaugan Miller (b) Väsby United, Rasmus Norén (mf) Öfvre Adolfsberg FC, Kristoffer Näfver (mf) BK Forward, Marcus Haglind Sangre (mf) Malmö FF, Muhammed Abdulrahman (f) Elfsborg.
Förluster: Richard Andersson Harrysson (mv) klubb ej klar, Simon Svärdvall (b) LSW (lån), Robin Bornehav (b) Linköping City, Valon Siika (mf) LSW, Patrik Ullman (mf) LSW, Ali Suljic (mf) Chelsea, Kabiru Mansaray (f) FC Kallon, Sierra Leone.
Tränare: Lennart Kral Andersson.
Seriefavoriter: Trelleborg, Örgryte, Oddevold.
Målsättning: Etablera oss.
Fjolårsplacering: Etta i division II Södra Svealand.

Norrby IF
Nyförvärv: Robin Holmer (mv) Norrby J-lag, Adam Bengtsson (b) Ulricehamns IFK, Fabrice Blewordah (b) Norrby J-lag, Hassan Najafi (mf) Norrby J-lag, Elmin Kurbegovic (mf) IFK Värnamo, Ismael Fonjah (mf) Torslanda IK (lån), Richard Yarsuvat (f) Örgryte IS, Achille Champion (f) US Santa Barbera, USA.
Förluster: Philip Karlsson (b) Kinna, Michael Berglund (mf) Byttorp, Nicklas Savolainen (mf) uppehåll, Thierry Zahui (mf) Assyriska BK, Alexander Harke (mf) Fristad, Nino Osmanagic (mf) Ayia Napa FC, Cypern, Mathias Strinäs (f) Varberg BoIS, Henrik Svedberg (f) Borås, Tobias Engström, (f) Fristad
Tränare: Tobias Edenvik.
Seriefavoriter: Lund, Oddevold, Örgryte.
Målsättning: Mittenlag.
Fjolårsplacering: Etta division II Västra Götaland.

IK Oddevold
Nyförvärv: David Stenman (mv) Torslanda IK, Daniel Garcia Olsson (b) BK Häcken U-lag, Joacim Hake (b) Torslanda IK, Andreas Bergman (b) Oddevold U-lag, Peter Nyström (mf) Halmstad BK, Emmanuel Adebayo (mf) FC Midtjylland, Danmark, Adam Engelbrektsson (mf) Oddevold U-lag, Alexander Pettersson (f) Jämsjö GoIF, Rickard Johansson (f) IFK Lane.
Förluster: Peter Zwetsloot Isaksson (mv) slutat, Anton Tideman (b) Ljungskile, Patrik Adamczyk (b) Grrebbestad, Martin Bäckström (mf) slutat, Henrik Palmersjö (mf) Grebbestads IF, Matthias Karlsson (mf) IFK Uddevalla, Sebastian Jaconelli (mf) IFK Uddevalla, Liridon Selmani (f) Östsidan IL, Robin Örtendahl (f) IFK Uddevalla.
Tränare: Jan-Erik Lien.
Seriefavoriter: Örgryte, Oddevold.
Målsättning: Topp-två.
Fjolårsplacering: Tvåa.

Oskarshamns AIK
Nyförvärv: Lucas Hägg-Johansson (mv) Kalmar FF (lån), Johan Niklasson (b) IFK Värnamo, Mattias Pavic (b) Kalmar FF, Jim Stahre (b) IFK Vaxholm, Anton Agebjörn (mf) Kalmar FF, Christoper Christensson (f) Lindsdals IF.
Förluster: Darmin Sobo (mv) Älmeboda/Linneryd, Oscar Johansson (mv) Kalmar FF (lån) Hampus Savolainen (b) IFK Oskarsson (lån), Johan Törnström (b) klubb ej klar, David Petersson (mf) IFK Oskarshamn (lån), Erik Hoang (mf) Nybro IF, Carl Aldebert (mf) Göteborgs FF, Mattias Jung (mf) IFK Berga, Victor Ivarsson (f) IFK Oskarshamn (lån), Fredrik Roskvist (f) Berga, Mattias Rehn (f) Mönsterås.
Tränare: Henrik Larsson.
Seriefavoriter: Örgryte, Trelleborg, Oddevold.
Målsättning: Nytt kontrakt.
Fjolårsplacering: Etta division II Södra Götaland.

Qviding FIF
Nyförvärv: Rasmus Iversen (mv) BK Häcken, Nicolas Sharro (mv) Sävedalens IF, Anders Alö (b) Jonsereds IF, Joakim Hall (b) Torslanda IK, Agon Beqiri (mf) FC Trollhättan, Mergim Kica (mf) Utsiktens BK, Niclas Martinsson (mf) Jonsereds IF, Arvin Shojaee (mf) Torslanda IK, Fredrik Alnäs (f) IFK Göteborg U-lag.
Förluster: Johan Hagman (mv) Örgryte, Martin Rörfeldt, (mv) Frölunda, Ronald Mukiibi (b) BK Häcken, Hannes Nordström (b) Lindome (lån), Kamal Mustafa (mf) Halmia, Christopher Mbamba (mf) klubb ej klar, Julio Mosele (mf) klubb ej klar, Daniel Psag (mf) slutat, Alex Jeremejeff (f) BK Häcken, Franjo Ladan (f) Sävedalen.
Tränare: Bosko Orovicd.
Seriefavoriter: Trelleborg, Oddevold Trollhättan, Halmia.
Målsättning: Bättre än i fjol.
Fjolårsplacering: Åtta.

Skövde AIK
Nyförvärv: David Lager (b) BK Häcken U21, Anton Vilstrup (b) IF Elfsborg U21, Edin Hamidovic (mf) Jönköpings Södra IF, Sargon Abraham (mf/f)) IFK Skövde.
Förluster: Tom Cengiz (mv) IFK Mariestad (lån), Gustav Hellman (b) Lidköping, Sebastian Olsson (mf) BK Häcken, Fisnik Menxhiqi (mf) IFK Falköping, Jerry Westerberg (f) klubb ej klar, Filip Andersson (f) Götene IF.
Tränare: Charbel Abrahm.
Seriefavorit: Örgryte.
Målsättning: Övre halvan.
Fjolårsplacering: Nia.

Trelleborgs FF
Nyförvärv: Jesper Hansen (mv) Falkenberg, Joonas Tamm (b) IF Sylvia, Patrik Åström (mf) Landskrona BoIS, Freddy Borg (mf) Azal PFK, Tyskland, Alexander Nilsson (f) Malmö FF (lån), Olivier Karekezi (f) Club Bizertin, Tunisien.
Förluster: Calle Wachmeister (mv) klubb ej klar, Martin Holm (b) KSF Prespa Birlik, Egzon Sekiraca (mf) Kristianstad, Saman Ghoddos (mf) Syrianska, Marcus Olofsson (mf) klubb ej klar, Jason Grannum (mf) FC Helsingör, Danmark, Michael Johnsson (mf) klubb ej klar, Linus Olsson (f) Akademisk Boldklub, Danmark, Edward Ofere (f) FC Vestsjaelland, Fisnik Shala (f) IFK Trelleborg, Daniel Jovanovic (f) klubb ej klar, Philipe Andersson-Toth (f) klubb ej klar.
Tränare: Conny Karlsson.
Seriefavoriter: Trelleborg, Oddevold, Ögryte, Lund.
Målsättning: Topplag.
Fjolårsplacering: Trea.

FC Trollhättan
Nyförvärv: Nino Sahinovic (mv) Trollhättan U, Anel Kozar (mv) Trollhättan U, David Bennhage (b) Ljungskile, Jonas Bjurström (mf) Häcken, Jonathan Gustafsson (f) Skoftebyn.
Förluster: Markus Mäkinen (mv) Vänersborg, Besarion Kodalaev (mv) Lärje/Angered, Gustav Rådström (b) Skoftebyn, Jesper Thorsell (b) Skoftebyn, Fredrik Sundström (b) Vänersborg, Agon Beqiri (mf) Qviding, Keman Mehovic (mf) Vänersborg, Besart Zeqiri (mf) klubb ej klar, Anthon Gustavsson (mf) Holmalund.
Tränare: Jesper Ljung.
Seriefavoriter: Lund, Oddevold, Trelleborg.
Målsättning: Bättre än i fjol.
Fjolårsplacering: Sexa.

IFK Uddevalla
Nyförvärv: Johan Ewerlöf (b) BK Derby, Ali Al-habobi (b) FC Trollhättan, Jesper Andersson (mf) Svarteborgs FC, Matthias Karlsson (mf) Oddevold, Sebastian Jaconelli (mf) Grebbestads IF, Robin Örtendahl (f) IK Oddevold, Jonas Larsson (f) Svarteborgs FC, Daniel Wilhelmsson (f) Stångenäs AIS.
Förluster: Carlos Lopez (b) Munkedals IF, Heidar Geir Juliusson (mf) Throttur, Reykjavik, Island, Samir Fehic (mf) klubb ej klar.
Tränare: Joakim Jensen.
Seriefavorit: Trelleborg.
Målsättning: Nytt kontrakt.
Fjolårsplacering: Etta i division II Norra Götaland.

Utsiktens BK
Nyförvärv: Hussein Clith (mv) Västra Frölunda IF, Per Nylander (b) Assyriska BK, Daniel Forsell (b) BK Häcken, Jon Stockhaus (b) Assyriska BK, David Gutierrez Arvidsson (b) IFK Göteborg, Anders Mogren (mf) Ik Gauthiod, David Prochazka (mf) Västra Frölunda IF, Daniel Tidstrand (mf) GAIS, Luka Mijaljevic (f) Ljungskile SK, Joakim Edström (f) GAIS (lån).
Förluster: Mikael Hedlund (mv) slutat, Gabriel Wehling (mv) slutat, Mergim Kica (mf) Qviding, Felix Sehlström (b) klubb ej klar, Henrik Nikkilä (b) klubb ej klar, Martin Dohlsten (mf) klubb ej klar, Daniel Albano Neves (mf) Assyriska BK, Anton Hysén (mf) Myrtle Beach Mutiny, USA, Andreas Palmquist (mf) klubb ej klar, Tommy Lycén (mf) Västra Frölunda IF, David Johansson (mf) Lunden, Dan Mönell (f) Moss, Sonny Karlsson (f) klubb ej klar, Erik Svensson (f) Gunnilse.
Tränare: Janne Carlsson.
Seriefavoriter: Örgryte, Trelleborg, Oddevold, Lund.
Målsättning: Bättre än i fjol.
Fjolårsplacering: Femma.

Örgryte IS
Nyförvärv: Johan Hagman (mv) Qviding, Andreas Östling (mf) Västerås SK, Robin Ingvarsson (b/mf), BK Forward, Robin Kacaniklic (mf) Kristianstads FF, Franz Pangop (mf) Kamerun, Stellan Carlsson (f) Forward.
Förluster: Peter Abrahamsson (mv) BK Häcken, Joakim Hall (b) Qviding, Christofer Bengtsson (b) Västra Frölunda IF, Jonathan Azulay (b) Östersund, Johan Lundgren (mf) GIF Sundsvall, Emil Karlsson (f) klubb ej klar, Ricky Yarsuvat (f) Norrby.
Tränare: Marcus Lantz.
Seriefavorit: Örgryte.
Målsättning: Etta.
Fjolårsplacering: 15:e superettan.

Premiäromgången:
18 april: Motala–Trelleborgs FF, IFK Uddevalla–Utsikten.
19 april: Oskarshamn–Halmia.
21 april: Kristianstads FF–Oddevold, Örgryte–Skövde, Trollhättan–Qviding, Norrby–Lunds BK.

Första elvan

Publicerad den 16 april 2014 klockan 09:56 av Patrik Persson

veckans elva#1

Nu är vi igång igen – här är säsongens första elva.
”Veckans elva” riktar sig mot herrarnas division 5, 6 och 7 – den här veckan femman och sexan eftersom sjuan startar först till helgen.
Ser ni någon framöver som definitivt borde vara aktuell för elvan? Mejla patrik.persson@kristianstadsbladet.se eller skicka via twitter @kbpersson

 

Målvakt:
Jesper Gedenryd, Österslövs IS

Backar:
Emil Carlsson, Tosteberga/Nymölla IF
Andreas Malmström, Ovesholms IF
Alexander Fröjd, Ovesholms IF
Jesper Löfstrand, Venestads IF

Mittfältare: 
Rasmus Gustavsson, Edenryds IF
Christian Ingemansson, Åsums BK
Andreas Grönkvist, Edenryds IF

Forwards:
Niklas Barsegård, Vanneberga IF
Filip Berg, Wä IF
André Sellgren, Kiaby IF

Ersättare:
Jesper Häggström, Tosteberga/Nymölla IF
Edin Nargilic, Näsby IF
André Nilsson Lundgren, Fjälkinge IF
Aldo Castillo, Ballingslövs GoIF
Ola Carlsson, Winnö IF
Lucas Ljungbäck, Ballingslövs GoIF (mv)

Fotbollsbloggen
Patrik Persson är en av Kristianstadsbladets mest populära bloggare. Han har spelat fotboll i bland annat Åhus HBK, Åsums BK och Fjälkinge IF, på meritlistan finns även ett par matcher med presslandslaget. Som sportjournalist har han följt den lokala fotbollen i över 20 år. Här på bloggen skriver han om fotboll på alla nivåer, från eliten till gärdsgårdsserierna.

Senaste kommentarer

Kategorier

Arkiv

Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu