Arkiv för november, 2010

Alliansen – pojkar 16

Publicerad den 30 november 2010 klockan 23:56 av Patrik Persson

Alliansen – ungdomsturneringen

Pojkar 16
22 december
Grupp 1:
08.00 Åsum-Önnestad
08.51 Nosaby-VMA
09.42 KFF 1-Åsum
10.33 Önnestad-Nosaby
11.24 VMA-KFF 1
12.15 Åsum-Nosaby
13.06 Önnestad-VMA
13.57 Nosaby-KFF 1
14.48 Åsum-VMA
15.39 KFF 1-Önnestad

Grupp 2:
08.17 KFF 2-Broby
09.08 Bromölla 1-Hanaskog
09.59 Vinslöv-KFF 2
10.50 Broby-Bromölla 1
11.41 Hanaskog-Vinslöv
12.32 KFF 2-Bromölla 1
13.23 Broby-Hanaskog
14.14 Bromölla 1-Vinslöv
15.05 KFF 2-Hanaskog
15.56 Vinslöv-Broby

Grupp 3:
08.34 KFF 3-Mjällby
09.25 Hjärsås/Värestorp-Tollarp
10.16 Bromölla 2-KFF 3
11.07 Mjällby-Hjärsås/Värestorp
11.58 Tollarp-Bromölla 2
12.49 KFF 3-Hjärsås/Värestorp
13.40 Mjällby-Tollarp
14.31 Hjärsås/Värestorp-Bromölla 2
15.22 KFF 3-Tollarp
16.13 Bromölla 3-Mjällby

Seger ger två poäng. Oavgjort en poäng.
Ettan och tvåan i varje grupp plus de två bästa treorna går vidare till kvartsfinaler. De två bästa treorna tas ut enligt följande: 1) flest poäng, 2) bäst målskillnad, 3) flest gjorda mål, 4) lottning.

Kvartsfinaler
A 16.35 Ettan i grupp 1-Trean i grupp 2 eller 3
B 16.52 Ettan i grupp 2-Tvåan i grupp 2
C 17.09 Ettan i grupp 3-Tvåan i grupp 1
D 17.26 Tvåan i grupp 3-Trean i grupp 1 eller 2

Semifinaler
1 17.45 Segraren i match A-Segraren i match C
2 18.05 Segraren i match B-Segraren i match D

Final
6 januari
Cirka 14.10 Segraren semifinal 1-Segraren semifinal 2

Damerna först i lottningen till Alliansen

Publicerad den 30 november 2010 klockan 22:55 av Patrik Persson

Här är nu första delen av lottningen till Alliansen som drar igång den 15 december. Damerna först – snart kommer ungdomarna och seniorerna.

Alliansen 2010/11
Damturneringen
Grupp 1
15 december
20.10 Edenryd–Kristianstads DFF 2
17 december
18.55 Tollarp–Åsum
19 december
13.20 Tollarp–Kristianstads DFF 2
27 december
18.30 Tollarp–Edenryd
20.10 Åsum–Kristianstads DFF 2
30 december
19.20 Åsum–Edenryd

Grupp 2
15 december
21.25 Åhus IF–Bromölla 2
16 december
18.30 Ovesholm 2–Önnestad 1
17 december
21.25 Åhus IF–Önnestad 1
19 december
12.05 Bromölla 2–Önnestad 1
21 december
20.35 Åhus IF–Ovesholm 2
26 december
11.40 Bromölla 2–Ovesholm 2

Grupp 3
16 december
19.45 Glimåkra–Önnestad 2
18 december
14.35 Önnestad 2–Bromölla 1
19 december
10.50 Bromölla 1–Union 1
20 december
20.35 Glimåkra–Bromölla 1
26 december
10.25 Glimåkra–Union 1
12.55 Önnestad 2–Union 1

Grupp 4
16 december
21.00 Kristianstads DFF 1–Näsum
17 december
20.10 Fjälkinge–Wä
18 december
12.05 Kristianstads DFF 1–Fjälkinge
26 december
14.10 Kristianstads DFF 1–Wä
28 december
20.10 Näsum–Wä
30 december
21.00 Näsum–Fjälkinge

Grupp 5
15 december
18.55 Knislinge–Näsby
18 december
10.50 Ovesholm 1–Union 2
13.20 Union 2–Knislinge
20 december
19.20 Ovesholm 1–Knislinge
21 december
19.20 Ovesholm 1–Näsby
28 december
18.55 Union 2–Näsby

Matchvinst ger två poäng. Oavgjort en poäng.
Gruppettorna plus de tre bästa tvåorna går vidare till cupspel. Bästa tvåorna utses efter ordningen flest poäng, bäst målskillnad, flest gjorda mål. De tre bästa tvåorna kommer att lottas in som bortalag i match B–D. Dock kommer man inte att mötas om man redan mött varandra i gruppspelet.

Kvartsfinaler
2 januari
A 10.00 Ettan i grupp 1–Ettan i grupp 2
B 11.40 Ettan i grupp 3–Bästa tvåan i grupp 1–5
C 13.20 Ettan i grupp 4–Bästa tvåan i grupp 1–5
D 14.35 Ettan i grupp 5–Bästa tvåan i grupp 1–5

Semifinaler
4 januari
E 19.25 Segrare match A–Segrare match C
F 20.40 Segrare match B–Segrare match D

Final
6 januari
Ca 14.45 Segrare match E–Segrare match F

I väntan på lottningen…

Publicerad den 30 november 2010 klockan 12:02 av Patrik Persson

Många är nyfikna och undrar om lottningen till Alliansen.
Det jag kan säga just nu är:
Håll ut.
Lottningen är på gång och kommer att publiceras så fort jag får den på mitt bord.
Och ni får den först här på Fotbollsbloggen.

Silly season – del 5

Publicerad den 26 november 2010 klockan 15:33 av Patrik Persson

Här är femte delen av silly season – nu med över 50 nya namn som är markerade i kursiv stil.
Ett namn som inte längre är med på listan är David Mårtensson, försvararen som besökte VMA. David har nämligen bestämt sig för att stanna i Nosaby.
Många är duktiga på att tipsa och det går som vanligt bra att lägga en kommentar här eller maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se om ni har hört eller vet något mer.
Det blir en ny silly-lista redan i början på nästa vecka.

Mjällby AIF
På väg in:
Muhammed Abdulrahman, Motala, Armin Hadzic, Tingsryd, Johan Persson, Landskrona BoIS.
Rykten in: Marcus Lantz, Helsingborgs IF.
Ut: Moestafa El Kabir, klubb okänd.
På väg ut: Patrick Osiako, Ankara, David Löfquist, Italien, Tobias Grahn, Elfsborg, Jesper Westerberg.

Kristianstads FF
In:
Marek Skurczynski, tränare Nosaby.
På väg in: Andreas Dahlbom, Nosaby, Darko Marasovic, LB07, Daniel Ahonen, Kalmar FF, Jimmie Augustsson, Kalmar FF, Denis Jahic, Sölvesborg, Marcus Mårtensson, Berga, Johan Israelsson, LB07, Joakim Karlsson, Kalmar FF.
Ut: Simon Sjöfors, tränare i Älmhult, Andreas Svensson, slutar/Fjälkinge, Petter Augustsson, klubb ej klar, Muhamet Ahmeti, inget nytt kontrakt.
Rykten ut: Philip Sandgren, VMA.

VMA IK
På väg in:
Fredrik Johansson, Sölvesborg, Bobby Alm Nilsson, IFK Hässleholm.
Rykten in: Berat Gjyrevci, Bromölla, Philip Sandgren, Kristianstads FF.
Ut: Andreas Grahm, Trelleborgs FF, Robin Olsson, Fjälkinge.
Rykten ut: David Winnberg, Nosaby, Patrik Persson, Fjälkinge, Niklas Svensson, slutar, Martin Everbring, Yngsjö.

Nosaby IF
In:
Hampus Frank, tränare Åsum.
På väg in: Wayne Johansson, Bromölla, Elvis Hasanaj, Åsum, Christian Ingemansson, Åsum, Fredrik Wernersson, Everöd, Sebastian Siversson, Linderöd.
Rykten in: David Winnberg, VMA.
Ut: Emil Rydh-Persson, Bromölla, Kalle Andersson, Glimåkra, Marek Skurczynski, tränare Kristianstads FF.
På väg ut: Andreas Dahlbom, Kristianstads FF, Rickard Persson, Vanneberga/Fjälkinge/Tollarp.
Rykten ut: Rasmus Olsson, Glimåkra, Daniel Brynolf, flyttar, Per Tillström, slutar.

Ifö/Bromölla IF
In:
Emil Rydh-Persson, Nosaby, Robin Lindskog, Mjällby, Viktor Götesson och Pontus Kamph, båda från egna leden.
Rykten in: Mikael Nilsson, Näsum, André Holgård, Hanö.
Ut: Berat Gjyrevci, Sölvesborg/VMA, Sebastian Valentinsson, Tosteberga, Daniel Lundin, långtidsskadad, Martin Michalski, blir assisterande tränare i Bromölla, Linus Lavergren, Hörviken, Hampus Johansson, Näsum, Johan Ljungkvist, slutar?
På väg ut: Wayne Johansson, Nosaby.

IFK Hässleholm
På väg in:
Fisnik Alaj, BW90, Johan Waldemarsson, Ballingslöv, Anton Nordahl, Höör, Kristian Eriksson, Högaborg.
Ut: Nicklas Andersson, klubb okänd.
På väg ut: Bobby Alm Nilsson, VMA, Burim Rexhepi.

Hässleholms IF
In:
Peter Richter, Perstorp, Dan Olofsson, tränare Perstorp.
Ut: Jonas Thordeman, Ballingslöv, Bengt Emil Andersson, tränare Hanaskog.
Rykte ut: Henrik Olsson, Glimåkra.

Åsums BK
In:
Tobias Widell, Filip Nihlén, Niclas Björkman, Oskar Bloom, Armin Aganovic, Jacob Helgesson, Anton Bloom, Visar Maliqi, Robiel Mecconen, Anton Wallebäck, Marcus Thuvesson, Adam Winnberg, Hekuran Qiriqi, Hayder Ali, Ali Mahmud, Adam Nilsson, alla från egna leden, Claes Björkman, tränare från egna leden.
Ut: Simon Thoresson, Mjällby, Fatos Gashi, Kristianstad BoIS, David Lindgren, Vanneberga, Hampus Frank, tränare Nosaby.
På väg ut: Elvis Hasanaj, Nosaby, Christian Ingemansson, Nosaby, Daniel Nilsson, Gärds Köpinge/Degeberga.
Rykten ut: Olle Johansson, Robert Barsoum, Alber Barsoum.

Åhus HBK
In:
Mikael Bergqvist, tränare Tosteberga/Nymölla IF.
Rykten in: Jimmy Olsson, Vanneberga.
Ut: Johan Olsson, Tollarp, Joacim Welander, tränare Tomelilla IF.
Rykten ut: Enis Bajrami, Kristianstad BoIS, Jeton Buzolli, Kristianstad BoIS, Hoger Ibrahim, Kristianstad BoIS.

Näsums IF
In:
Hampus Johansson, Bromölla, Andreas Olsson, Edenryd, Magnus Näsman, Jämshög, Johan Andreasson, Jämshög.
Rykten ut: Mikael Nilsson, Bromölla.

Tosteberga/Nymölla IF
In:
Stefan Nord, Gualöv, Sebastian Valentinsson, Bromölla, Tobias Torstensson, Gualöv, Björn Svensson, Gualöv, Niklas Hafström, Edenryd, Daniel Bohlin, Gualöv, Henrik Busk, Gualöv, Robin Gunnarsson, Fjälkinge, Thomas Andersson, tränare comeback, Elvin Jakus, assisterande tränare Gualöv.
Ut: Tim Holmqvist, Edenryd, Mikael Bergqvist, tränare Åhus HBK.

Hanaskogs IS
In:
Bengt Emil Andersson, tränare Hässleholms IF.
Ut: Andreas Persson, Åhus IF, David Johnsson, Broby, Alfred Olsson, Broby, Robin Johansson, Broby, Richard Andersson, tränare, ny klubb ej känd.
Rykte ut: Rickard Blennborn, Glimåkra.

Vanneberga IF
In:
David Lindgren, Åsum, Jens Barsegård, Kamp, Viktor Stedt Nordgren, Kiaby.
Rykte in:
Claes Olofsson, Nosaby, Rickard Persson, Nosaby.
På väg ut: Bertil Lundin, slutar, Rickard Persson, slutar, Thomas Persson, slutar.
Rykten ut: Jimmy Olsson, Åhus HBK.

Tollarps IF
In:
Johan Olsson, Åhus HBK.
Rykte in: Jimmy Björk, Jesper Löfstrand, comeback, Rickard Persson, Nosaby, Tony Svensson, Näsby.
Ut: Markus Turtoft, Gualöv.

Fjälkinge IF
In:
Robin Olsson, VMA, Christian Westberg, Gualöv, Victor Törnqvist, Kiaby, Daniel Nilsson, Kiaby, Vanja Hadrovic, Knislinge, Dan Axelsson, Gärds Köpinge.
Rykten in: Andreas Svensson, Kristianstads FF, Rickard Persson, Nosaby, Patrik Persson, VMA.
Ut: Rasmus Jönsson, Önnestad, Robin Gunnarsson, Tosteberga/Nymölla.

Kiaby IF
In:
Ali Al-Hammadi, Kristianstad BoIS.
Ut:
Victor Törnkvist, Fjälkinge, Daniel Nilsson, Fjälkinge, Viktor Stedt Nordgren, Vanneberga.

Everöds IF
På v
äg ut: Fredrik Wernersson, Nosaby.

Wä IF
In:
Daniel Starnäs, Venestad.
Rykten in: Fredrik Jönsson, Ovesholm.
Ut: David Widuch, Borensbergs IF FK/FC Innerstan.

Åhus IF
In:
Andreas Persson, Hanaskog, Henrik Fondell, Linderöd, Tobias Arildsson, Linderöd, Fredrik Käck, senast i Åhus HBK, Oskar Welander, Ovesholm, Christoffer Nilsson, Ovesholm.
Ut:
Peter Gerdin, Degeberga, Fredrik Johansson, slutar?
Rykten ut: Jonas Bladh, Hjärsås/Värestorp.

Ovesholms IF
In:
Rutger Swenson, tränare, comeback.
Ut: Christoffer Nilsson, Åhus IF, Oskar Welander, Åhus IF, Håkan Hellberg, tränare Venestad.
Rykten ut: Fredrik Jönsson, Wä, Torbjörn Jönsson, Linderöd.

Vittskövle IF
In:
Martin Svärd, Glumslöv, Faton Berami, Eksjö.
Rykten ut: Björn Johnsson, Gualöv.

Viby IF
In:
Mattias Stedt, Kristianstad BoIS, Amar Osmanagic, Kristianstad BoIS, Oscar Hall, Hjärsås/Värestorp, Mikael Brorsson, Skattskär.

Glimåkra IF
In:
Kalle Andersson, Nosaby.
Rykte in:
Henrik Olsson, Hässleholms IF, Jens Bertilsson, Broby, Rasmus Olsson, Nosaby, Eddie Lundgren, Knislinge, Kim Bladh, Hjärsås/Värestorp, Rickard Blennborn, Hanaskog.
Ut:
Linus Isaksson, Broby.
Rykte ut:
Erik Thomasson, klubb okänd.

Ballingslövs GoIF
In:
Jonas Thordeman, Hässleholms IF, Fredrik Olsson, Sösdala.
Ut: Fredrik Svensson, Vankiva, Joakim Osberg, Markaryd.
På väg ut: Johan Waldemarsson, IFK Hässleholm.

IFK Osby
Ut:
Johan Nilsson, Jägersborg.

Sösdala IF
Ut:
Fredrik Olsson, Ballingslöv.

Vinslövs IF
In:
Morgan Lindgren, Vankiva.

Strömsborgs IF
Ut:
Morgan Nilsson, ny klubb ej känd, Cristian Herbertsson, Treby.

Yngsjö IF
Rykten in:
Martin Everbring, VMA, Henrik Nygren, Bjärlöv, Anes Salemovic, Balkan United.

Önnestads BI
In:
Rasmus Jönsson, Fjälkinge, Joakim Pettersson, Venestad, Martin Flou, Lilla Torg.
Rykte ut: Daniél Nilsson, Winnö, Mattias Åkesson, Winnö.

Linderöds IF
In:
Joakim Ljungkvist, Skepparslöv, Simon Roth, Östra Sönnarslöv, Daniel Johansson, Östra Sönnarslöv.
Rykten in: Torbjörn Jönsson, Ovesholm.
Ut: Henrik Fondell, Åhus IF, Tobias Arildsson, Åhus IF.
På väg ut: Sebastian Siversson, Nosaby, Ulf Löfquist, slutar?

Gärds Köpinge IF
På väg in:
Daniel Nilsson, Åsum.
Ut:
Dan Axelsson, Fjälkinge, Jakob Fröjdh, Broby, Henric Fröjdh, tränare Broby.

Kristianstad BoIS
In:
Fatos Gashi, Åsum, Peter Lindgren, tränare Åsum.
Rykten in: Jeton Buzolli, Åhus HBK, Enis Bajrami, Åhus HBK, Hoger Ibrahim, Åhus HBK, Semir Feratovic, Näsby.
Ut: Kujtim Muqa, tränare Näsby, Fitim Selaci, Näsby, Ali Al-Hammadi, Kiaby, Mattias Stedt, Viby, Amar Osmanagic, Viby.
Rykten ut: Besim Halili, Näsby.

Näsby IF
In:
Kujtim Muqa, tränare Kristianstad BoIS, Fitim Selaci, Kristianstad BoIS.
Rykten in: Besim Halili, Kristianstad BoIS.
Ut: Lasse Ek, tränare, slutar.
Rykten ut: Semir Feratovic, Kristianstad BoIS, Tony Svensson, Tollarp.

Skepparslövs IF
Ut:
Joakim Ljungkvist, Linderöd.

Winnö IF
På väg in:
Mikael Ekdahl, comeback, Mikael Olsson, Bjärlöv.
Rykte in: Daniél Nilsson, Önnestad, Mattias Åkesson, Önnestad, Mattias Pålsson, comeback, Rickard Bodén.
Ut: Paul Sjöblom, slutar.
På väg ut: Kristofer Åkesson, slutar?

Venestads IF
In:
Håkan Hellberg, tränare Ovesholm.
Ut: Daniel Starnäs, Wä, Joakim Pettersson, Önnestad, Dan Åstedth, tränare, klubb ej klar.
På väg ut: Ulf Åstedth, slutar?, Patrik Book, slutar?

Degeberga GoIF
In:
Peter Gerdin, Åhus IF.
Rykten in:
Daniel Nilsson, Åsum.

Hästveda IF
Ut:
Krister Andersson, tränare Tyringe.

Bjärnums GoIF
Ut:
Aldin Duratovic, Ignaberga.

Broby IF
In:
Sebastian Johansson, Sibbhult, Johan Persson, Östanå Bruk, David Johnsson, Hanaskog, Robin Ivarsson, Bjärlöv, Jakob Fröjdh, Gärds Köpinge, Linus Isaksson, Glimåkra, Alfred Olsson, Hanaskog, Robin Johansson, Hanaskog, Henric Fröjdh, tränare Gärds Köpinge.
Ut: Per Nilsson, tränare, klubb ej känd.
Rykte ut: Jens Bertilsson, Glimåkra.

Hjärsås/Värestorps IF
Rykten in:
Jonas Bladh, Åhus IF.
Ut: Oscar Hall, Viby.
Rykten ut:
Kim Bladh, Glimåkra.

Treby IF
In:
Cristian Herbertsson, Strömsborg, Tobias Reimer, Jägersborg, Ivan Susak, Älmhult, Akram Abdulkarim, Älmhult, Alexander Johansson, Virestad, Martin Avander, Hörja, Kristoffer Bramwehl, Wisseltofta.

Sibbhults IF
In:
Bertil Skarp, tränare.
Ut: Sebastian Johansson, Broby, Fredrik Hansson, Östanå Bruks IF, Kenan Güner, tränare klubb ej känd.

Hörja IF
In:
Marko Tikkanen, tränare Nävlinge/Vinslövs damer.
Ut: Martin Avander, Treby.

Jägersborgs IF
In:
Johan Nilsson, Osby, Robin Lundin, Hallaryd, Daniel Johnsson, tränare Verum.
Ut: Tobias Reimer, Treby, Federico Marenco, Panamericano.

Ignaberga IF
In:
Aldin Duratovic, Bjärnum.
Ut:
Robin Vendel, Vankiva, Jan Vendel, tränare Vankiva.

Nävlinge IF
In:
Jörgen Thurn, tränare Vankiva.

Farstorps GoIF
Ut:
Besnik Vilanca, Vankiva.

Balkan United IK
Rykten ut:
Anes Salemovic, Yngsjö.

Edenryds IF
In:
Tim Holmqvist, Tosteberga, Fredrik Högstedt, comeback, Victor Herdmo, comeback, Henrik Ericsson, comeback, Daniel Söderberg, comeback, Torbjörn Björk, tränare Bromölla.
Ut: Niklas Hafström, Tosteberga, Andreas Olsson, Näsum, Emil Alm, Kamp, Joakim Wendelsson, Gualöv, Daniel Strid, Gualöv, Sebastian Wahlman, Gualöv, Riadh Ouachi, Gualöv, Khaled Ouachi, Gualöv, Johan Rosenquist, Gualöv.

IFK Knislinge
Ut:
Vanja Hadrovic, Fjälkinge.
Rykte ut: Eddie Lundgren, Glimåkra.

Gualövs GoIF
In:
Markus Turtoft, spelande tränare Tollarp, Timmy Erlandsson, Kamp (ass tränare), Tobias Erlandsson, Kamp, Erik Ohliv, Kamp, Joakim Wendelsson, Edenryd, Daniel Stridh, Edenryd, Sebastian Wahlman, Edenryd/Tosteberga, Riadh Ouachi, Edenryd, Khaled Ouachi, Edenryd, Johan Rosenquist, Edenryd.
Rykten in: Björn Johnsson, Vittskövle.
Ut:
Stefan Nord, Tosteberga, Tobias Torstensson, Tosteberga, Björn Svensson, Tosteberga, Christian Westberg, Fjälkinge, Kristian Persson, Kamp, Daniel Bohlin, Tosteberga, Henrik Busk, Tosteberga, Christian Skoog, Kamp, Mikael Ivarsson, Kamp, Elvin Jakus, tränare Tosteberga/Nymölla IF.

Österslövs IS
Ut:
Viktor Jönsson, Borrby, Tony Caplander, tränare slutar/uppehåll.
Rykte ut: Carlos Bobrovnikov, Fjälkestad, Dario Olguin, Fjälkestad, Andreas Erlandsson.

IK Kamp
In:
Kristian Persson, Gualöv, Henrik Ljungkvist, comeback, senast i Gualöv, Ali Alaskari, Bromölla, Ghaith Jabbar, Bromölla, Taha Saleh, Bromölla, Emil Alm, Edenryd, Thomas Bengtsson, comeback, Mikael Ivarsson, Gualöv, Christian Skoog, Gualöv,  Anton Westesson, Bromölla, Marcus Ruuska, Bromölla, Jimmy Pedersen, comeback senast i Edenryd, Tony Flood, Gammalstorp, Pierre Colbrand, tränare.
Rykten in: Håkan Rubin, comeback, Johan Södergren, Hörvik, Stefan Carlsson, comeback.
Ut: Timmy Erlandsson, Gualöv, Tobias Erlandsson, Gualöv, Jens Barsegård, Vanneberga, Erik Ohliv, Gualöv.

Fjälkestads IF
Rykte in:
Carlos Bobrovnikov, Österslöv, Dario Olguin, Österslöv.

Bjärlövs IF
In:
Tobias Jönsson, tränare.
Ut: Robin Ivarsson, Broby.
På väg ut: Mikael Olsson, Winnö.
Rykten ut: Henrik Nygren, Yngsjö.

Östra Sönnarslövs IF
Ut:
Simon Roth, Linderöd, Daniel Johansson, Linderöd.

Vankiva IF
In:
Fredrik Svensson, Ballingslöv, Besnik Vilanca, Farstorp, Christopher Szuls, IFK Hässleholm U, Dennis Lundström, KFF U, Robin Zymek, Hässleholm Freeflow, Mattias Gustavsson, comeback, Andrej Jugovic, comeback, Robin Vendel, Ignaberga, Peter Karlsson, IFK Hässleholm U, Jan Vendel, tränare Ignaberga.
Ut: Morgan Lindgren, Vinslöv, Jörgen Thurn, tränare Nävlinge.

Finja IF
In:
Bo Ekström, tränare.

Wisseltofta IF
Ut:
Kristoffer Bramwehl, Treby.

Hässleholm Freeflow
Ut:
Robin Zymek, Vankiva.

Verums GoIF
Ut:
Daniel Johnsson, tränare Jägersborg.

Östanå Bruks IF
In:
Fredrik Hansson, Sibbhult, Mikael Törneklint, comeback, Josip Raic.
Ut: Johan Persson, Broby.

Kristianstads DFF
In:
Hedvig Lindahl, Kopparbergs/Göteborg.
På väg in: Frida Olsson, Svängsta.
Ut: Sandra Wahldén, trappar ner, Sofie Andersson, inget nytt kontrakt, Kirsty Yallop, inget nytt kontrakt, Katie Kelly, inget nytt kontrakt, Thomas Mårtensson, tränare Vittsjö.
På väg ut: Erla Arnardottir, studier?.
Rykte ut: Therese Björck, slutar.

Vittsjö GIK
In:
Thomas Mårtensson, tränare Kristianstads DFF.

Ovesholms IF
Ut:
Peter Mårtensson, tränare, ny klubb ej känd.
På väg ut: Maria Nilsson, Fjälkinge.

Wä IF
In:
Carina Mårtensson, tränare.
Rykten in: Rebecka Almquist, Åhus IF.
Ut: Tony Kajrup, tränare.

Åhus IF
In:
Nellie Karlsson, Degeberga, Fanny Henriksson, Hästveda.
Ut: Marie Williamsson, Näsby.
Rykten ut: Rebecka Almguist, Wä.

Ifö/Bromölla IF
Ut:
Elin Rubin, Näsum.Näsums IF
In:
Elin Rubin, Bromölla, Tobias Tufvesson, tränare Treby.
Ut: Per Leviné, tränare.

Önnestads BI
Ut:
Cecilia Nordahl, Näsby.

Treby IF
Ut:
Tobias Tufvesson, tränare Näsum.

Fjälkinge IF
På väg in:
Maria Nilsson, Ovesholm.

Näsby IF
In:
Marie Williamsson, Åhus IF, Cecilia Nordahl, Önnestad, Charlotte Nordahl, Degeberga, Petra Andersson, Hanaskog.

Hästveda IF
Ut:
Fanny Henriksson, Åhus IF.

Hanaskogs IS
Ut:
Petra Andersson, Näsby.

Degeberga GoIF
Ut:
Charlotte Nordahl, Näsby, Nellie Karlsson, Åhus IF.

Serierna för 2011 spikade

Publicerad den 24 november 2010 klockan 22:55 av Patrik Persson

Efter alla grundförslag, motförslag och slutgiltiga förslag är serierna för 2011 nu spikade.
För lagen i Kristianstadsbladets spridningsområde blev det, som väntat, inga ändringar alls från det slutgiltiga förslaget.
Vanneberga stred in i det sista för sitt förslag med en Kristianstadsfemma – men förlorade omröstningen.
Dämed ser Skåneserierna 2011 ut så här:

Division IV Östra
Askeröds IF
Brantevik R.Ö FF
Brösarps IF
Genarps IF
Hardeberga BK
Lunds SK
Näsums IF
Staffanstorps GIF
Tomelilla IF
Ystads IF FF
Åhus HBK
Åsums BK

Division V Nordöstra
Ballingslövs GoIF
Fjälkinge IF
Glimåkra IF
Hanaskogs IS
IFK Osby
Kiaby IF
Lönsboda GIF
Sösdala IF
Tosteberga/Nymölla IF
Vanneberga IF
Viby IF
Vinslövs IF

Division V Sydöstra
Blentarps BK
Everöds IF
Hammenhögs IF
Kiviks AIF
Liga 06 IF
Lunnarps BK
Ovesholms IF
Sjöbo IF
Tollarps IF
Vittskövle IF
Wä IF
Åhus IF

Division VI Norra
Bjärnums GoIF
Broby IF
Farstorps GoIF
Hjärsås/Värestorps IF
Hästveda IF
Hörja IF
Jägersborgs IF
Sibbhults IF
Strömsborgs IF
Treby IF
Tyringe IF
Vittsjö GIK

Division VI Nordöstra
Gärds Köpinge IF
Ignaberga IF
Kristianstad BoIS
Linderöds IF
Näsby IF
Nävlinge IF
Rinkaby GoIF
Skepparslövs IF
Venestads IF
Winnö IF
Yngsjö IF
Önnestads BI

Division VI Sydöstra
Borrby IF
Degeberga GoIF
Gröstorps IF
Gärsnäs AIS
Huaröds IF
IFK Simrishamn
Lövestads IF
Onslunda IF
Skillinge IF
Spjutstorps IF
Vanstads IF
Önneköps IF

Division VI Nordvästra A
Billesholms GIF
Bjuvstorps FF
Bälinge BIK
Ekeby GIF
IF Salamis
Ljungbyheds IF
Munka Ljungby IF
Röke IF
Skäldervikens IF
Stidsvigs IF
Vedby Rönne IF
Vegeholms IF

Division VII Norra
Finja IF
Färingtofta IK
Hässleholm Freeflow
Mala IF
Norra Rörums GIF
Röstånga IS
Skånes Fagerhults IF
Vankiva IF
Verums GoIF
Wisseltofta IF
Västra Torups SK

Division VII Nordöstra
Balkan United IK
Bjärlövs IF
Edenryds IF
Fjälkestads IF
Gualövs GoIF
IFK Knislinge
IK Kamp
Svensköps IF
Östra Sönnarslövs IF
Östanå Bruks IF
Österslövs IS

Damtrean Östra
Bjärnums GoIF
FC Hessleholm
Gärsnäs AIS
Hammenhögs IF
Hörby FF
IFK Osby
Ifö/Bromölla IF
Köpingebro IF
Sjöbo IF
Vittsjö DFK
Wä IF
Åhus IF

Damfyran Nordöstra
Fjälkinge IF
IFK Knislinge
Lönsboda GIF
Näsby IF
Näsums IF
Osby DFF
Röke IF
Stehags AIF
Sösdala IF
Önnestads BI

Damfemman Norra
Bälinge BIK
Ekets GoIF
Farstorps GoIF
Hästveda IF
Klippans FF
Röstånga IS
Tjörnarps BoIF
Treby IF
Tyringe IF
Vankiva IF

Damfemman Nordöstra
Degeberga GoIF
Edenryds IF
Gärds Köpinge IF
Hanaskogs IS
Nävlinge IF
Tollarps IF
Vanneberga IF
VMA IK
Åsums BK

Vinnarna är…

Publicerad den 23 november 2010 klockan 19:15 av Patrik Persson

Vem är den lokale Zlatan Ibrahimovic eller Therese Sjögran?
Juryn för Fotbollsbloggens gala 2010 har tagit del av läsarförslagen, gnuggat geniknölarna, kollat med branschfolk och haft en sista avgörande sittning.
Och nu är resultatet klart.
Det går naturligtvis inte att jämföra elit och bredd, men vi gjorde ett tappert försök och man får ta det för vad det är.
Av förklarliga skäl blev det stor Mjällbydominans på herrsidan (det speglar väl hela det lokala fotbollsåret?) men lite större spridning på damsidan.
Här är resultatet:

”Musse” och hans vänner gjorde en stark säsong.

Herrar:
Årets målvakt:
Mattias Asper, Mjällby AIF.

Svensk mästare två gånger (1998 och 2004), men Asper säger själv att han nu, 36 år gammal, är bättre än någonsin. Stod samtliga 30 omgångar i allsvenskan och höll nollan inte mindre än 13 gånger.
Övriga nominerade: Max-Ludwig Gustafsson, Wä, Kristian Önnervik, Vanneberga, Ludwig Nordeklint, Vittskövle IF.

Årets back:
Patrik Rosengren, Mjällby AIF
.
Försvarsklippan är som ett årsgångsvin och blir bara bättre med tiden. Ett fenomen som höll och nästa år firar ”Bagarn” 40 år i allsvenskan. Fantastiskt.
Övriga nominerade: Jens Andersson, Vittskövle, Erik Granholm, Everöds IF/Kristianstads FF, Daniel Nilsson, Ifö/Bromölla IF.

Årets mittfältare:
Patrick Osiako, Mjällby AIF.
Bollskicklig mittfältsgeneral som var ett tungt skäl till att Mjällby spelade och inte sparkade sig kvar i allsvenskan. Säljs troligtvis i december.
Övriga nominerade: Mikael Nilsson, Näsums IF, Oskar Olsson, Hässleholms IF, Tobias Grahn, Mjällby AIF.

Årets anfallare:
Moestafa El Kabir, Mjällby AIF.
Erton Fejzullahu tipsade om en okänd, lite strulig, holländare. Resten blev en makalös succé. Kommer att bli Mjällbys största klipp någonsin när han säljs i vinter.
Övriga nominerade: Sebastian Siversson, Linderöds IF, Andreas Grahm, VMA IK, Björn Andersson, Näsums IF.

Årets genombrott:
Andreas Grahm, VMA IK.
Visst har han varit skyttekung i flera år, men det stora genombrottet kom i år. 23 mål – gjorde nästan hälften av alla VMA:s mål – och skyttekung i tvåan. Nästa år spelar han i allsvenskan med Trelleborgs FF.
Övriga nominerade: Emil Rydh-Persson, Nosaby IF, Linus Johansson, Kristianstads FF, Moestafa El Kabir, Mjällby.

Årets tränare:
Peter Swärdh, Mjällby AIF.
Var nominerad även i den stora fotbollsgalan men där blev guld-Rolle för svår. Tog Mjällby till en sensationell sjätteplats i allsvenskan och blev historisk som den förste tränare någonsin att hålla Mjällby kvar i högsta serien.
Årets tränare: Ulf Larsson, IFK Osby, Joakim Kullman, Näsums IF, Bengt Emil Andersson, Hässleholms IF.

Guldbollen:
Moestafa El Kabir, Mjällby AIF.
Satte de allsvenska försvararna i hårt jobb. Han sprang, tjatade, sparkade och framförallt nätade mest och bäst. Vann Kristianstadsbladets Kungaliga i överlägsen stil.

Damer:
Årets målvakt:
Hanna Persson, Ovesholms IF.
Framtidslöftet dubblerade framgångsrikt i både Ovesholm och KDFF och fick göra allsvensk debut i september hemma mot Jitex när hon ersatte Sandra Wahldén. Kryddade inhoppet med en svettig frilägesräddning.
Övriga nominerade: Sonja Fransson, Vittsjö GIK, Sandra Wahldén, Kristianstads DFF, Linnea Johnsson, IFK Osby.

Årets back:
Robyn Decker, Vittsjö GIK.
Amerikanska som imponerat stort i division I och enligt expertisen är det bara en tidsfråga innan hon dyker upp i allsvenskan. Uppvaktas redan av Hammarby.
Övriga nominerade: Sara Rolandsson, Glimåkra IF, Emelie Johnsson, Kristianstads DFF, Sofie Ahlberg, IFK Osby.

Årets mittfältare:
Antonia Göransson, Kristianstads DFF.
Kontroversiellt framtidsnamn som glänste på bred front. Förutom allsvenskan gjorde Antonia succé i sommarens U20-VM. Blev proffs i Hamburg och fick under hösten även chansen i A-landslaget.
Övriga nominerade: Josefine Mårtensson, Ovesholms IF, Sandra Adolfsson, Vittsjö GIK, Magdalena Nilsson, Bjärnums GoIF.

Årets anfallare:
Josefine Sehlin, Näsby IF.
Sa lite kaxigt inför säsongen att hon skulle göra 36 mål (motsvarande sin ålder) i femman och Sehlin levererade – med råge. Det blev 40 mål (fler än någon annan i nordöstra Skåne) och serieseger för årets anfallare.
Övriga nominerade: Mikaela Ekberg, Fjälkinge IF, Susanne Moberg, Kristianstads DFF, Veronica Persson, Glimåkra IF.

Årets genombrott:
Antonia Göransson, Kristianstads DFF.
Fick motsvarande utmärkelse i Malmö Arena i förra veckan och var ett självklart val. Stort framtidsnamn som med stor sannolikhet snart är ordinarie i Thomas Dennerbys A-landslag.
Övriga nominerade: Emma Unkurri, Vittsjö GIK, Alice Nilsson, Kristianstads DFF, Isabella Gustafsson, Fjälkinge IF.

Årets tränare:
Michael Reinholdt, Glimåkra IF.
Såg till att sejouren i trean bara blev ettårig. Glimåkra missade visserligen seriesegern, men i kvalet mot Sjöbo var det aldrig något snack.
Övriga nominerade: Kenneth Svensson, Bjärnums GoIF, Stefan Isaksson, Näsby IF, Peter Mårtensson, Ovesholms IF.

Årets domare:
Jimmie Andersson, Kristianstad.
Visade att man inte nödvändigtvis behöver vara ung talangfull domare för att klättra i serierna. Avancerade under hösten från fyran till trean och kan nu kalla sig division III-domare under 2011.
Övriga nominerade: Adi Aganovic, Kristianstad, Simon Svensson, Hässleholm, Neven Ozegovic, Kristianstad.

Fairplay-listorna 2010

Publicerad den 23 november 2010 klockan 08:41 av Patrik Persson

Kristianstads DFF blev fairplay-vinnare i damallsvenskan och fick 50 000 kronor i belöning.
Nu är även fairplay-statistiken för Skåneserierna klara och de som har skött sig bäst har prispengar att vänta från Skånes FF.
Mala, Nävlinge och Bjärlöv har skött sig bäst på herrsidan.
VMA, Tyringe och Röke på damsidan.
På den mindre smickrande värstinglistan toppar Näsby på herrsidan och Önnestad på damsidan.
Skånes FF har räknat en poäng för varje varning och tre poäng för utvisning.

Herrar:
Toppen (Skåne)

1. Österlen (div 7) 13 poäng
2. Valby/V Klagstorp (7) 15 poäng
3. Ravi (7) 18 poäng
4. Mala (7) 19 poäng
4. Nävlinge (7) 19 poäng
6. Bjärlöv (7) 20 poäng
7. Brösarp (4) 23 poäng
7. Ö Sönnarslöv (7) 23 poäng
9. Askeröd (4) 25 poäng
9. Venestad (7) 25 poäng

Toppen (Nö Skåne)
1. Mala 19 poäng
1. Nävlinge 19 poäng
3. Bjärlöv 20 poäng
4. Ö Sönnarslöv 23 poäng
5. Venestad 25 poäng.
6. Hörja 26 poäng
6. Finja 26 poäng
8. Skepparslöv 27 poäng
8. Verum 27 poäng
10. Viby 28 poäng
10. Winnö 28 poäng

Botten (Skåne)
1. Besa (div 5) 94 poäng
2. Össjö (7) 89 poäng
3. Kropps (6) 88 poäng
4. Näsby (6) 83 poäng
5. Kungshult (7) 81 poäng
6. Blentarp (5) 79 poäng
7. Bosniska Behar (5) 78 poäng
8. Vankiva (7) 77 poäng
9. Kick (5) 74 poäng
10. Kågeröd (4) 73 poäng

Botten (Nö Skåne)
1. Näsby 83 poäng
2. Vankiva 77 poäng
3. Önnestad 72 poäng
4. Hässleholm Freeflow 71 poäng
5. Tjörnarp 70 poäng
6. Kristianstad BoIS 68 poäng
7. Vinslöv 67 poäng
8. Ballingslöv 62 poäng
9. Tosteberga 60 poäng
10. Ovesholm 58 poäng

Damer
Toppen (Skåne)

1. Simrishamn (div 5) 0 poäng
2. Lunds SK (4) 0 poäng
2. Staffanstorp (4) 0 poäng
2. Skabersjö (5) 0 poäng
5. Hjärnarp (5) 1 poäng
5. Teckomatorp (5) 1 poäng
7. Pandora (5) 2 poäng
7. Charlo (5) 2 poäng
9. Rosengård (5) 2 poäng
9. Vellinge (5) 2 poäng
10. VMA (5) 2 poäng

Toppen (Nö Skåne)
1. VMA 2 poäng
2. Tyringe 2 poäng
2. Röke 2 poäng
4. Treby 3 poäng
5. Hästveda 3 poäng
5. Vankiva 3 poäng
7. Osby DFF 5 poäng
8. Åsum 5 poäng
9. Hanaskog/Bjärlöv 7 poäng
10. Lönsboda 9 poäng
10. Bjärnum 9 poäng
10. Sösdala 9 poäng

Botten (Skåne)
1. Kick (div 3) 28 poäng
2. Olympic (3) 26 poäng
3. Bälinge (5) 16 poäng
4. Hasslarp (4) 20 poäng
5. Svalöv (4) 19 poäng
6. Önnestad (4) 18 poäng
6. FC Hessleholm (3) 22 poäng
8. Tollarp (5) 15 poäng
9. Fjälkinge (4) 16 poäng
10. IFK Osby (3) 19 poäng
10. Glimåkra (3) 19 poäng

Botten (Nö Skåne)
1. Önnestad 18 poäng
1. FC Hessleholm 22 poäng
3. Tollarp 15 poäng
4. Fjälkinge 16 poäng
5. IFK Osby 19 poäng
5. Glimåkra 19 poäng
7. Knislinge 15 poäng
8. Farstorp 11 poäng
9. Nävlinge 13 poäng
10. Vanneberga 11 poäng

Mårtenssons nya uppdrag

Publicerad den 23 november 2010 klockan 07:41 av Patrik Persson

Thomas Mårtensson lämnade Kristianstads DFF efter 14 år.
Han letade efter ett nytt tränarjobb – men behövde inte gå så långt.
Nu är det nämligen klart att Mårtensson blir  ny tränare i division I-klubben Vittsjö GIK – som tidigt i höstas hade häng på en allsvensk plats.

Silly season – del 4

Publicerad den 22 november 2010 klockan 12:05 av Patrik Persson

Mogen för fjärde delen av silly season?
Jodå, Andreas ”Boven” Svensson överväger uppenbarligen att fortsätta ett tag till. Det stämmer att KFF-profilen har träffat Fjälkinge och vi får väl se om det blir mer än så.
Sebastian Siversson, skyttekungen och Linderöds stora stjärna, verkar sugen på att satsa igen. Han är nämligen synlig på Nosabys träningar.
Nosabys Andreas Dahlbom är erbjuden ett testkontrakt (december-mars) med Kristianstads FF och lär skriva på vilken dag som helst.
Sist men inte minst. Fjälkinges Rasmus Jönsson byter klubb igen. Den här gången blev det Önnestad.
Det går som vanligt bra att tipsa här eller maila patrik.persson@kristianstadsbladet.se om ni har hört eller vet något mer.

Mjällby AIF
På väg in:
Muhammed Abdulrahman, Motala, Armin Hadzic, Tingsryd, Johan Persson, Landskrona BoIS.
Ut: Moestafa El Kabir, klubb okänd.
På väg ut: Patrick Osiako, Ankara, David Löfquist, Italien, Tobias Grahn, Elfsborg, Jesper Westerberg.

Kristianstads FF
In:
Marek Skurczynski, tränare Nosaby.
På väg in: Andreas Dahlbom, Nosaby, Darko Marasovic, LB07, Daniel Ahonen, Kalmar FF, Jimmie Augustsson, Kalmar FF, Denis Jahic, Sölvesborg, Marcus Mårtensson, Berga, Johan Israelsson, LB07, Joakim Karlsson, Kalmar FF.
Ut: Simon Sjöfors, tränare i Älmhult, Andreas Svensson, slutar/Fjälkinge, Petter Augustsson, klubb ej klar, Muhamet Ahmeti, inget nytt kontrakt.
Rykten ut: Philip Sandgren, VMA.

VMA IK
På väg in:
David Mårtensson, Nosaby, Fredrik Johansson, Sölvesborg.
Rykten in: Berat Gjyrevci, Bromölla, Philip Sandgren, Kristianstads FF.
Ut: Andreas Grahm, Trelleborgs FF, Robin Olsson, Fjälkinge.
Rykten ut: David Winnberg, Nosaby, Patrik Persson, Fjälkinge, Niklas Svensson, slutar, Martin Everbring, Yngsjö.

Nosaby IF
In:
Hampus Frank, tränare Åsum.
På väg in: Wayne Johansson, Bromölla, Elvis Hasanaj, Åsum, Christian Ingemansson, Åsum, Fredrik Wernersson, Everöd, Sebastian Siversson, Linderöd.
Rykten in: David Winnberg, VMA.
Ut: Emil Rydh-Persson, Bromölla, Kalle Andersson, Glimåkra, Marek Skurczynski, tränare Kristianstads FF.
På väg ut: Andreas Dahlbom, Kristianstads FF, Rickard Persson, Vanneberga/Fjälkinge/Tollarp, David Mårtensson, VMA.
Rykten ut: Rasmus Olsson, Glimåkra, Daniel Brynolf, flyttar, Per Tillström, slutar.

Ifö/Bromölla IF
In:
Emil Rydh-Persson, Nosaby, Robin Lindskog, Mjällby, Viktor Götesson och Pontus Kamph, båda från egna leden.
Rykten in: Mikael Nilsson, Näsum, André Holgård, Hanö.
Ut: Berat Gjyrevci, Sölvesborg/VMA, Sebastian Valentinsson, Tosteberga, Daniel Lundin, långtidsskadad, Martin Michalski, blir assisterande tränare i Bromölla, Linus Lavergren, Hörviken, Hampus Johansson, Näsum, Johan Ljungkvist, slutar?
På väg ut: Wayne Johansson, Nosaby.

IFK Hässleholm
På väg ut:
Nicklas Andersson.

Hässleholms IF
In:
Peter Richter, Perstorp, Dan Olofsson, tränare Perstorp.
Ut: Jonas Thordeman, Ballingslöv, Bengt Emil Andersson, tränare Hanaskog.
Rykte ut: Henrik Olsson, Glimåkra.

Åsums BK
In:
Tobias Widell, Filip Nihlén, Niclas Björkman, Oskar Bloom, Armin Aganovic, Jacob Helgesson, Anton Bloom, Visar Maliqi, Robiel Mecconen, Anton Wallebäck, Marcus Thuvesson, Adam Winnberg, Hekuran Qiriqi, Hayder Ali, Ali Mahmud, Adam Nilsson, alla från egna leden, Claes Björkman, tränare från egna leden.
Ut: Simon Thoresson, Mjällby, Fatos Gashi, Kristianstad BoIS, David Lindgren, Vanneberga, Hampus Frank, tränare Nosaby.
På väg ut: Elvis Hasanaj, Nosaby, Christian Ingemansson, Nosaby, Daniel Nilsson, Gärds Köpinge/Degeberga.
Rykten ut: Olle Johansson, Robert Barsoum, Alber Barsoum.

Åhus HBK
In:
Mikael Bergqvist, tränare Tosteberga/Nymölla IF.
Rykten in: Jimmy Olsson, Vanneberga.
Ut: Johan Olsson, Tollarp, Joacim Welander, tränare Tomelilla IF.
Rykten ut: Enis Bajrami, Kristianstad BoIS, Jeton Buzolli, Kristianstad BoIS, Hoger Ibrahim, Kristianstad BoIS.

Näsums IF
In:
Hampus Johansson, Bromölla, Andreas Olsson, Edenryd.
Rykten ut: Mikael Nilsson, Bromölla.

Tosteberga/Nymölla IF
In:
Stefan Nord, Gualöv, Sebastian Valentinsson, Bromölla, Tobias Torstensson, Gualöv, Björn Svensson, Gualöv, Niklas Hafström, Edenryd, Daniel Bohlin, Gualöv, Henrik Busk, Gualöv, Robin Gunnarsson, Fjälkinge, Thomas Andersson, tränare comeback, Elvin Jakus, assisterande tränare Gualöv.
Ut: Tim Holmqvist, Edenryd, Mikael Bergqvist, tränare Åhus HBK.

Hanaskogs IS
In:
Bengt Emil Andersson, tränare Hässleholms IF.
Ut: Andreas Persson, Åhus IF, David Johnsson, Broby, Richard Andersson, tränare, ny klubb ej känd.
På väg ut: Alfred Olsson, Broby, Robin Johansson, Broby.
Rykte ut: Rickard Blennborn, Glimåkra.

Vanneberga IF
In:
David Lindgren, Åsum, Jens Barsegård, Gualöv, Viktor Stedt Nordgren, Kiaby.
Rykte in:
Claes Olofsson, Nosaby, Rickard Persson, Nosaby.
På väg ut: Bertil Lundin, slutar, Rickard Persson, slutar, Thomas Persson, slutar.
Rykten ut: Jimmy Olsson, Åhus HBK.

Tollarps IF
In:
Johan Olsson, Åhus HBK.
Rykte in: Jimmy Björk, Jesper Löfstrand, comeback, Rickard Persson, Nosaby.
Ut: Markus Turtoft, Gualöv.

Fjälkinge IF
In:
Robin Olsson, VMA, Christian Westberg, Gualöv, Victor Törnqvist, Kiaby, Daniel Nilsson, Kiaby, Vanja Hadrovic, Knislinge, Dan Axelsson, Gärds Köpinge.
Rykten in: Andreas Svensson, Kristianstads FF, Rickard Persson, Nosaby, Patrik Persson, VMA.
Ut: Rasmus Jönsson, Önnestad, Robin Gunnarsson, Tosteberga/Nymölla.

Kiaby IF
In:
Ali Al-Hammadi, Kristianstad BoIS.
Ut:
Victor Törnkvist, Fjälkinge, Daniel Nilsson, Fjälkinge, Viktor Stedt Nordgren, Vanneberga.

Everöds IF
På v
äg ut: Fredrik Wernersson, Nosaby.

Wä IF
In:
Daniel Starnäs, Venestad.
Rykten in: Fredrik Jönsson, Ovesholm.

Åhus IF
In:
Andreas Persson, Hanaskog, Henrik Fondell, Linderöd, Tobias Arildsson, Linderöd, Fredrik Käck, senast i Åhus HBK, Oskar Welander, Ovesholm, Christoffer Nilsson, Ovesholm.
Ut:
Peter Gerdin, Degeberga, Fredrik Johansson, slutar?

Ovesholms IF
In:
Rutger Swenson, tränare, comeback.
Ut: Christoffer Nilsson, Åhus IF, Oskar Welander, Åhus IF, Håkan Hellberg, tränare Venestad.
Rykten ut: Fredrik Jönsson, Wä.

Vittskövle IF
In:
Martin Svärd, Glumslöv.

Viby IF
In:
Mattias Stedt, Kristianstad BoIS.

Glimåkra IF
In:
Kalle Andersson, Nosaby.
Rykte in:
Henrik Olsson, Hässleholms IF, Jens Bertilsson, Broby, Rasmus Olsson, Nosaby, Eddie Lundgren, Knislinge, Kim Bladh, Hjärsås/Värestorp, Rickard Blennborn, Hanaskog.
På väg ut:
Linus Isaksson, Broby.
Rykte ut:
Erik Thomasson, klubb okänd.

Ballingslövs GoIF
In:
Jonas Thordeman, Hässleholms IF, Fredrik Olsson, Sösdala.
Ut: Fredrik Svensson, Vankiva.

IFK Osby
Ut:
Johan Nilsson, Jägersborg.

Sösdala IF
Ut:
Fredrik Olsson, Ballingslöv.

Strömsborgs IF
Ut:
Morgan Nilsson, ny klubb ej känd, Cristian Herbertsson, Treby.

Yngsjö IF
Rykten in:
Martin Everbring, VMA, Henrik Nygren, Bjärlöv, Anes Salemovic, Balkan United.

Önnestads BI
In:
Rasmus Jönsson, Fjälkinge.
Rykte ut: Daniél Nilsson, Winnö, Mattias Åkesson, Winnö.

Linderöds IF
In:
Joakim Ljungkvist, Skepparslöv.
Ut:
Henrik Fondell, Åhus IF, Tobias Arildsson, Åhus IF.
På väg ut: Sebastian Siversson, Nosaby, Ulf Löfquist, slutar?

Gärds Köpinge IF
På väg in:
Daniel Nilsson, Åsum.
Ut:
Dan Axelsson, Fjälkinge, Henric Fröjdh, tränare Broby.
På väg ut: Jakob Fröjdh, Broby.

Kristianstad BoIS
In:
Fatos Gashi, Åsum, Peter Lindgren, tränare Åsum.
Rykten in: Jeton Buzolli, Åhus HBK, Enis Bajrami, Åhus HBK, Hoger Ibrahim, Åhus HBK, Semir Feratovic, Näsby.
Ut: Kujtim Muqa, tränare Näsby, Fitim Selaci, Näsby, Ali Al-Hammadi, Kiaby, Mattias Stedt, Viby.

Näsby IF
In:
Kujtim Muqa, tränare Kristianstad BoIS, Fitim Selaci, Kristianstad BoIS.
Ut: Lasse Ek, tränare, slutar.
Rykten ut: Semir Feratovic, Kristianstad BoIS.

Skepparslövs IF
Ut:
Joakim Ljungkvist, Linderöd.

Winnö IF
Rykte in:
Daniél Nilsson, Önnestad, Mattias Åkesson, Önnestad.
Ut: Paul Sjöblom, slutar.
På väg ut: Kristofer Åkesson, slutar?

Venestads IF
In:
Håkan Hellberg, tränare Ovesholm.
Ut: Daniel Starnäs, Wä, Dan Åstedth, tränare, klubb ej klar.
På väg ut: Ulf Åstedth, slutar?, Patrik Book, slutar?

Degeberga GoIF
In:
Peter Gerdin, Åhus IF.
Rykten in:
Daniel Nilsson, Åsum.

Hästveda IF
Ut:
Krister Andersson, tränare Tyringe.

Bjärnums GoIF
Ut:
Aldin Duratovic, Ignaberga.

Broby IF
In:
Sebastian Johansson, Sibbhult, Johan Persson, Östanå Bruk, David Johnsson, Hanaskog, Henric Fröjdh, tränare Gärds Köpinge.
På väg in: Robin Ivarsson, Bjärlöv, Jakob Fröjdh, Gärds Köpinge, Linus Isaksson, Glimåkra, Alfred Olsson, Hanaskog, Robin Johansson, Hanaskog.
Ut: Per Nilsson, tränare, klubb ej känd.
Rykte ut: Jens Bertilsson, Glimåkra.

Hjärsås/Värestorps IF
Rykte ut:
Kim Bladh, Glimåkra.

Treby IF
In:
Cristian Herbertsson, Strömsborg, Tobias Reimer, Jägersborg, Ivan Susak, Älmhult, Akram Abdulkarim, Älmhult, Alexander Johansson, Virestad, Martin Avander, Hörja.

Sibbhults IF
In:
Bertil Skarp, tränare.
Ut: Sebastian Johansson, Broby, Fredrik Hansson, Östanå Bruks IF, Kenan Güner, tränare klubb ej känd.

Hörja IF
In:
Marko Tikkanen, tränare Nävlinge/Vinslövs damer.
Ut: Martin Avander, Treby.

Jägersborgs IF
In:
Johan Nilsson, Osby, Robin Lundin, Hallaryd, Daniel Johnsson, tränare Verum.
Ut: Tobias Reimer, Treby, Federico Marenco, Panamericano.

Ignaberga IF
In:
Aldin Duratovic, Bjärnum.
Ut:
Jan Vendel, tränare Vankiva.

Farstorps GoIF
Ut:
Besnik Vilanca, Vankiva.

Balkan United IK
Rykten ut:
Anes Salemovic, Yngsjö.

Edenryds IF
In:
Tim Holmqvist, Tosteberga, Fredrik Högstedt, comeback, Victor Herdmo, comeback, Henrik Ericsson, comeback, Daniel Söderberg, comeback, Torbjörn Björk, tränare Bromölla.
Ut: Niklas Hafström, Tosteberga, Andreas Olsson, Näsum, Emil Alm, Kamp.

IFK Knislinge
Ut:
Vanja Hadrovic, Fjälkinge.
Rykte ut: Eddie Lundgren, Glimåkra.

Gualövs GoIF
In:
Markus Turtoft, Tollarp.
Ut:
Stefan Nord, Tosteberga, Tobias Torstensson, Tosteberga, Björn Svensson, Tosteberga, Christian Westberg, Fjälkinge, Kristian Persson, Kamp, Daniel Bohlin, Tosteberga, Henrik Busk, Tosteberga, Jens Barsegård, Vanneberga, Elvin Jakus, tränare Tosteberga/Nymölla IF.
Rykte ut: Christian Skoog, Kamp, Mikael Ivarsson, Kamp.

Österslövs IS
Ut:
Tony Caplander, tränare slutar/uppehåll.
Rykte ut: Carlos Bobrovnikov, Fjälkestad, Dario Olguin, Fjälkestad, Andreas Erlandsson.

IK Kamp
In:
Kristian Persson, Gualöv, Henrik Ljungkvist, comeback, senast i Gualöv, Ali Alaskari, Bromölla, Ghaith Jabbar, Bromölla, Taha Saleh, Bromölla, Emil Alm, Edenryd, Thomas Bengtsson, comeback, Pierre Colbrand, tränare.
Rykten in: Mikael Ivarsson, Gualöv, Christian Skoog, Gualöv, Håkan Rubin, comeback, Johan Södergren, Hörvik, Stefan Carlsson, comeback, Anton Westesson, Bromölla.

Fjälkestads IF
Rykte in:
Carlos Bobrovnikov, Österslöv, Dario Olguin, Österslöv.

Bjärlövs IF
In:
Tobias Jönsson, tränare.
På väg ut: Robin Ivarsson, Broby.
Rykten ut: Henrik Nygren, Yngsjö.

Vankiva IF
In:
Fredrik Svensson, Ballingslöv, Besnik Vilanca, Farstorp, Christopher Szuls, IFK Hässleholm U, Dennis Lundström, KFF U, Robin Zymek, Hässleholm Freeflow, Jan Vendel, tränare Ignaberga.

Finja IF
In:
Bo Ekström, tränare.

Hässleholm Freeflow
Ut:
Robin Zymek, Vankiva.

Verums GoIF
Ut:
Daniel Johnsson, tränare Jägersborg.

Östanå Bruks IF
In:
Fredrik Hansson, Sibbhult, Mikael Törneklint, comeback, Josip Raic.
Ut: Johan Persson, Broby.

Kristianstads DFF
In:
Hedvig Lindahl, Kopparbergs/Göteborg.
Ut: Sandra Wahldén, trappar ner, Sofie Andersson, får inget nytt kontrakt, Kirsty Yallop, får inget nytt kontrakt,Katie Kelly, får inget nytt kontrakt.
På väg ut: Erla Arnardottir, studier?

Ovesholms IF
Ut:
Peter Mårtensson, tränare, ny klubb ej känd.
På väg ut: Maria Nilsson, Fjälkinge.

Wä IF
In:
Carina Mårtensson, tränare.
Ut: Tony Kajrup, tränare.

Åhus IF
Ut:
Marie Williamsson, Näsby.

Önnestads BI
Ut:
Cecilia Nordahl, Näsby.

Fjälkinge IF
På väg in:
Maria Nilsson, Ovesholm.

Näsby IF
In:
Marie Williamsson, Åhus IF, Cecilia Nordahl, Önnestad, Charlotte Nordahl, Degeberga, Petra Andersson, Hanaskog.

Hanaskogs IS
Ut:
Petra Andersson, Näsby.

Degeberga GoIF
Ut:
Charlotte Nordahl, Näsby.

Han är Ovesholms nye tränare

Publicerad den 19 november 2010 klockan 18:01 av Patrik Persson

Ovesholms IF har, som sista lag i femman, löst tränarfrågan.
Det blir Rutger Swenson som efterträder Håkan Hellberg.
Swenson har en lång bakgrund som tränare i bland annat Kristianstads FF och Nosaby IF. Senaste senioruppdraget var Önnestad 2009.

***

Klara tränare inför 2011:
Kristianstads FF: Peter Persson.
VMA IK:
Fredrik Johansson.
Nosaby IF:
Hampus Frank (ny från Åsum).
Ifö/Bromölla IF:
Mats Andersson.
IFK Hässleholm: Stefan Jansson.
Hässleholms IF:
Dan Olofsson (ny från Perstorp) och Anders ”Knippet” Karlsson.
Åsums BK: Claes Björkman (ny från egna leden).
Åhus HBK: Mikael Bergqvist (ny från Tosteberga/Nymölla IF).
Näsums IF: Joakim Kullman.
Hanaskogs IS: Bengt Emil Andersson (ny från Hässleholms IF).
Tosteberga/Nymölla IF: Thomas Andersson (ny, comeback).
Vanneberga IF:
Jens Larsson.
Tollarps IF:
Christian Carlsson.
Fjälkinge IF:
Magnus Nilsson.
Åhus IF:
Robert Wanstadius.
Wä IF:
Mikael Thomasson.
Everöd: Mattias Thurban.
Kiaby: Håkan Lindgren.
Ovesholms IF: Rutger Swenson (ny, senast i Önnestad).
Vittskövle IF: Stefan Hjelm.
Viby IF:
Peter Harrison.
Glimåkra IF: Ulf Palmquist.
IFK Osby: Ulf Larsson och Bulut Bahceci.
Ballingslövs GoIF: Simon Nilsson.
Önnestads BI: Hasse Persson.
Gärds Köpinge IF: Torbjörn Nilsson.
Linderöds IF: Peter Lindquist.
Kristianstad BoIS: Peter Lindgren (ny från Åsum).
Näsby IF: Kujtim Muqa (ny från Kristianstad BoIS) och Sejdi Bajrami.
Rinkaby GoIF:
Henric Ekewald.
Winnö IF:
Rune Truedsson.
Skepparslövs IF: Martin Scholander och Johan Sipola (ny från egna leden).
Venestads IF:
Håkan Hellberg (ny från Ovesholm).
Huaröds IF: Ola Axelsson.
Sibbhults IF: Bertil Skarp (ny, comeback).
Ignaberga IF: John Lindgren och Besnik Dibrani.
Bjärnums GoIF: Anders Nicklasson.
Treby IF: Mikael Olofsson.
Tyringe: Krister Andersson (ny från Hästveda).
Broby IF:
Henric Fröjdh (ny från Gärds Köpinge).
Jägersborgs IF: Daniel Johnsson (ny).
Vittsjö GIK: Martin Johansson (ny från Hässleholms IF).
Hörja IF: Marko Tikkanen (ny från Nävlinge/Vinslövs damlag).
Vankiva IF: Jan Vendel (ny från Ignaberga).
Finja IF: Bo Ekström (ny).
IFK Knislinge: Stefan Persson.
Edenryds IF: Torbjörn Björk (ny från Bromölla).
IK Kamp: Pierre Colbrand (ny).
Bjärlövs IF: Tobias Jönsson (ny).
Österslöv: Linus Hjertqvist (ny från egna leden).
Östra Sönnarslöv: Ronny Capion.
Östanå Bruks IF: Rickard Persson.
Kristianstads DFF: Elisabet Gunnarsdottir.
Wä IF: Carina Mårtensson.
Näsby: Stefan Isaksson.

Fotbollsbloggen
Patrik Persson är en av Kristianstadsbladets mest populära bloggare. Han har spelat fotboll i bland annat Åhus HBK, Åsums BK och Fjälkinge IF, på meritlistan finns även ett par matcher med presslandslaget. Som sportjournalist har han följt den lokala fotbollen i över 20 år. Här på bloggen skriver han om fotboll på alla nivåer, från eliten till gärdsgårdsserierna.

Senaste kommentarer

Kategorier

Arkiv

Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu