Innefotboll: Alliansen 2010/11 – herrturneringen

Alliansen – herrturneringen

15 december
1 19.20 Tosteberga/Nymölla IF 2-Kiaby IF 1 3–2
2 19.45 Sölvesborg United 1-Näsby IF 1 2–3
3 20.35 Åsums BK 2-Österslövs IS 1–4
4 21.00 Broby IF 2-Hässleholms IF 1–8

16 december
5 18.55 Linderöds IF 1-Sölve BK 1 2–3
6 19.20 VMA IK-Jämshögs IF 2 7–0
7 20.10 Vinslövs IF 2-Ifö/Bromölla IF 3 3–5
8 20.35 Edenryds IF-Kristianstad BoIS 2 1–0
9 21.25 Vittskövle IF 1-Tollarps IF 1 3–8

17 december
10 18.30 Fjälkinge IF 2-Näsums IF 2 2–3
11 19.20 Vanneberga IF 2-Glimåkra IF 2 8–2
12 19.45 Sösdala IF-Önnestads BoIF 2 4–1
13 20.35 Everöds IF 2-Åhus HBK 1 3–8
14 21.00 Nosaby IF 2-Åsums BK 4 6–3

18 december
15 10.00 Hanaskogs IS 2-Venestads IF 1 3-1
16 10.25 Winnö IF 2-Fjälkestads IF 5-1
17 11.15 Yngsjö IF 3-Kristianstads FF 1 4-8
18 11.40 Ifö/Bromölla IF 2-Åhus IF 2 4-2
19 12.30 Everöds IF 1-Hanaskogs IS 1 4-2
20 12.55 Viby IF 2-Jämshögs IF 1 5-4 efter förlängning
21 13.45 Sölvesborg United 2-Tollarps IF 2 3-9
22 14.10 Fjälkinge IF 1-Nosaby IF 1 0-9
23 15.00 Glimåkra IF 1-Linderöds IF 2 8-1
24 15.25 Degeberga GoIF 1-Näsby IF 2 5-6

19 december
25 10.00 Sibbhults IF-Vinslövs IF 1 3-5
26 10.25 Skepparslövs IF 2-Hanö IF 1-6
27 11.15 Ovesholms IF-IFK Knislinge 2 6-3
28 11.40 Broby IF 1-Venestads IF 2 8-4
29 12.30 Vittskövle IF 2-Broby IF 3 4-0
30 12.55 Kiaby IF 2-Gärds Köpinge IF 2 5-2
31 13.35 Degeberga GoIF 2-IFK Knislinge 1 0-5
32 14.10 Ifö/Bromölla IF 1-Viby IF 1 8-1

20 december
33 18.30 Åhus IF 1-Wä IF 1 9–2
34 18.55 Brösarps IF-Gärds Köpinge IF 1 8–0
35 19.45 Hörvikens IF-Kristianstads FF 2 1–12
36 20.10 Yngsjö IF 2-Skepparslövs IF 1 6–2
37 21.00 Hässleholm Freeflow-Hjärsås/Värestorps IF 4–6
38 21.25 Winnö IF 1-Nävlinge IF 6–5

21 december
39 18.30 Mjällby AIF 2-Tosteberga/Nymölla IF 2 7–2
40 18.55 Näsby IF 1-Österslövs IS 3–2
41 19.45 Hässleholms IF-Sölve BK 1 6–1
42 20.10 VMA IK-Ifö/Bromölla IF 3 10–2
43 21.00 Edenryds IF-Tollarps IF 1 1–6
44 21.25 Näsums IF 2-Vanneberga IF 2 8–1

26 december
45 10.00 Sösdala IF-Åhus HBK 1 3-7
46 10.50 Nosaby IF 2-Hanaskogs IS 2 7-1
47 11.15 Nosaby IF 3-Näsums IF 1 3-5
48 12.05 Tosteberga/Nymölla IF 1-Wä IF 2 7-5
49 12.30 Önnestads BoIF 1-Åsums BK 1 3-8
50 13.20 Vanneberga IF 1-Huaröds IF 14-0
51 13.45 Åhus HBK 2-Mjällby AIF 1 0-7
52 14.35 Åsums BK 3-Önnestads BoIF 3 1-7

27 december
53 18.55 Kristianstad BoIS 1-Östanå Bruks IF 9–2
54 19.20 Yngsjö IF 1-Sölve BK 2 4–2
55 19.45 IK Kamp-Winnö IF 2 7–1
56 20.35 Kristianstads FF 1-Ifö/Bromölla IF 2 0–1
57 21.00 Everöds IF 1-Viby IF 2 5–4
58 21.25 Tollarps IF 2-Nosaby IF 1 0–6

28 december
59 18.30 Glimåkra IF 1-Näsby IF 2 6–2
60 19.20 Vinslövs IF 1-Hanö IF 1–10
61 19.45 Ovesholms IF-Broby IF 1 4–1
62 20.35 Vittskövle IF 2-Kiaby IF 2 1–2
16-delsfinaler:
63 21.00 IFK Knislinge 1-Ifö/Bromölla IF 1 3–9
64 21.25 Åhus IF 1-Brösarps IF 4–2

30 december
16-delsfinaler:
65 18.30 Kristianstads FF 2-Yngsjö IF 2 4-1
66 18.55 Hjärsås/Värestorps IF-Winnö IF 1 4-5
67 19.45 Mjällby AIF 2-Näsby IF 1 6-1
68 20.10 Hässleholms IF-VMA IK 6-5
69 20.35 Tollarps IF 1-Näsums IF 2 2-5
70 21.25 Åhus HBK 1-Nosaby IF 2 5-2

2 januari
16-delsfinaler:
71 10.25 Näsums IF 1-Tosteberga/Nymölla IF 1 1-3
72 10.50 Åsums BK 1-Vanneberga IF 1 8-5
73 11.15 Mjällby AIF 1-Önnestads BoIF 3 4-3
74 12.05 Kristianstad BoIS 1-Yngsjö IF 1 7-4
75 12.30 IK Kamp-Ifö/Bromölla IF 2 0-6
76 12.55 Everöds IF 1-Nosaby IF 1 2-11
77 13.45 Glimåkra IF 1-Hanö IF 8-0
78 14.10 Ovesholms IF-Kiaby IF 2 4-5

3 januari
Åttondelsfinaler:
79 18.30  Ifö/Bromölla IF 1-Åhus IF 1 1-0
80 18.55 Kristianstads FF 2-Winnö IF 1 2-3 efter förlängning
81 19.20 Mjällby AIF 2-Hässleholms IF 6-1
82 19.45 Näsums IF 2-Åhus HBK 1 7-3
83 20.10 Tosteberga/Nymölla IF 1-Åsums BK 1 3-4
84 20.35 Mjällby AIF 1-Kristianstad BoIS 1 14-2
85 21.00 Ifö/Bromölla 2-Nosaby IF 1 4-5
86 21.25 Glimåkra IF 1-Kiaby IF 2 3-6

4 januari
Kvartsfinaler:
87 19.00 Ifö/Bromölla IF 1-Winnö IF 1 5-3
88 19.50 Mjällby AIF 2-Näsums IF 2 1-5
89 20.15 Åsums BK 1-Mjällby AIF 1 2-8
90 21.05 Nosaby IF 1-Kiaby IF 2 5-1

6 januari
Semifinaler:
91 cirka 12.30 Ifö/Bromölla IF 1-Näsums IF 2 4-3 efter sudden death
92 cirka 12.55 Mjällby AIF 1-Nosaby IF 1 6-1

Final:
93 cirka 15.10 Ifö/Bromölla IF 1-Mjällby AIF 1 9–4 (3–1)
Målen:
1-0 Per Brynolfsson, 1-1 Marcus Ekenberg, 2-1 självmål, 3-1 Andreas Emanuelsson, 4-1 Marcus Svensson, 5-1 Daniel Nilsson, 5-2 Robin Cederberg, 6-2 Andreas Emanuelsson, 7-2 Daniel Nilsson, 7-3 Marcus Ekenberg, 7-4 David Löfquist, 8-4 Robin Lindskog, 9-4 Jacob Lennartsson.

Bild: Peter Åklundh, Kristianstadsbladet

Bromöllas vinnande lag:
Stående från vänster:
Mats Andersson (tränare), Emil Rydh-Persson, Daniel Nilsson, Andreas Emanuelsson, Viktor Dahl, Conny Johansson (lagledare).
Sittande från vänster:
Per Brynolfsson, Robin Lindskog, Johan Ljungkvist, Jacob Lennartsson, Marcus Svensson.

 

Skytteligan:
13 mål
: Moestafa El Kabir, Mjällby.
9 mål: Joel Wedenell, Glimåkra.
8 mål: David Winnberg, Nosaby, Hampus Dahl, Nosaby.
7 mål: Ilir Alaj, VMA, Ali Al-Hammadi, Kiaby, Emanuel Svensson, Mjällby.
6 mål: Jimmy Olsson, Vanneberga, Pontus Olsson, Åhus HBK, Haris Crnalic, Hässleholms IF, Alber Barsoum, Åsum, Andreas Blomqvist, Mjällby, Niklas Tidblad, Näsum, Niklas Nilsson, Näsum, Mikael Nilsson, Näsum, David Löfquist, Mjällby, Marcus Ekenberg, Mjällby.
5 mål: Markus Johannesson, Winnö, Jimmy Rossander, VMA, Rasmus Nilsson, VMA, Johan Persson, Tollarp, David Lindgren, Vanneberga, Anders Eriksson, Hanö, André Holgård, Hanö, Mathias Stedt, Ovesholm, Tobias Ursprung, Kristianstad BoIS, Jimmy Björk, Kristianstad BoIS, Patrik Isaksson, Glimåkra, Daniél Nilsson, Winnö, Adam Nilsson, Åsum, Peter Mattsson, Näsum, Julian Grozdanovski, Nosaby, Daniel Brynolf, Nosaby, Daniel Nilsson, Bromölla, Jacob Lennartsson, Bromölla, Robin Lindskog, Bromölla.
4 mål: Kristian Johansen, Viby, Adrian Strömberg, Tollarp, Emil Larsson, Knislinge, Viktor Borg, Brösarp, David Drzymala, Nosaby, Tim Hansson, Önnestad, Tobias Bergfors, Hanö, Joel Nilsson, Åhus HBK, Mikael Taha, Åhus HBK, Gazmend Xhemajli, Kristianstads FF, Jesper Arildsson Åhus IF, Ola Carlsson, Winnö, Mattias Håkansson, Mjällby, Jonas Blanting, Näsum, Kristoffer Svensson, Nosaby, David Mellander, Nosaby, Robin Strömberg, Mjällby, Emil Rydh-Persson, Bromölla, Andreas Emanuelsson, Bromölla.
3 mål: Armin Gogic, Vanneberga, Oskar Hall, Viby, Besim Halili, Näsby, Rasmus Johansson, Broby. Filip Andersson, Yngsjö, Kalle Salomonsson, Hjärsås/Värestorp, Max Ruder, Hjärsås/Värestorp, Nenad Radoicic, Nosaby, Jonathan Cederholm, Nosaby, Andreas Stjärnkvist, Vanneberga, Mattias Wernersson, Näsum, Daniel Hjalmarsson, Everöd, Mattias Thurban, Everöd, Pontus Andersson, Yngsjö, Alexander Stridh, Yngsjö, Niklas Hafström, Kamp, Fredrik Jönsson, Ovesholm, Christoffer Persson, Åhus HBK, Simon Reinholdsson, Hässleholms IF, Christoffer Ekelund, Hässleholms IF, Linus Nilsson, Åhus IF, Philip Sandgren, Kristianstads FF, Henrik Fribrock, Kristianstads FF, Kadri Bucolli, Kristianstad BoIS, Arber Jashari, Kristianstad BoIS, Fredrik Wernersson, Bromölla, Martin Michalski, Bromölla, Dennis Berg, Glimåkra, Anton Rosengren, Winnö, Joel Enarsson, Mjällby, Johan Pettersson, Kiaby, Patrik Ranefjord, Kiaby, Mattias Svensson, Näsum, Filip Book, Mjällby, Viktor Dahl, Bromölla, Johan Ljungkvist, Bromölla.

Fotbollsbloggen
Patrik Persson är en av Kristianstadsbladets mest populära bloggare. Han har spelat fotboll i bland annat Åhus HBK, Åsums BK och Fjälkinge IF, på meritlistan finns även ett par matcher med presslandslaget. Som sportjournalist har han följt den lokala fotbollen i över 20 år. Här på bloggen skriver han om fotboll på alla nivåer, från eliten till gärdsgårdsserierna.

Senaste kommentarer

Kategorier

Arkiv

Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu